جمعیت ایران از مرز ۸۵ میلیون نفر گذشت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 85998
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۱ |

جمعیت ایران از مرز ۸۵ میلیون نفر گذشت

مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار ایران اعلام کرد: جمعیت ایران از مرز 85 میلیون نفر عبور کرد که نشانه پویایی جمعیت کشور است.
جمعیت ایران از مرز ۸۵ میلیون نفر گذشت

علی‌اکبر محزون مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار ایران با بیان اینکه جمعیت ایران از مرز ۸۵ میلیون نفر گذشته، گفت:‌ میانگین سن امید به زندگی در ایران هم اکنون به ۷۴ سال و نرخ باسوادی به ۸۷.۶ درصد رسیده که این امر به رشد کیفی جمعیت کشور به عنوان سرمایه انسانی کمک می‌کند.

وی میانگین سن ازدواج برای آقایان را ۲۴ سال و برای بانوان ۲۳ عنوان کرد و گفت:‌ در عین حال سن ازدواج در برخی کلان‌شهرها نسبت به مناطق کشور که رفاه بیشتری دارند متأسفانه بالاتر از میانگین کشور است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، جمعیت کشور ایران هم اکنون به ۸۵ میلیون و ۵۵ هزار و ۹۳۶ نفر رسیده است، میانگین نرخ رشد جمعیت طی سال‌های ۹۰ تا ۹۵، ۱.۲۴ درصد بوده، نرخ بیکاری در زمستان ۱۴۰۱ به رقم ۹.۷ درصد و نرخ تورم بر اساس سال پایه ۱۴۰۰ به ۴۵.۸ درصد رسیده، همچنین نرخ رشد اقتصادی در ۹ ماه سال گذشته بر اساس سال پایه ۹۰ به ۳.۳ درصد رسیده است.

بر این اساس نرخ رشد گروه کشاورزی در ۹ ماه سال گذشته بر مبنای سال پایه ۹۰، منفی ۴.۳ درصد، رشد گروه صنایع و معادن ۵.۳ درصد، گروه خدمات ۲.۶ درصد، رشد تولید محصول داخلی بدون نفت ۲.۹ درصد و رشد تولید محصول ناخالص داخلی با احتساب نفت ۳.۳ درصد بوده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.