حقوق بشر بی محتوا برای مظلومان کشمیر هیچ حرکتی ندارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 9974
  پرینتخانه » سیاسی, ویژه تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۲ |
حجت‌الاسلام صدیقی در نماز جمعه تهران:

حقوق بشر بی محتوا برای مظلومان کشمیر هیچ حرکتی ندارد

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با بیان اینکه حقوق بشر بی محتوا برای مظلومان کشمیر هیچ حرکتی ندارد، گفت: هیچ اتفاقی به اندازه دفاع مقدس در این دوران تاثیرگذار نبوده است.
حقوق بشر بی محتوا برای مظلومان کشمیر هیچ حرکتی ندارد

حجت الاسلام کاظم صدیقی خطیب نماز جمعه تهران در خطبه‌های عبادی-سیاسی این هفته تهران که در محل دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن تسلیت محنت آل الله اظهار داشت: این ایام عزاداری را به امام زمان، امت اسلامی و نمازگزاران خداجو تسلیت می گویم. هفته دفاع مقدس و ۸ سال قدرت نمایی با اتکا به خدا را در این فرصت تبریک عرض می کنم.

وی با بیان اینکه امام زین العابدین(ع) می فرمایند پسر آدم در هر روز مبتلا به سه مصیبت است ولی عبرت نمی گیرد، افزود: اولین مصیبت این است که هر روز که از عمر ما می گذرد یک روز عمر از دست می دهیم. اگر مالی یا میزی را از دست می دادیم غصه می خوردیم در حالی که ممکن است همه اینها دوباره به دست بیاید ولی عمری را از دست می دهیم که ممکن است دیگر به دست نیاید. عمر فوق قیمت است. هر روز داریم گوهر عمر را از دست می دهیم و غصه نمی خوریم. فکر نمی کنیم در برابر عمری که از دست دادیم چه به دست آوردیم.

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: دومین مصیبت این است که ما از آنچه بر ما می گذرد عبرت نمی گیریم و مصیبت سوم این است که هر روز یک قدم به اجل و مرگ خود نزدیک تر می شویم. اجل به سوی ما می آید و هر روز ما نزدیک شدن به عالم آخرت است. کسانی که می خواهند با تقوا زندگی کنند باید این سه مصیبت را در نظر داشته باشند تا گرفتار غفلت و تسامح و وسوسه های شیطانی نباشند.

صدیقی در تفسیر بخشی از سوره مبارکه فاتحه بیان کرد: انسان موحد در کلاس توحید که برترین کلاس و سازنده ترین کلاس در حرکت توحیدی انسان است، استعانت از خدا دارد و توجه دارد به اینکه تنها کسی که می تواند کمک ما باشد خدا است و به جز خدا هیچ کسی یار و یاور ما نیست و کاری از کسی ساخته نیست. همه محتاج و فقیر و وابسته و گرفتار خلاء هستند.

وی افزود: انسانی که خدا را شناخت غیر از خدا برایش سودی ندارد. وجود، اثر، آگاهی و حیات و قوت و قدرت را همه داریم اما برای ما نیست و خدا به ما داده است و هر لحظه خدا بخواهد حیات ما خاتمه پیدا می کند یا آبروی انسان می رود؛ یا سرمایه گرفتار موشک می شود یا سیل می برد یا به بلایی مبتلا می شود و ما به خاک سیه می نشینیم. جز خدا کسی کاره ای نیست.

صدیقی با اشاره به حدیثی از ابوطلحه در رابطه با خواندن آیه ایاک نعبد سوره فاتحه در زمان جنگ توسط پیامبر اکرم، تصریح کرد: زمانی که کار برایتان سخت شد بدانید خدایی دارید و بگویید ایاک نعبد و ایاک نستعین. شما وقتی بندگی و عبودیت خود را در محضر خدا مطرح کردید، خدا هم شما را کمک می کند. این مکتب تربیتی اسلام است که اگر از کسی چیزی می خواهید چیزی بدهید.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران خاطرنشان کرد: روایت داریم اگر حاجتی دارید ابتدا صدقه بدهید و خدا را بدهکار کنید بعد چیزی بخواهید. نماز برای زدودن غبار تکبر و خودبینی و خودخواهی است.

هیچ اتفاقی به اندازه دفاع مقدس در این دوران تاثیرگذار نبوده است

صدیقی در ادامه ایراد خطبه های عبادی-سیاسی نماز جمعه این هفته تهران ضمن توصیه خود و نمازگزاران به تقوا و یاد خدا اظهار داشت: خدا وحدت، کمال و زیبایی مطلق است. خدای عالم در درون، بیرون و خلوت شما است. بیایید برای خدا حساب باز کنید، همانطور که برای دیگران حساب باز کردید. اگر حق تقوا را ادا کردیم و در همه جا توجه داشتیم که خدا حاضر، ناظر و مقتدر است عاقبت بخیر می شویم و ان شاءالله مسلمان می میریم.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه کسی که گرفتار ظلم است و به خانواده ظلم می کند، توفیق توبه پیدا نمی کند، افزود: این فرد مالک غضب خود نیست و به هر بیانی تندی می کند، دل ها را می سوزاند و آدم ها را تحقیر می کند. یکی از نسخه های کاربردی مدیریت خشم است تا سعی کند عصبانی نشود و اگر شد بتواند خشم خود را کنترل کند. کسی که ظلم می کند و دروغ می گوید و عیب دیگران را جست و جو می کند و با کشف عیب برای آن پرونده باز می کند، مانند این است که او را می کشد. آبروی مومن مانند خونش است و خیلی مهم است.

وی با تاکید بر اینکه خود را در کمین گاه های خدا قرار ندهیم گفت: بدانیم در مواقع مدیریتی اگر پای خود را غلط گذاشتیم در کمین گاه خدا قرار گرفتیم. مهمترین مساله در این ایام بعد از مرحله محرم و صفر و گروهی که قرار بود به کربلا بیایند و شهدا را بگذارند و با پیام کربلا به شام برگردند و این قصر ننگین و آلوده به ظلم را پایگاه اعلام مظلومیت حسین(ع) کنند. این درس که بعد از شهدا باید بازماندگان بلد باشند این خون را هدایت و مهندسی کنند و نتیجه آن بشود انقلاب ایران و نتیجه انقلاب بشود ظهور امام زمان(عج).

صدیقی با اشاره به هفته دفاع مقدس تاکید کرد: هیچ اتفاقی به اندازه دفاع مقدس در این دوران تاثیرگذار نبوده است. ظاهر آن گذشت و آن حجاب نمی گذارد بفهمیم چه بر سر ما آمد و زیر پرچم ولی فقیه دنیا با همه قانون های منطقه و همه ابزارهای صنعتی، نظامی و سیاسی که همه نیروی خود را به کار گرفتند و ما ۸ سال مقاومت کردیم. اگر امروز یمن ۵ سال مقاومت می کند مولود دفاع مقدس است. این چه معجزه پیامبر و ائمه معصومین بود که تاریخ تکرار شد.

وی افزود: در ۲۰۰ سال گذشته هیچ وقت نبود که ایران با جایی بجنگد و شکست نخورد و قسمتی از منطقه خود را به دیگری ندهد. ۸ سال با وجود جنگ روانی، نظامی، سیاسی و همه فشارها یک وجب از خاک خود را به دشمنان ندادیم. اولین حرف را راس هرم، ولی فقیه طراحی می کند که خودش وجود و علم و حضور و معرفت دارد و خدا در وجودش تجلی کرده است.

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: امروز که ما این قدر در جنگ نرم و جنگ صنعت و فناوری پیروزی های درخشان و معجزه آسا می بینیم همه در گروی مدیریتی است که نفسانیت ندارد و همه وجودش حضور خداست و مرکزیتی است که انرژی و قدرت را از خدا می گیرد و در اعضای خود منتشر می کند. ما موشک نداشتیم و حتی برای سیم خاردار گیر بودیم. اما وعده های خدا را باورداشتیم و با ابتکار عمل شهدای ما با الهام الهی راهکار نویی به کار گرفتند و محشر کردند.

حقوق بشر بی محتوا برای مظلومان کشمیر هیچ حرکتی ندارد

وی با بیان اینکه عشق به شهادت را جنگ ۸ ساله به فرهنگ تبدیل کرد، عنوان کرد: شعار امام جنگ جنگ تا پیروزی بود. اگر این جنگ ۴۰ سال هم طول می کشید این مردم زیر پرچم امام دست از جنگ برنمی داشتند. انسجام و وحدت بی سابقه و مسابقه در خط شکنی و جانبازی و مناجات از ویژگی های این جنگ بود. در مجموعه ای که همه عبد و ولایت مدار و بی تردید هستند سلاحی در برابر دشمنان دارند.

صدیقی افزود: جنگ نرم اسیران ما خود یک آموزه است. اسرای ما در دوران اسارت افتخاری آفریدند که بعد ازحضرت زینب در آن کاروان هیچ جای عالم این تاثیرپذیری را ندیدید. زن ها در کارهای ستادی حضور داشتند و انواع خدمات را عاشقانه برای یاران دین می فرستادند. پیرمردها حضور عینی داشتند. چه شد که هیچ کس به مظاهر دنیا خیره نشد و همه چشمشان به بالاتراز بهشت بود و خدا را می دیدند و با عشق دیوانه لقاء امام حسین و خدای امام حسین بودند.

وی در رابطه با موضوع اربعین و اهمیت این حضور بیان کرد: می شود بیش از ۲۰ میلیون جمعیت در فضای محدود با قناعت حضور یابند. در این مسیر اهل سنت، مسیحیت و نژادهای مختلف حضور دارند و خود را به امام حسین معرفی می کنند و این معرفی در این راهپیمایی و دیدن این کرامت مدینه فاضله و چشمه محبتی که جوشیده، امام حسین را چنان در اذهان عالم آشنا می کند که امام زمان از ایشان سخن می گویند و خود را با ایشان معرفی می کنند؛ با حسینی که او را به قتل رساندند.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: امروز قضیه شش ماهه، در عالم جهانگیر شده و بیش از ۴۰ کشور همایش حضرت علی اصغر را داشتند. باید کلاس های حضرت زینب را مرور کرد و عبودیت سیدالشهدا و حساسیت به استکبار و دفاع از انحرافات و مسیر اسلام ناب برنامه ریزی شود و این حرکت هدف دار پیش برود.

صدیقی در پایان خاطرنشان کرد: ان شاءالله دعاها مستجاب است. برای گرفتاران کشمیر که امروز گرفتار دست ظلم و ستم هستند، شیعیان نیجریه که حقوق بشر بی محتوا برای این ها هیچ حرکتی ندارند، برای شیعیان بحرین که حق هیچ تصمیم گیری برای خود ندارند، برای شیعیان عربستان باید در این کانون ها که دعا مستجاب است با همه وجود با امید و خوشبینی دعا کرد و امام زمان هم آمین بگویند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.