حقوق بازنشستگی پاسخگوی هزینه‌های زندگی روزمره بازنشستگان نیست - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 95554
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۹:۰۲ |

حقوق بازنشستگی پاسخگوی هزینه‌های زندگی روزمره بازنشستگان نیست

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه حقوق بازنشستگی بسیاری از افراد پاسخگوی هزینه‌های زندگی روزمره آنان نیست بخشی از بحران صندوق‌های بازنشستگی را متاثر از نوسانات اقتصادی کشور دانست.
حقوق بازنشستگی پاسخگوی هزینه‌های زندگی روزمره بازنشستگان نیست

محسن پیرهادی در جمع خبرنگاران، با اشاره اینکه در ۵۰ سال اخیر جمعیت بازنشستگان کشور ۵ برابر شده است، گفت: نوسانات متعدد اقتصادی کشور، کاهش قدرت خرید و عدم کفایت مستمری طیفی از بازنشستگان در سال‌های اخیر دولت وصندوق‌های بازنشستگی را ناچار به اعمال سیاست‌های حمایتی بیشتر از بازنشستگان می‌کند، روندی که رشد صعودی جمعیت بازنشستگان و پایداری منابع در آمدی صندوق‌های بازنشستگی آن را به یکی از ابر چالش‌های کشور بدل کرده است.

پیرهادی افزود:همسان سازی حقوق بازنشستگان یکی از احکام و تکالیف مصوب مجلس در برنامه هفتم توسعه است و اعمال این مهم در بودجه سال آینده به صورت جدی از سوی مجلس دنبال می‌شود، در کنار این مهم هدف از آن ارتقای کیفیت زندگی و قدرت خرید بازنشستگان است، موضوع بازنشستگی و رشد قابل توجه جمعیت بازنشستگان در سه دهه پیش رو از جمله چالش‌های کشور بشمار می‌رود که برای برون رفت از آن باید چاره اندیشی جدی صورت گیرد.

این عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه متوسط نسبت مستمری به هزینه خانوار یکی از شاخص‌های مهم بیمه‌ای برای ارزیابی سطح کفایت مستمری‌های بازنشستگی است، افزود:متأسفانه شاخص کفایت مستمری در ایران پایین بوده و عملا حقوق بازنشستگی بسیاری از افراد پاسخگوی هزینه‌های زندگی روزمره آنان نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: اگرچه با افزایش هزینه خانواردر کشور با اجرای طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری شاهد رشد و بهبود نسبت هزینه خانوار به حقوق بازنشستگان کشور طی سال‌های ۹۹ تا ۱۴۰۰ بوده ایم، اما وضعیت مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی که بهره‌ای از طرح متناسب سازی حقوق نبرده اند، روندی متفاوت را نشان می‌دهد به نحوی که طی سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۰ آمار‌ها از کاهش قابل توجه قدرت خرید مستمری بگیران این سازمان حکایت می‌کند، امری که منجر به شکل گیری نارضایتی میان آن‌ها شده است.

وی تاکید کرد: اهمیت عدم کفایت مستمری بازنشستگان زمانی بیشتر می‌شود که دولت و صندوق‌ها را ناچار به اجرای طرح‌های متناسب سازی یا ترمیم حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران می‌کند. امری نشان می‌دهد کاهش یا حل بحران صندوق‌های بازنشستگی متاثر از عوامل متعددی است که بخش قابل توجهی از آن تابعی از شرایط و نوسانات اقتصادی کشور است.

او با اشاره به اینکه جمعیت سالمند کشور از ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار نفر در سال ۹۶ به حدود ۱۹ میلیون نفر در سال ۱۴۳۰ خواهد رسید، ادامه داد: تغییرات جمعیتی و افزایش سالمندی نه تنها در کشورما، بلکه در مقیاس جهان همه کشور‌ها را با بحران در نظام‌های بازنشستگی روبرو کرده و مشخص است که با افزایش تعداد سالمندان در سال‌های آینده، مصارف صندوق‌های بازنشستگی برای ایفای تعهدات افزایش یافته و با کاهش نرخ باروری تعداد بیمه پردازان به صندوق‌های بازنشستگی نیز کاهش می‌یابد و برون رفت از این شرایط نظام‌های حکمرانی را با چالش بازنشستگی روبرو کرده است.

پیرهادی با بیان اینکه وضعیت صندوق‌های بازنشستگی کشور نشان می‌دهد که نظام بازنشستگی با مسائل متعددی مواجه است، افزود: مهمترین بحرانی که نظام بیمه اجتماعی کشور از آن رنج می‌برد، پایداری منابع مالی صندوق‌های بازنشستگی است که تبدیل به یکی از ابرچالش‌های پیش روی کشور شده و گذر از آن سیاستگذاری‌های دقیق و دور اندیشانه‌ای را می‌طلبد.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.