خطر خوش‌بینی کاذب درباره دستاورد‌های احتمالی مذاکرات وین - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 42521
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۹:۳۰ |

خطر خوش‌بینی کاذب درباره دستاورد‌های احتمالی مذاکرات وین

یکی از آسیب‌های اصلی در مسیر رفع تحریم‌ها، تحریف در بیان حقایق مذاکرات وین است. ایجاد خوش‌بینی کاذب درباره دستاورد‌های احتمالی وین نه‌تنها مردم را مأیوس خواهد ساخت، بلکه به‌لحاظ مذاکراتی نیز تیم مذاکره‌کننده ایران را در موضع ضعف قرار خواهد داد.
خطر خوش‌بینی کاذب درباره دستاورد‌های احتمالی مذاکرات وین

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با عنوان “مذاکرات هسته‌ای وین از گفتمان تا واقعیت” در خصوص مذاکرات و رفع تحریمها آمده است: نشست‌های کمیسیون مشترک برجام در وین با دستورکار گفتگو پیرامون بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای درحال برگزاری است. در کمتر از یک ماه گذشته، این کمیسیون یک نشست مجازی و دو نشست حضوری داشته است، بیم و امید‌هایی درباره چگونگی برگزاری این نشست‌ها و سرانجام آن وجود دارد.

محرمانگی مذاکرات و عدم ارائه جزئیات گفتگو‌ها سبب بروز روایت‌های گوناگونی از وین شده است. نوع خوانش آمریکا و اروپا از روند مذاکرات با آنچه در ایران بیان می‌شود نه‌تنها چندان همسو نیست، بلکه در برخی موارد در تضاد با یکدیگر است. بررسی تکه‌های این پازل نشان می‌دهد تصویری که از مذاکرات وین در فضای داخلی ایران درحال ساخته شدن است با آنچه در وین در جریان است تفاوت معناداری دارد و کلید فهم وضعیت کنونی پرونده هسته‌ای و تصمیم‌گیری درباره آن در تبیین این تفاوت است.

یکی از آسیب‌های اصلی در مسیر رفع تحریم‌ها، تحریف در بیان حقایق مذاکرات وین است. ایجاد خوش‌بینی کاذب درباره دستاورد‌های احتمالی وین نه‌تنها مردم را مأیوس خواهد ساخت، بلکه به‌لحاظ مذاکراتی نیز تیم مذاکره‌کننده ایران را در موضع ضعف قرار خواهد داد، ازاین‌رو، قضاوت صحیح درباره وین و تصمیم‌گیری درباره چگونگی استمرار آن در گروی ارائه یک روایت واقع‌بینانه از چالش‌ها و موانع دستیابی به یک تفاهم مشترک برای بازگشت به برجام و نیز مدیریت آسیب‌ها و اشتباهاتی است که تحقق این هدف را تهدید می‌کند.

آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران در تلاش است به‌گونه‌ای فضای روانی را مدیریت کند که در عین مداخله و اثرگذاری بر نتایج انتخابات بتواند یک توافق بد را به ایران تحمیل کند. این هدف‌گذاری آمریکا ناشی از آن است که این کشور احتمال می‌دهد برخی در ایران به‌دلیل نیاز کوتاه‌مدت و در پیش بودن انتخابات بار دیگر برمبنای قاعده خطرناک «هر توافقی بهتر از توافق نکردن است» تصمیم‌گیری کنند، چنین نگاهی به مذاکره و تعجیل در به سرانجام رساندن آن به‌دلیل غفلتی که نسبت به ابعاد و جزئیات مهم رفع تحریم‌ها ایجاد می‌کند، دریچه انتفاع اقتصادی ایران از هرگونه نتیجه‌ای را تنگ‌تر خواهد کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.