دستگیری ۵۴ نفر که سوالات جعلی کنکور و تجهیزات تقلب می‌فروختند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 80192
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵ |

دستگیری ۵۴ نفر که سوالات جعلی کنکور و تجهیزات تقلب می‌فروختند

رئیس پلیس فتا فراجا جزییات اجرای طرح عملیاتی شناسایی و مقابله با تبلیغ کنندگان دروغین سوالات کنکور سال ۱۴۰۱ را تشریح کرد.
دستگیری ۵۴ نفر که سوالات جعلی کنکور و تجهیزات تقلب می‌فروختند

سردار وحید مجید رئیس پلیس فتا فراجا گفت: بر اساس رصد‌های صورت گرفته در فضای مجازی و با استناد به تجارب ادوار گذشته برگزاری کنکور در کشور، مشخص است تعدادی از مجرمان سایبری با انجام تبلیغات دروغین و فریبنده عمدتا در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های غیر بومی و استفاده از ترفند‌های خاص مدعی دسترسی به سوالات کنکور و واگذاری آن به داوطلبان قبل از آزمون هستند.

وی ادامه داد: بر همین اساس برابر تمهیدات صورت گرفته ضمن ایجاد ۸۰ تیم تخصصی ” طرح رصد و برخورد با تارنماها، فروش سوالات کنکور، تخلف در آزمون و فروش تجهیزات تقلب در کشور ” طی ماه‌های گذشته اجرا شد و در این خصوص بیش از ۳۸۵ تارنمای مجرمانه مورد شناسایی قرار گرفت و از این تعداد ۵۴ نفر از متهمان که مدیریت ۱۱۶ فقره صفحه و کانال را بر عهده داشتند شناسایی، دستگیر و تحویل مراجع قضائی شدند.

وی افزود: بر اساس تجزیه و تحلیل پرونده‌های قضائی تشکیل شده علیه متهمان مشخص گردید که بیش از ۹۵ درصد تبلیغات صورت گرفته در این حوزه کاملا دروغین و با هدف فریب و کلاهبرداری با واگذاری نمونه سوالات ادوار گذشته کنکور به متقاضیان صورت گرفته و صرفا تعداد بسیار محدودی از تبلیغات در خصوص واگذاری ادوات و تجهیزات هوشمند به منظور تقلب در آزمون محقق شده است که با انجام اقدامات لازم صورت گرفته در حوزه پیشگیری وضعی در هنگام برگزاری کنکور از سوی متصدیان امر و رعایت تمامی نکات امنیتی، بهره گیری از این ادوات و تجهیزات غیر مجاز محقق نخواهد شد.

رئیس پلیس سایبری کشور گفت: با استناد به کشفیات و رصد جریانات ایجاد شده در این حوزه، طی سالیان گذشته مشخص شد تعدادی از داوطلبان در هنگام برگزاری جلسه کنکور موفق به وارد کردن تجهیزات هوشمند به حوزه امتحانی و ارسال تصویری از سوالات کنکور بعد از حدود دو ساعت از طریق فضای مجازی شده اند که در آزمون پیش رو با برنامه ریزی و تدابیر اتخاذ شده عملا بهره برداری از انتشار اینگونه سوالات غیر ممکن خواهد بود.

سردار مجید ضمن تاکید بر این موضوع که بنابر تدابیر اتخاذ شده، هنگام برگزاری کنکور در حوزه‌های امتحانی این جریان نیز خنثی خواهد شد، به داوطلبان کنکور توصیه کرد: به هیچ عنوان فریب این تبلیغات دروغین مجرمان سایبری را نخورند و از خانواده‌های آنان نیز خواست نظارت بیش تری بر عملکرد سایبری فرزندان خود در هنگام برگزاری کنکور و امتحانات اعمال نمایند.

وی اظهار کرد: عموم مردم می‌توانند در صورت رویت موارد مشکوک و مجرمانه موضوع را از طریق شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ و یا سایت رسمی پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir و مرکز امداد و فوریت‌های سایبری بخش گزارشات مردمی به جهت پیگیری و برخورد با مجرمان به پلیس فتا اطلاع دهند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.