خیزش دوباره علیه نژادپرستی آمریکایی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 44206
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۶:۴۹ |
مراسم سالگرد جورج فلوید در مینیاپولیس برگزار شد

خیزش دوباره علیه نژادپرستی آمریکایی

 صدها آمریکایی در آستانه نخستین سالگرد مرگ جورج فلوید، سیاه‌پوست آمریکایی که توسط پلیس آمریکا کشته شد به خیابان‌های مینیاپولیس آمدند تا یاد وی را گرامی بدارند و متعهد شدند تا با خشونت‌های پلیس باانگیزه نژادپرستی مبارزه کنند.این در حالی‌است که سایه نژادپرستی سیستماتیک بر سر آمریکا همچنان سنگینی می‌کند! 
خیزش دوباره علیه نژادپرستی آمریکایی

گروه بین‌الملل   
 صدها آمریکایی در آستانه نخستین سالگرد مرگ جورج فلوید، سیاه‌پوست آمریکایی که توسط پلیس آمریکا کشته شد به خیابان‌های مینیاپولیس آمدند تا یاد وی را گرامی بدارند و متعهد شدند تا با خشونت‌های پلیس باانگیزه نژادپرستی مبارزه کنند.این در حالی‌است که سایه نژادپرستی سیستماتیک بر سر آمریکا همچنان سنگینی می‌کند! 
این تظاهرات صلح‌آمیز،  آغاز یک مراسم گرامیداشت سه‌روزه بود که روز سه‌شنبه، با یک مراسم سراسری گرامیداشت سالگرد مرگ فلوید توسط پلیس، پایان یافت. به گزارش ایسنا،  رورند ال شارپتون ، یکی از رهبران جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» در رویداد گفت: جورج فلوید نباید در تاریخ تنها به عنوان فردی که زانو بر گردنش فشرده شد، ثبت شود. جورج فلوید باید در تاریخ به عنوان فردی ثبت شود که گردن نژادپرستی پلیس، خشونت پلیس و اقدامات غیرقانونی پلیس را شکست. ما این‌گونه نام جورج فلوید را در تاریخ ثبت خواهیم کرد.
وی در مقابل دادگاه منطقه‌ای شهرستان هنپین، جایی که درک شووین، افسر سابق پلیس مینیاپولیس را در محاکمه قتل جورج فلوید در قتل درجه دو، قتل درجه سه و آدمکشی درجه دو گناهکار شناخت، از قانون‌گذاران آمریکایی خواست تا اصلاحات گسترده پلیس موسوم به «قانون جورج فلوید» را که تحت تأیید 
جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز قرار گرفته است، تصویب کنند.ال شارپتون گفت: دلیل این‌که ما اکنون اینجا هستیم این است که بگوییم محکوم کردن شووین کافی نیست و ما به قانون فدرال نیاز داریم. تاریخی بود که دیدیدم یک افسر پلیس سفیدپوست برای نخستین بار به خاطر کشتن یک سیاه‌پوست محکوم شد. اما او بارها و بارها   تبرئه خواهد شد مگر آنکه ما به یک قانون فدرال دست یابیم.   
 آرزوهای بربادرفته رنگین‌پوستان در آمریکا
«بن کرامپ»، وکیل تعدادی از قربانیان خشونت‌های پلیس آمریکا خواستار ادامه این مبارزه تا زمانی شد که یک نوزاد سیاه‌پوست متولدشده از یک مادر سیاه‌پوست دقیقا از حقوقی برابر با یک نوزاد سفیدپوست متولد شده از یک مادر سفیدپوست برخوردار باشد.یکی از نمایندگان یک جامعه مسلمان محلی نیز از جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» خواست تا از فلسطینی‌ها نیز در مبارزاتشان با اشغال رژیم صهیونیستی حمایت کند و گفت: هیچ‌یک از ما آزاد نیستیم مگر آنکه همه ما آزاد شویم.  
در این راهپیمایی که از مقابل دادگاه منطقه‌ای شهرستان هنپین آغاز و به خیابان‌های مینیاپولیس کشیده شد، شرکت‌کنندگان شعارهای جنبش جان سیاه‌پوستان مهم است  را سر داده، تصاویری از آفریقایی-آمریکایی‌های کشته‌شده توسط پلیس آمریکا در دست داشتند و یک تابوت را که سمبل تمامی قربانیانی بود که فیلمی از آن‌ها منتشر نشده، عدالت در حقشان اجرا نشده و نامشان مطرح نشده است را حمل می‌کردند.
نظرسنجی‌های معنادار در آمریکا 
همزمان با نخستین سالگرد مرگ جورج فلوید در مینیاپولیس که با راهپیمایی‌های خیابانی و درخواست‌ها برای تأمین برابری نژادی برگزار شد، یک نظرسنجی جدید نشان داده است كه بیش از ۷۵ درصد از مردم آمریكا به حضور نژادپرستی در این کشور باور دارند.
به گزارش ایندیپندنت، نظرسنجی «حقایق سخت انجمن حقوق مدنی و عدالت اجتماعی اکسیوس-ایپسوس» – که از ۲۸ آوریل تا ۴ می با ۱۸۷۵ نفر شرکت‌کننده انجام شد – همچنین نشان داد که «درگیری و تعامل‌های خطرناک پلیس با سیاه‌پوستان آمریکایی، محتمل‌تر است.»
بر اساس این نظرسنجی، از هر سه آمریکایی تنها یک نفر موافق است که اعتراضات علیه نژادپرستی در سال ۲۰۲۰ تأثیر مثبتی بر جامعه داشته است و بیش از ۷۵ درصد معتقدند که ایالات‌متحده کشوری نژادپرست است.مؤسسه پژوهش بازار و مشاوره ایپسوس در بیانیه‌ای گفت: «آمریكا همچنان در تلاش است تا تنش‌ها بین مسائل نژادی و عدالت اجتماعی را حل کند.» این مؤسسه همچنین افزود: «مهم‌ترین نکته‌‌ای که کشف شد، این بود که در ایست‌های خیابانی، سیاه‌پوستان آمریکایی سه برابر بیشتر از سفیدپوستان آمریکایی هدف سلاح افسران پلیس قرار می‌گیرند.»
بر اساس این نظرسنجی، پلیس در آمریکا خودرو سیاه‌پوست‌ها را کمتر از سفید‌پوست‌ها (بیشتر به دلیل نرخ پایین‌تر اتومبیل‌دار بودن سیاه‌پوستان) در خیابان متوقف می‌کند (۷۰  درصد
در مقابل ۸۳ درصد)، اما احتمال بروز درگیری بین سیاه‌پوست‌ها و پلیس بیشتر است.یک ماه پیش، متهم پرونده جورج فلوید، درک شووین، پلیس سفید‌پوست، به جرم قتل فلوید به دلیل قرار دادن زانوی خود روی گردن او، مقصر شناخته شد. طی روزهای اخیر،  صدها نفر دیگر نیز  در مرکز شهر مینیاپولیس مقابل دادگاه تجمع کردند و خواستار اجرای عدالت برای خانواده‌های سیاه‌پوستان آمریکایی کشته‌شده به دست پلیس شدند.بسیاری از آن‌ها پلاکاردهایی با عکس‌های فلوید و دیگر قربانیان، ازجمله فیلاندو کاستیل که در سال ۲۰۱۶ در مینیاپولیس به دست پلیس کشته شد، در دست داشتند.معترضان، ازجمله خانواده فلوید، شعار‌هایی چون «بدون عدالت، صلح مسیر نمی‌شود» و «نام او را بگویید» سر دادند.
طبق نظرسنجی اکسیوس-ایپسوس، یک سال پس از اعتراضات «جان سیاه‌پوستان مهم است» در سراسر کشور، بسیاری از آمریکایی‌ها بر این باورند که تجمع‌ها و راهپیمایی‌ها تأثیر چندانی روی بی‌عدالتی‌های اجتماعی و نژادپرستی علیه سیاه‌پوستان آمریکایی، نداشته است.
«از هر ۱۰ پاسخ‌دهنده سیاه‌پوست، هفت نفر گفتند که پلیس آن‌ها را متوقف کرده است؛ ۱۴٪ از پاسخ‌دهندگان سیاه‌پوست و ۹٪ از پاسخ‌دهندگان اسپانیایی‌تبار گفتند كه یک افسر پلیس سلاح کمری یا تیزر برقی را از جلد درآورده است، درحالی‌که این تعداد در میان سفید‌پوستان ۴٪  بود.»
 حقوق سیاه‌پوستان آمریکایی به راحتی نقض می‌شود 
۳۵ درصد، یعنی یک نفر از هر سه نفر آمریکایی، معتقدند که اعتراضات علیه نژادپرستی در سال ۲۰۲۰ تأثیر مثبتی بر جامعه داشته است. بیش از نیمی از آن‌ها، یعنی ۵۹ درصد از آمریکایی‌ها، هم معتقدند که در این کشور حقوق سیاه‌پوستان آمریکایی باید با سفیدپوستان برابر باشد. حدود ۱۳ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی معتقد بودند که رفتار پلیس با سیاه‌پوستان آمریکایی طی یک سال گذشته بهبود یافته است. نیمی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اما معتقدند که درواقع تغییری صورت نگرفته است.
از سال گذشته، درخواست‌ها برای تغییر رفتار پلیس در ایالات‌متحده قوت گرفته است.«در نظرسنجی مؤسسه اکسیوس-ایپسوس، اکثریت قاطع آمریکایی‌ها از گروه‌های نژادی مختلف معتقدند که رفتار پلیس یا دادگاه‌های کیفری با همه مردم یکی نیست.»
این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که تنها ۱۹ درصد از جمهوری‌خواهان از ادامه روند تغییر در آمریکا در مسیر اعطای حقوق برابر به سیاه‌پوستان حمایت می‌کنند، اما این میزان در میان دموکرات‌ها ۸۷ درصد است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.