رئیسی: ۱.۵ میلیون دوز واکسن فردا وارد کشور می‌شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 46775
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۶ |

رئیسی: ۱.۵ میلیون دوز واکسن فردا وارد کشور می‌شود

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از واردات ۱.۵ میلیون دوز واکسن کرونا به کشور خبر داد.
رئیسی: ۱.۵ میلیون دوز واکسن فردا وارد کشور می‌شود

علیرضا رئیسی با بیان اینکه تاکنون ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار دوز واکسن تحویل نظام سلامت شده است گفت: ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز از این واکسن ها توزیع شده و ۷ میلیون دوز به هموطنان تزریق شده است.

وی افزود: مرحله نخست واکسیناسیون شامل گروه‌های بهداشت و درمان به پایان رسیده است و مرحله دوم گروه‌های سنی ۸۰ سال به بالا‏ ۷۵ تا ۸۰ سال و ۷۰ سال به بالا واکسن دریافت کرده‌اند و تفاوت شمار واکسن‌های توزیع شده با واکسن‌های تزریق شده به سبب نرسیدن زمان تزریق دوز دوم افراد ۷۰ سال به بالا و یا حفظ سهمیه جاماندگان این گروه سنی است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه از این پس تا زمانی که واکسن در یخچال‌های ما قرار نگیرد به دریافت آن اعتماد نداریم، ادامه داد: ارسال نشدن ۳ میلیون دوز واکسن از سوی کشوری که آن را به سبب نیاز‌های داخلی مصرف کرد موجب اختلال در واکسیناسیون شد.

وی با بیان اینکه ۸۰۰ مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در کشور فعال شده بود، اضافه کرد: در تهران ۷۵ مرکز فعال داشتیم به سبب کمبود حجم واکسن مجبور به تعطیلی برخی از مراکز شدیم به گونه‌ای که تنها در تهران ۳۲ مرکز فعال تزریق واکسن داشتیم.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به این که در برخی از مراکز واکسیناسیون تهران تجمع‌هایی مشاهده شد افزود: خوشبختانه در نقاط دیگر کشور ازدحام در مراکز واکسیناسیون نبود. با در اختیار داشتن واکسن کافی مراکز تجمیع واکسیناسیون افزایش خواهد یافت به گونه‌ای که این مراکز در تهران از ۷۵ به ۷۹ مرکز در پایان هفته خواهد رسید. براساس پیش بینی‌ها تا فردا صبح ۱.۵ میلیون دوز واکسن جدید وارد کشور می‌شود و هفته آخر تیر نیز یک و نیم میلیون دوز واکسن دیگر نیز به کشور می‌رسد. در مرداد نیز ۵ تا ۶ میلیون دوز واکسن دیگر وارد کشور خواهد شد.

رئیسی گفت: هم اکنون ۳۸۰ هزار دوز واکسن کووبرکت در اختیار داریم و ۴۰ هزار دوز دیگر در حال برچسب گذاری است.

وی ابراز امیدواری کرد تا یکم مرداد حدود ۶۵۰ هزار دوز دیگر از این واکسن در اختیار نظام سلامت قرار گیرد و افزود: تا ابتدای مرداد حدود یک میلیون دوز واکسن کووایران برکت در اختیار خواهیم داشت. براساس برنامه ریزی‌ها در مرداد هر هفته یک میلیون دوز واکسن داخلی خواهیم داشت که این رقم در شهریور به ماهانه ۱۰ میلیون دوز واکسن افزایش می‌یابد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره واکسن پاستور هم گفت: ۱۳۰ هزار دوز از این واکسن در اختیار است و به نظر می‌رسد در مرداد و شهریور نیز هر ماه ۵۰۰ هزار دوز از این واکسن در اختیار نظام سلامت قرار گیرد.

وی درباره برگزاری آزمون ارتقای دستیاری عنوان کرد: ستاد شیوه نامه‌های بهداشتی برای هر آزمون را ارائه می‌کند و این برگزارکنندگان هستند که در صورت امکان رعایت این شیوه نامه‌ها آزمون برگزار می‌کنند و اگر نتوانند شیوه نامه‌ها را به درستی اجرا کنند موظف به لغو آزمون هستند. این آزمون برای پزشکان عمومی است که در حال گذراندن دوره دستیاری هستند و شغلشان به گونه‌ای است که بر بالین بیماران حاضر می‌شوند. سالن محل برگزاری آزمون برای پزشکان دوره دستیاری بسیار امن‌تر از بالین بیمار است. تمام پزشکان از جمله دانشجویان دوره دستیاری واکسن کرونا دریافت کرده‌اند و برگزاری آزمون برای آنان مخاطره آمیز نخواهد بود.

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.