جهان به تحریم های نامشروع آمریکا پایان دهد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 28877
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار, بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴ |
نامه‌ نمکی به مدیرکل سازمان جهانی بهداشت؛

جهان به تحریم های نامشروع آمریکا پایان دهد

وزیر بهداشت، در نامه‌ای به مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، خواستار فراخوانی جهانی برای پایان دادن تحریم‌های نامشروع و یکجانبه ایالات متحده که سلامت جهانی را به مخاطره انداخته است، شد.
جهان به تحریم های نامشروع آمریکا پایان دهد

 سعید نمکی، در این نامه خطاب به «تدروس آدهانوم» تاکید کرده است: زمان فراخوان جهانی فرا رسیده که همه تحریم‌ها برداشته شود و سلامت افراد تحت تاثیر به خطر نیفتد و از جنابعالی در خواست دارم اقدامات لازم برای پایان دادن تحریم‌های نامشروع و یکجانبه ایالات متحده که موجب رنج و درد و مرگ مردم ایران و سایر ملت‌ها شده و عواقب منفی برای سلامت جهانی و امنیت بهداشت به بار می‌آورد، انجام شود.

متن نامه وزیر بهداشت به مدیرکل سازمان جهانی بهداشت

مایلم از رهبری سازمان جهانی بهداشت، در مبارزه با پاندمی کووید ۱۹ که نیازمند به همبستگی، فداکاری و تعهد در همه سطوح در سراسر جهان می‌باشد، تشکر نمایم. در ابتدا لازم می دانم آخرین وضعیت مبارزه جامعه سلامت ایران با ایران با ویروس کووید ۱۹ را به اطلاع شما برسانم. طی ۷ ماه گذشته، ما سه دوره غربالگری در سراسر کشور را اانجام دادیم که در آخرین دوره که از دو هفته پیش شروع شده، ۲۸ میلیون نفر از افراد با ریسک بالا مورد غربالگری قرار گرفتند. ضمناً، ما از سه ماه پیش بازگشایی مشاغل با مدنظر قرار دادن «فاصله هوشمند»، «ماسک زدن» و اخیراً بازگشایی مدارس را آغاز کرده‌ایم. اقدامات بهداشت عمومی، پروتکل‌های درمانی به روز شده، تولید محلی تجهیزات محافظت فردی، ارتقای ظرفیت‌های تشخیصی، کنترل و پیشگیری از عفونت، آگاهی و اطلاع رسانی مخاطرات و مشارکت جامعه، محافظت از خدمات بهداشتی ضروری، ارائه خدمات غیر کوویدی و مهمتر از همه، رویکرد «کل دولت» انجام گرفت که همه اینها برای به حداقل رساندن عوارض جانبی این پاندمی اجرا شد.

با وجود تمام تلاش‌های ما، ده‌ها نفر از پرسنل تحصیل کرده و متعهد در حوزه بهداشت درمان را به طور دردناکی از دست دادیم که در پیام شما به مناسبت روز پزشک از آنها یادآوری گردید، علیرغم مبارزه همه جانبه ما با کووید ۱۹، جمهوری اسلامی ایران با نقض یکجانبه، غیرقانونی و آشکار قوانین بین‌المللی از جمله برجام مواجه می‌باشد که این امر باعث تحریم‌های گسترده، همه جانبه و بی رحمانه علیه مردم ایران شده است. در همین حال، مسدود کردن دسترسی ایران به کانال‌های بانکی جهانی به اقتصاد ایران آسیب زده، و فعالیت‌های مهم تجاری از جمله دارو و تجهیزات پزشکی را مختل کرده است. که این امر، سلامت مردم کشورمان را در شرایط شیوع بیماری کووید هدف قرار داده و آسیب زده است. علاوه بر تعهدات عام و معاهدات چند جانبه، دولت آمریکا بر مبنای دستور موقت دیوان بین‌المللی دادگستری، ملزم به رفع تحریم‌ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است.

در این راستا، تمایل دارم نظر شما را به موضوعات ذیل جلب نمایم:

۱. بر اساس سوگندنامه بقراط اصل تساوی و برقراری مساوات در برخورداری از امکانات و خدمات سلامت برای همه ابنای بشر است. جامعه پزشکی به حکم سوگند خود، برای کمک به رفع تحریم‌های دارویی و غذایی در ایران وظیفه انسانی دارند.

۲. ما در ۷ ماه گذشته شرایط سختی را متحمل شده‌ایم، در حالی که همزمان علیه کووید ۱۹ و تحریم‌های غیر قانونی و یکجانبه در حال مبارزه بودیم. بنابراین، انتظار قانونی و مشروع در این شرایط اضطراری این است که سازمان جهانی بهداشت، سازمان ملل متحد و تمام آژانس‌های بین‌المللی این اطمینان را بوجود آورند که دارو و اقلام بشردوستانه در دسترس مردم ایران قرار می‌گیرد.

زمان فراخوان جهانی فرا رسیده که همه تحریم‌ها برداشته شود و سلامت افراد تحت تاثیر به خطر نیفتد.

بنابراین، از جنابعالی در خواست دارم اقدامات لازم برای پایان دادن تحریم‌های نامشروع و یکجانبه ایالات متحده که موجب درد و مرگ بر مردم ایران و سایر ملت‌ها شده و عواقب منفی برای سلامت جهانی و امنیت بهداشت به بار می‌آورد، انجام دهد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.