حرکت متناظر‌ برجامی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 37002
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۰:۲۱ |
به بهانه تبیین نقشه راه رفع تحریم‌ها بررسی شد؛

حرکت متناظر‌ برجامی

تحریم؛ رمزی است که از فردای پیروزی انقلاب اسلامی ۵۷ از سوی بزرگ‌ترین غارت‌کننده اموال ملت ایران یعنی رژیم آمریکا علیه مردمان این سرزمین کهن به کار گرفته شد تا شاید مجددا به آن دوران برگردند و هنوز پس از گذشت چهار دهه، در تلاش برای استفاده از این رمز هستند.
حرکت متناظر‌ برجامی

معصومه پورصادقی_ دبیر گروه سیاسی
تحریم؛ رمزی است که از فردای پیروزی انقلاب اسلامی ۵۷ از سوی بزرگ‌ترین غارت‌کننده اموال ملت ایران یعنی رژیم آمریکا علیه مردمان این سرزمین کهن به کار گرفته شد تا شاید مجددا به آن دوران برگردند و هنوز پس از گذشت چهار دهه، در تلاش برای استفاده از این رمز هستند. آن‌ها که از در بیرون انداخته‌شده بودند، به‌واسطه ایستادگی ملت ایران و فرزندانشان در نیرو‌های همیشه مسلح، هرگز نتوانسته‌اند از همان در وارد شوند، اما چه می‌شود کرد از غرب‌‌باورانی که در تلاش برای بازگرداندن آن‌ها از پنجره هستند.این جماعت در برهه‌های مختلف هرکجا که احساس کردند فضا برای برگرداندن آمریکا به معادلات سیاسی کشور مهیاست وارد شدند؛ چه دیروز که پیرو حمله آمریکا به برخی کشورهای منطقه، تسلیم‌نامه تقدیم سفارت سوئیس به‌عنوان حافظ منافع واشنگتن در تهران کردند و‌ چه امروز که به بهانه رفع تحریم‌ها در تلاش برای بازکردن پای این رژیم تروریست‌پرور به معادلات سیاست خارجی ایران هستند. این در حالی است که از حدود هشت سال قبل،  تمام هم‌وغم جریان موسوم به اصلاح‌طلب که صرف ارتباط با غرب شده است و حتی برجام منعقد کردند اما نتیجه آن تورم ۴۰۰ درصدی، کاهش ارزش پولی ملی به یک‌دهم، کاهش قدرت خرید مردم به یک‌سوم و … شده است اما همچنان اصرار دارند که اقتصاد ایران را به شانه‌های معوج آمریکا گره بزنند.
این روزها به‌واسطه پیروزی حزب دموکرات‌ در آمریکا، عده‌ای در ایران تقلا می‌کنند که مجددا ساز مذاکره با آن‌ها را کوک‌ کنند تا شاید از این رهگذر مفری برای نبود تدبیر هشت‌ساله ایجاد کنند اما فارغ از اینکه نباید برای سرپوش گذاشتن به اشتباهات، دوباره همان مسیر را تکرار‌ کنند. دلسوزان مردم بارها به‌اشتباه بودن مسیر دل‌بستن به غرب تذکر داده و البته نقشه راه نحوه تعامل را نیز اعلام کرده‌اند، تازه‌ترین مصداق این نقشه راه، قانون هسته‌ای مجلس است که با استنکاف رئیس‌جمهور، از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی برای اجرا ابلاغ شد. البته پیش‌تر نیز مقام معظم رهبری از راهبرد متناظر یعنی گام‌به‌گام شدن اجرای تعهدات هسته‌ای در برجام سخن گفته بودند که متأسفانه جامه عمل 
پوشانده نشد.رهبر انقلاب اسلامی روز جمعه ۱۹ دی که به مناسبت سالروز قیام مردم قم به‌صورت زنده و مستقیم با مردم سخن می‌گفتند، مجددا نقشه راه مواجه با تحریم را ترسیم کردند و تلویحا از عملی نشدن‌ نقشه راه قبلی اقدام متناظر انتقاد کردند.
ایشان در این سخنرانی صراحتا فرمودند: «مسئله ما این نیست که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد؛ مطالبه منطقی و‌ عقلانی ما رفع تحریم‌هاست.» ایشان پیش‌تر نیز فرموده بودند که هدف ما از مذاکرات هسته‌ای صرفا برداشتن تحریم‌ها بود نه چیز دیگر. البته برخی مسئولان ازجمله رئیس‌جمهور و وزیر خارجه روزی مدعی بودند از روز اجرای برجام، تمام تحریم‌ها بالمره لغو خواهد شد، اما رفته‌رفته بدعهدی برجامی طرف غربی را تئوریزه کردند و شأن دیگری غیر از برداشته شدن تحریم‌ها برای آن قائل شدند از قبیل اینکه برجام باعث انزوای آمریکا شده است؟! به‌زعم کارشناسان بدیهی است انزوای آمریکا نه به خاطر برجام که به دلیل اقدامات رئیس‌جمهوری مثل ترامپ بود، بنابراین نباید آن را به اسم برجام فاکتور گرفت.
رهبر معظم انقلاب همچنین در این سخنرانی اظهار داشتند: «اگر تحریم‌ها برداشته نشد، برگشت آمریکا به برجام ممکن است حتی به ضرر ما تمام شود.» 
این بخش از صحبت‌های رهبر ناظر به دغدغه برخی دغدغه‌مندان است که معتقدند چه تضمینی وجود دارد آمریکا به برجام برگردد و بدون برداشتن تحریم‌ها از مکانیسم موسوم به ماشه استفاده و چاه جدیدی سر راه ایران ایجاد کند؟! بنابراین مسئله تضمین رفع تحریم‌ها در صورت بازگشت آمریکا به برجام حیاتی و عقلانی است. ایشان همچنین  به خسارت خروج یک‌طرفه آمریکا از برجام اشاره کردند و گفتند «مسئله خسارت‌ها جزو مطالبات ماست.»مردم ایران خوب یادشان است در هنگامه آماده‌سازی افکار عمومی برای پذیرفتن برجام، برخی دولتی‌ها ادعا می‌کردند که روزانه فلان مقدار هزینه نپذیرفتن برجام است بنابراین خروج یک‌طرفه آمریکا از برجام، خساراتی تحمیل به ایران کرد که باید آن خسارات حساب شود، اینکه وقت یک ملت بیش از ۷ سال قربانی مسئله‌ای به نام برجام شد، اما از آن منتفع نشد، بدیهی است خسارت بوده و باید پرداخت شود.رهبر انقلاب همچنین فرمودند «وقتی طرف مقابل به تعهدات خودش در برجام عمل نمی‌کند، معنی ندارد که جمهوری‌اسلامی به همه تعهدات خود عمل کند»، این رویه نیز علی‌رغم مقاومت دولتی‌ها، از اردیبهشت ۹۸ شروع شد و‌ در قالب گام‌های کاهش تعهدات هسته‌ای ظهور یافت. البته با تصویب قانون هسته‌ای مجلس، این روند سامان‌یافته و حساب کار دست غربی‌ها آمده است.شاید گرانیگاه سخنان رهبر حکیم انقلاب در نقشه راه جدید مذاکرات این گزاره باشد‌ که فرمودند: «اگر آن‌ها به تعهداتشان  برگردند، ما هم به تعهداتمان برمی‌گردیم.»جمهوری اسلامی ایران بارها ثابت کرده است در وفای به عهد حتی با بیگانگان تخلف نمی‌کند و این‌طرف غربی ازجمله آمریکا بود که زیر میز زد. البته با توجه به مشی حکمرانی  آمریکا و سوابق آن‌ها در برهه‌های مختلف بعید به نظر می‌رسد به تعهداتشان پایبند باشند. بنابراین بهترین راه همان حرکت متناظر برجام است یعنی به همان اندازه که طرف غربی به تعهداتش عمل کرد ما هم به همان اندازه عمل کنیم.

نویسنده : معصومه پورصادقی - دبیر گروه سیاسی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.