دادگاهی برای دفاع از قاتل جرج فلوید! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 42176
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۶:۵۷ |

دادگاهی برای دفاع از قاتل جرج فلوید!

نژادپرستان همچنان از حاشیه امنیت مناسبی در آمریکا برخوردار هستند. دادگاه عامل مرگ جورج فلوید، شهروند ۴۶ سالهٔ آمریکایی، پس از سه هفته به فرآیند شنیدن اظهارات شهود و وکلای طرفین پایان داد و هیئت‌منصفهٔ آن برای صدور رأی نهایی وارد شور شد.این در حالی است که بحران بر سر نژادپرستی سیستماتیک در آمریکا همچنان ادامه دارد. 
دادگاهی برای دفاع از قاتل جرج فلوید!

گروه  بین‌الملل 
نژادپرستان همچنان از حاشیه امنیت مناسبی در آمریکا برخوردار هستند. دادگاه عامل مرگ جورج فلوید، شهروند ۴۶ سالهٔ آمریکایی، پس از سه هفته به فرآیند شنیدن اظهارات شهود و وکلای طرفین پایان داد و هیئت‌منصفهٔ آن برای صدور رأی نهایی وارد شور شد.این در حالی است که بحران بر سر نژادپرستی سیستماتیک در آمریکا همچنان ادامه دارد. 
به گزارش یورونیوز، پنج مرد و هفت زن، که ۶ تن از آن‌ها سفیدپوست، چهار تن سیاه‌پوست و دو تن دیگرشان دورگه هستند بناست حکم نهایی برائت یا گناهکاری دریک شووین، افسر پیشین پلیس اهل مینیاپولیس را در مرگ جورج فلوید اعلام کنند.این درحالی است که شماری از کنشگران مدنی و کنشگران حقوق سیاهان از هواداران خود خواسته‌اند در صورت صدور هر حکمی جز محکومیت پلیس به خیابان‌ها بریزند و همین امر سبب شده پلیس خود را برای رویارویی با شورش‌ گسترده در این شهر آماده کنند. دور برخی پاسگاه‌های پلیس در مینیاپولیس سیم‌خاردار کشیده شده است و همچنین نیروهای گارد ملی آمریکا نیز در چندین محله این شهر مستقر شده‌اند.درک شووین ۴۵ ساله، به دو فقره «قتل عمد درجهٔ دوم» و یک فقره «قتل شبه‌عمد درجهٔ دوم» متهم شده که در صورت گناهکار شناخته شدن ممکن است به ۱۰ تا ۴۰ سال حبس محکوم شود.
  دادگاهی علیه پلیس یا در دفاع از پلیس؟
درمجموع ۳۸ شاهد و کارشناس، ازجمله کارشناسان پلیس و نیز پزشکان در سه بخش مجزا کوشیدند با ارائه تصاویر، نمودارها و ویدئوها نشان دهند که این افسر پلیس چطور با زانو زدن بر گردن جورج فلوید او را کشته است.از سوی دیگر، وکلای مدافع آقای شووین مدعی شدند که توسل به‌زور از سوی افسر پلیس هرچند «خوشایند» نبوده اما «به‌درستی» صورت گرفته و افزودند که جمعیت هیجان‌زده و متخاصمی که دور پلیس گردآمده بوده‌اند تمرکز وی را بر هم زده‌اند.آنان همچنین گفتند که دادگاه بر زمان ۹ دقیقه و ۲۹ ثانیهٔ پس از دستبند زدن به جورج فلوید تمرکز کرده‌ حال‌آنکه ۱۶ دقیقه و ۵۹ ثانیه قبل از آن را که او یک سره مقاومت می‌کرده، نادیده گرفته است و افزودند که «رفتار انسانی پیش‌بینی‌ناپذیر است و هیچ‌کس به‌اندازهٔ یک افسر پلیس این را نمی‌داند.»
دادستانان پرونده از سوی دیگر این اظهارات را رد کردند و افزودند این دادرسی نه «ضد پلیس» بلکه «حامی پلیس» است چراکه «برای پلیس‌ خوب، هیچ‌چیزی بدتر از پلیس بد نیست.» و افسر پلیس فوق آگاهانه و مغرورانه و برای اثبات برتری خود به‌زور متوسل شده و جورج فلوید جانش را به‌خاطر این رفتار پلیس ازدست‌داده است.دادستان اصلی پرونده در پاسخ به ادعای وکیل مدافع شووین که علت مرگ جورج فلوید را ترکیبی از «مصرف متامفتامین و فنتانیل، مقاومت در برابر افسران پلیس و نیز مشکل گشادی قلب» برشمرده بود گفت مرگ جورج فلوید به خاطر «تنگی قلب بیش‌ازحد دریک شووین» بود.
نزدیک بودن حکم این دادگاه، و اوج‌گیری جنبش «جان سیاهان مهم است» باعث کاسته‌شدن از خشونت‌ پلیس علیه سیاه‌پوستان آمریکا نشده است. هفتهٔ گذشته، کمی آن‌سوتر از محل همین دادگاه، افسر پلیس زن بروکلین سنتر مینه‌سوتا، پس از شلیک به دانته رایت، جوان ۲۰ سالهٔ سیاه‌پوست، به قتل متهم شد.آنچه مسلم است اینکه خشونت‌های نژادی در ساختار سیاسی، پلیسی و امنیتی آمریکا به‌گونه‌ای نهادینه‌شده است که احتمال بروز آن‌ها در آینده نیز اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. 
یورونیوز

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.