رئیسی: قانون اساسی تبلور و تجسم انقلاب اسلامی است/ قانون اساسی هیچ بن‌بستی ندارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 77674
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۱ |

رئیسی: قانون اساسی تبلور و تجسم انقلاب اسلامی است/ قانون اساسی هیچ بن‌بستی ندارد

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هیچ بن‌بستی ندارد گفت: قانون اساسی تضمین کننده جمهوریت و اسلامیت، و تبلور و تجسم انقلاب اسلامی است.
رئیسی: قانون اساسی تبلور و تجسم انقلاب اسلامی است/ قانون اساسی هیچ بن‌بستی ندارد

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز شنبه ۱۲ آذر ماه در همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی گفت: قانون اساسی اصولی است که نشان از حقوق و تکالیف است؛ حقوقی که خداوند برای آحاد شهروندان قرار داده و تکالیفی که برای مسئولان وجود دارد.

وی افزود: اینکه فرهیختگان نگاه کنند که قانون اساسی به صورت کامل اجرا می‌شود یا در اجرای برخی از اصول کم کاری می‌شود، بسیار مهم است و این صرفا محدود به دانشگاه و مجامع نخبگانی نیست.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: روش قابل تغییر است ولی ارزش قابل تغییر نیست، ما به اقتضا شرایط می‌توانیم ساز و کارها را بررسی کنیم و رسالت قانون‌گذار هم شاید در همین حوزه تعریف شود، ولی ارزش‌ها لایتغیر هستند. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هیچ بن‌بستی ندارد.

رئیسی با بیان اینکه باید برای اجرای همه اصول قانون اساسی تلاش کنیم، اظهار کرد: باید برای انتخاب همه حقوق تعیین شده و تکالیف اعلام شده در حوزه‌های اجرایی، تقنینی و تکالیف مشخص شده برای همه مسئولان نظام در قانون اساسی، تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همکاری گرفتن از همه دست‌اندرکاران و صاحب نظران در حوزه و دانشگاه و بخش‌های مختلف که می‌تواند در این حوزه موثر باشند و نقش داشته باشند، بسیار مهم است. همچنین مردمی کردن اجرای قانون اساسی و نقش دادن به همه مردم در اجرای آن بسیار کمک خواهد کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اصل ۸ قانون اساسی در مورد امر به معروف و نهی از منکر گفت: در هر اداره و سازمان اگر به جای هرگونه کارهایی که هیچ کمکی به اصلاح نمی‌کند بلکه جو بدبینی را ترویج می‌دهد، امر به معروف و نهی از منکر اجرا شود، قطعاً به اصلاح مشکلات اداری کشور کمک خواهد کرد.

وی تصریح کرد: فرهنگ‌سازی، مطالبه‌گری، آموزش و پاسخگویی برای همه کسانی که به موجب قانون اساسی دارای تکلیف و مسئولیت هستند، واجب است. مسئولان ما باید در برابر خداوند متعال، نسبت به اعمال‌شان پاسخگو باشند.

رئیس جمهور اظهار کرد: کشور ما، کشور انتخابات است و ما پس از انقلاب، تعداد زیادی انتخابات داشتیم ولی در تعجب هستم کسانی که دم از حقوق بشر می‌زنند، از نظامی در منطقه که تاکنون یک انتخابات نداشته حمایت می‌کنند ولی نسبت به کشور ما که تاکنون اندازه سال‌های پس از انقلاب مراجعه به آرای عمومی داشته، دشمنی می‌ورزند.

رئیس جمهور بیان کرد: بنده به عنوان رئیس‌جمهور مسئولیت اجرای قانون اساسی را بر عهده دارم و خود را مدافع حقوق همه مردم از ادیان و اقوام مختلف در کشورمان می‌دانم و معتقدم شکل گرفتن ایرانی قوی فقط در پرتو اجرای قانون اساسی خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه بهترین راه برای تحقق عدالت، اجرای قانون است، گفت: همه ما از هر کدام از احزاب و جریانات سیاسی، باید بر اجرای قانون توافق کنیم و قانون‌مداری یک اصل باشد. کارآمدی در گرو اجرای قانون، به ویژه قانون اساسی خواهد بود.

رئیس‌جمهور در پایان خاطرنشان کرد: بنده مصمم هستم در این دوره از مسئولیتم در اجرای قانون اساسی از هیچ تلاشی فروگذار نکنم؛ قطعاً هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی و مردم عزیزمان، کمک خوبی خواهد بود تا قانون اساسی تمام و کمال اجرا شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.