رئیس‌جمهور: اگر در مورد کرونا عادی انگاری شود، پیک آن مجددا شروع می‌شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 35293
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲ |

رئیس‌جمهور: اگر در مورد کرونا عادی انگاری شود، پیک آن مجددا شروع می‌شود

حسن روحانی گفت: در کنار اقدامات ستاد مقابله با کرونا، نیروی انتظامی، سازمان بسیج و هلال احمر دست به دست دادند تا توانستیم به این موفقیت برسیم و به کانال ۲۰۰ فوتی آمده‌ایم. اگر عادی انگاری شود پیک بیماری مجددا شروع می شود.
رئیس‌جمهور: اگر در مورد کرونا عادی انگاری شود، پیک آن مجددا شروع می‌شود

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: تقریباً حدود ۱۰ ماه است که مردم عزیز ما با این ویروس خطرناک مواجه هستند و در این ۱۰ ماه تقریباً اقدامات بسیار خوبی در مجموع انجام گرفته است و در این هفته‌های اخیر که شاهد روند افزایش بیماری بودیم با اقداماتی که در ابتدای آذرماه و برخی اقدامات در آبان ماه انجام گرفت امروز شاهد این بودیم که روند این بیماری تقریباً در اکثریت قاطع استان‌ها به جز موارد معدودی کاهشی و بسیار امیدوار کننده است.

روحانی عنوان کرد: در گزارش امروز فقط ۱۲ شهرستان وضعیت قرمز دارند و بقیه یا نارنجی یا قرمز و زرد هستند و آن ۱۲ شهرستان هم با تلاش استانداران و روسای دانشگاه‌های پزشکی و همه عزیزانی که تلاش می‌کنند، موفق خواهیم بود آنها را هم مهار کنیم و به شرایط نارنجی و زرد برگردانیم.

وی ادامه داد: همه این موفقیت‌ها در قدم اول مرهون مسئولیت پذیری و همچنین اعتماد مردم به تصمیمات ستاد ملی کرونا بود. خیلی‌ها می‌خواستند در این زمینه اخلال ایجاد کنند و مردم را ناامید و مایوس و تردید ایجاد کنند اما اساس امر اعتماد است. اگر ستاد ملی این بار مسئولیت را بر دوش دارد، مردم عزیز ما هم اعتماد داشته باشند کار بزرگی در این راستا انجام خواهد شد و ما مشکلاتی نداریم که نتوانیم آنها را حل و فصل کنیم.

رئیس‌جمهور افزود: البته در کنار مردم اقدامات به موقع قرارگاه عملیاتی، نیروی انتظامی، سازمان بسیج، اتحادیه‌های صنفی، موسسات مردم نهاد، هلال احمر و همه دست به دست هم دادند و اقدامات بسیار گسترده‌ای را در هفته‌های اخیر انجام دادند. این یک موفقیت بزرگی بوده که ما به کانال ۵۰۰ نفر فوتی در روز نزدیک شدیم و امروز به کانال ۲۰۰ و خورده‌ای برگشته‌ایم و ان شاءالله با تلاش مردم و مسئولین این روند باز هم در هفته‌های آینده کاهشی باشد.

روحانی با تاکید بر اینکه همواره باید موضوع مهم خطر عادی انگاری مورد تاکید ما، صدا و سیما و همه رسانه‌ها باشد، بیان کرد: هر زمان حس کنیم مسأله تمام شده و دیگر مشکل نیست و از کرونا عبور کردیم و دیگر مسئله خطرناکی نیست، بلافاصله اگر عادی انگاری شود، در هفته‌های بعد هم در ابتلا و هم در زمینه مرگ و میر پیک آغاز می‌شود که بسیار خطرناک خواهد بود. به هر حال، آزموده را آزمودن خطا است‌. ما در این مدت دیدیم هر زمان ازدحام، تردد، اجتماعات بدون مراعات پروتکل‌های بهداشتی زیاد شد بلافاصله با پیک در شهرها و بخش‌های مختلف مواجه شدیم. مخصوصاً این بیماری تنها مربوط به بحث پزشکی نیست بلکه بحث اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی است و خیلی از مسائل را دارد.

وی تصریح کرد: در سطح دنیا بیماری کرونا باعث شده است تقریباً به طور متوسط رشد اقتصادی دنیا منفی ۳ باشد و ضربه شدیدی به اشتغال وارد شده است. مخصوصاً در برخی از امور مثل گردشگری، ورزش و مسائل فرهنگی و آموزش صدمه دیده است و یک حادثه بسیار عجیب بی نظیر در این یک قرن اخیر اتفاق افتاده است. بنابراین همه باید رعایت کنیم. البته که سلامت اول است اما تنها سلامت نیست و اقتصاد، فرهنگ و زندگی مردم و مسائل اجتماعی را باید مورد مراعات قرار دهیم و خداوند بزرگ را شکرگزار باشیم که از آغاز این بیماری یعنی روز آخر بهمن، نه تردید کردیم و نه تعلل و نه در پذیرش حادثه دچار تردید شدیم.

رئیس جمهور ادامه داد: نه بعضی‌ها که انکار کردند ما انکار کردیم. به محض اینکه ۳۰ بهمن وزیر بهداشت و درمان در دولت اعلام کرد و متوجه شدیم دو کیس کوید ۱۹ بود همانجا گفتم بلافاصله به مردم اطلاع دهید. با اینکه تقریباً شب انتخابات بود و کار به هر حال برای ما سخت بود گفتیم مردم باید این مسأله را بدانند. ما حادثه را پذیرفتیم و این اصل است. برخی کشورها منکر آن بودند و شما دیدید در یک کشور بزرگ مثل آمریکا آقایی که رئیس‌جمهور بود و حالا هنوز هم چند هفته‌ای هست، ادعا می‌کرد خبری نیست و عطسه و سرماخوردگی است.

روحانی با بیان اینکه انکار کردن بالاترین سنگ اندازی در این مسیر حرکت است، خاطرنشان کرد: الحمدلله در ایران هیچ وقت مسأله انکار در میان نبود و از روز اول پذیرش مسأله و بلافاصله پاسخ به هنگام بود. اگر مسأله ای را متوجه شدیم اما اجرای آن را به تأخیر انداختیم مشکل ایجاد می‌شود. البته همان روزهای اولیه که شروع کردیم در در استان‌های مختلف یک بهم ریختگی شروع شد. هر کدام کاری می‌کردند و یک نگرانی عمومی ایجاد شده بود که بلافاصله در ۶ اسفند به صراحت اعلام کردم جز مواردی که ستاد ملی اعلام می‌کند بقیه کارها باید طبق روال معمول انجام گیرد و بعضی استان‌ها همه چیز را به هم ریخته بودند که جلوی آن کار را گرفتیم و گفتیم یک جا فقط می‌تواند دستور دهد و بگوید تعطیل هست یا نیست اما کسی دیگر یا مقامی دیگر حق دخالت ندارد. البته این بر مبنای مصوبه شورای عالی امنیت ملی بود که رهبر معظم انقلاب آن را تایید فرموده بودند و آن مبنای کار ما بود. پس ما تردید و تاخیر نکردیم.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای مواجهه با کرونا استراتژی ما مشخص بود، بیان کرد: بعضی از کشورها دچار استراتژی سردرگمی شدند و نمی‌دانستند باید چه اقداماتی انجام دهند اما اقدامات ما از ابتدا روشن و مشخص بود. آمادگی بسیار بزرگی وجود داشت و در روزهای اولیه هم وزارت بهداشت و درمان و هم نیروهای مسلح به میدان آمدند و یک آمادگی عظیمی هم برای درمان بیمار و هم پروتکل‌های بهداشتی در کشور به وجود آمد. البته برخی از پروتکل‌های بهداشتی تغییر کرد مانند اینکه دستکش نیاز نیست و در دنیا گفته شد شستن دست بهتر از استفاده از دستکش است اما ماسک، فاصله اجتماعی و عدم تجمع و تردد اصولی بود که دنیا به آن رسید و تقریباً اصولی بود که تغییر نکرد و استراتژی مشخص داشت و ادامه دادیم.

رئیس‌جمهور گفت: مبنای ما از اول علم گرایی بود. هیچ وقت دنبال پندار گرایی و برخی خرافات نبودیم. وزارت بهداشت و درمان همیشه بر مبنای اصول علمی مسائل را به روشنی بیان کرد و تقریباً حرف متخصصین ما و متخصصین دنیا با آنچه بهداشت جهانی می‌گفت همسان بود. پس ما پندارگرایی نکردیم و با علم گرایی حرکت کردیم و خوشبختانه اعتماد سیاسی و اجتماعی در کشور ما به خوبی حفظ شد یعنی بحران اعتماد پیدا نکردیم و مردم ما تردید نکردند. به محض اینکه گفتیم سفر نه، سیزده بدر نه، مردم نرفتند. واقعاً مردم همراهی کردند. گفتیم مغازه‌ها بسته شود و در ایام فروردین بسته شد و مردم کاملاً از روز اول با ستاد ملی همراه بودند و این اعتماد برای همیشه حفظ شد. عده‌ای از رسانه‌های بیگانه و ضد ایرانی تلاش‌هایی کردند اما الحمدلله همیشه ناموفق بودند و در این داستان هم ناموفق بودند.

روحانی اضافه کرد: از توانمندی نیروی متخصص درمانی، امکانات و تمام شرکت‌های دانش بنیان و تولیدی باید تشکر کنیم که به خوبی آنچه نیاز بود انجام شد. ما در تأمین ماسک خیلی معطل نشدیم و اکنون به وفور و با قیمت مناسب در اختیار مردم است. در موارد شستشو و بهداشتی کار فوری شروع شد. در زمینه اکسیژن، ونتیلاتور، سی تی اسکن همه امکانات تجهیز شد و توانستیم تخت‌های ویژه ای در حدود ۲۰۰۰ تخت را در زمان کوتاهی آماده و اضافه کنیم و به حمدالله همه به صحنه آمدند و توانستیم از مسأله عبور کنیم. امروز هم در شرایط خوبی هستیم و می‌توانیم ان شاءالله از این مسائل عبور کنیم.

وی تاکید کرد: برای مراکزی که به صورت طبیعی تجمع هست و برای مثال سالمندان در جایی جمع هستند، معلولین در جایی جمع هستند یا در سربازخانه‌های ما به طور طبیعی اجتماع هست و در زندان‌ها، که خواهش من این است که رعایت پروتکل انجام شود به گونه‌ای که مطمئنم بشویم این مراکز عاری از ویروس است و همه ما توجه کنیم که یک عامل و دستورالعمل و یک ماسک به تنهایی کافی نیست. شستن دست و فاصله اجتماعی به تنهایی کافی نیست و هر کدام از این دستورالعمل‌ها تاثیراتی دارند و همه باید کنار هم جمع شود تا بتواند ما را از این ویروس نجات دهد، مخصوصاً حالا فصل سرما و زمستان است. مردم در اتاق‌های دربسته هستند، منافذ و پنجره‌ها بسته است و برای اینکه گرم باشند همه در مکان کوچک‌تری جمع هستند و در این شرایط ممکن است خیلی مشکل پیش بیاید و مشکل هم معمولاً از یک بیمار بی علامت آغاز می‌شود.‌

رئیس‌جمهور اظهار کرد: جوانی هست، ویروس هم دارد اما به او می‌گویی باورش نمی‌شود و به او بگویید مبتلا هستی می‌گوید من نه تب دارم، نه لرز دارم، نه سرفه و عطسه می‌کنم. اتفاقاً اینها بدترین علامت انتقال هستند زیرا به خودشان نگاه می‌کنند که سالم هستند. در داخل خانواده وقتی با هم غذا، صبحانه و چای می‌خورند دیگر ماسک و فاصله اجتماعی مراعات نمی‌شود که حالا اگر دورهمی خانوادگی شود از یک خانواده چند خانواده درگیر می‌شوند. این کار را خیلی سخت می‌کند و یک نفر مبتلای بی علامت ممکن است ۲۰ تا ۳۰ نفر را مبتلا کند و برای آنهایی که بیماری زمینه‌ای دارند یا سن و سال بالایی دارند خطر جانی ایجاد می‌کند.

روحانی عنوان کرد: پس خیلی مهم است که مردم عزیز ما در این شرایط بیش از همیشه مراعات کنند. مردم عزیز ما در این چند هفته خیلی تلاش کردند. آمار ما خوشحال کننده است و همه نمودارهای ما که به سمت آسمان می‌رفت همه سربه زیر و متواضع شدند و دارند به سمت زمین می آیند که بخاطر تلاش‌های همه متخصصین است اما این شرایط خوب می‌تواند با یک شب یلدا معکوس شود و به هم بریزد. خانواده‌ها در شب یلدا جمع شوند و خدای ناکرده یک نفر بی علامت آلوده در میان آنها باشد و همه را مبتلا کند و ما دو هفته بعد از شب یلدا شاهد موج جدید ابتلا و مرگ و میر باشیم.

وی ادامه داد: قرار شد قرارگاه عملیاتی ما برای شب یلدا فکر کند و هم ان شاءالله صدا و سیما برای شب یلدا برنامه‌های مهمی را آماده کند. این شب یلدا را سایبری، در فضای مجازی و الکترونیکی برقرار کنند بدون اینکه بخواهند همدیگر را از نزدیک ببینند. مراسم امسال را به این صورت انجام دهیم که هم به یاد شب یلدا باشیم و هم حال هم را بپرسیم منتهی نه به صورت حضوری بلکه غیر حضوری این کار انجام بگیرد. در بقیه مراسم مانند فاطمیه، روزهای شادی در ماه‌های رجب، شعبان که ممکن است عروسی باشد باید دستورالعمل را رعایت کنیم تا به شرایط واکسن و دستورالعمل‌های مطمئن‌تر برسیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه برای واکسن هر اقدامی که لازم بوده انجام گرفته و انجام خواهد گرفت، گفت: برای ساخت واکسن در داخل همه تلاش‌ها در حال انجام است و دولت آماده است هر کمکی را نسبت به شرکت‌های دانش بنیان انجام دهد تا به واکسن برسیم و برای خرید واکسن با توجه به اینکه هنوز WHO واکسنی را رسماً تأیید نکرده دستور تهیه و خریداری واکسن‌های مورد تایید را دادم و بانک مرکزی هماهنگ است و ان شاءالله واکسن‌ها را وارد می‌کنیم و آنهایی که جزء کادر درمان و پر ریسک هستند از این واکسن‌ها استفاده کنند تا بعدش شرایط بهتری فراهم می‌شود و واکسن‌های بیشتری در اختیارمان قرار می‌گیرد که ان شاءالله با کمک هم از این مسایل عبور خواهیم کرد تا سلامت مردم و شرایط اقتصادی، آموزشی و فرهنگی مردم بهتر تامین شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.