جزئیات وام جدید کرونا/ تسهیلات کرونایی به‌صورت بنگاه‌محور پرداخت می‌شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 36258
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۸:۴۷ |

جزئیات وام جدید کرونا/ تسهیلات کرونایی به‌صورت بنگاه‌محور پرداخت می‌شود

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار درباره جزئیاتی جدید از تسهیلات کرونایی گفت: تسهیلات کرونایی جدید ویژه کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا، بنگاه‌محور است.
جزئیات وام جدید کرونا/ تسهیلات کرونایی به‌صورت بنگاه‌محور پرداخت می‌شود

چند هفته گذشته بود که حسین محمودی سفیدکوهی، مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره کسب‌وکارهایی که تسهیلات کرونا دریافت کردند گفت: آن دسته از افرادی که جاماندگان دریافت تسهیلات کرونایی هستند امکان ثبت‌نام جدید برایشان وجود ندارد.

محمودی اظهار داشت: برای یک سری از حوزه‌ها با توجه به میزان آسیبی که از کرونا دیده‌اند نیز شرایطی تعریف شده است. حوزه گردشگری, ورزشی و فرهنگی از جمله این کسب‌وکارها هستند که پرداخت تسهیلات کرونایی به آنها از سوی ستاد ملی کرونا تصویب شده است. در حوزه گردشگری وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی, با همکاری وزارت کار و معاونت اقتصادی در ستاد ملی کرونا پیشنهاد داده شد, بر اساس لیستی که وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی در اختیار وزارت کار قرار داده است, اجازه ثبت‌نام وجود دارد و تا پایان آذر ماه مشاغل متقاضی می‌توانند بر اساس مبلغی که وزارت گردشگری پیشنهاد داده است از تسهیلات بهره‌مند شوند.

وی با توجه به اینکه تعدادی از باشگاه‌های ورزشی به‌خاطر شرایط کرونایی مجبور به تعطیل کردن کسب‌وکار خود شدند، گفت: در ستاد ملی کرونا، مصوب شد این دسته از باشگاه‌ها هم در صورتی که متقاضی دریافت وام کرونا هستند می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند. یکی از مصوبات ستاد برای سه گروه گردشگری, ورزشی و فرهنگی این بود که استمهال تسهیلات تا پایان اردیبهشت ماه باشد، یعنی اگر پیش از این تسهیلاتی دریافت کرده‌اند و اکنون قرار است تسهیلات جدید دریافت کنند, مدت بازپرداخت آن تا پایان اردیبهشت ماه باشد.

محمودی گفت: طبق مصوبه ستاد ملی کرونا برای کسب‌وکارهای حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم فرصت جدیدی ایجاد شد با ثبت‌نام در سامانه کارا از دریافت تسهیلات بهره‌مند شوند.

وی اظهار داشت: افراد و بنگاه‌هایی در این سه حوزه می‌توانند در سامانه کارا ثبت‌نام کنند که اطلاعات آنها را نهادهای بخش مربوطه در اختیار سامانه کارا قرار داده باشند. در زمان حاضر امکان ثبت‌نام برای افراد عادی در سامانه کارا وجود ندارد, تنها افرادی می‌توانند ثبت‌نام کنند که نهاد مربوطه اطلاعات آنها را در اختیار وزارت کار قرار داده باشد و از سوی وزارت کار در سامانه کارا بارگذاری شده باشد.

اکنون علاءالدین ازوجی، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار درباره جزئیاتی جدید از تسهیلات کرونایی گفت: تسهیلات کرونایی جدید ویژه کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا، بنگاه‌محور است.

وی ادامه داد: به بخش حمل‌ونقل که از گذشته این تسهیلات پرداخت می‌شد و اکنون برای پرونده‌های باقی‌مانده ادامه دارد. مبلغ مدنظر برای بخش حمل‌ونقل ۳هزار و ۵۰۰میلیارد تومان پیش‌بینی از قبل بود که درحال پرداخت است.

ازوجی با بیان اینکه چارچوب پرداخت تسهیلات مانند اعطای تسهیلات قبلی است گفت: تفاوت در زمان حاضر این است که چگونگی پرداخت را خود بخش اجرایی مربوطه تعیین کرده است. بر اساس لیستی از بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی که دستگاه‌های مربوطه از بنگاه‌ها مشخص می‌کنند, تسهیلات از سوی بانک‌ها پرداخت می‌شود.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار ادامه داد: این تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده در سه بخش گردشگری، ورزش و فرهنگ، هنر و رسانه تعلق می‌گیرد. بخش گردشگری ۲۰۰۰ میلیارد تومان، بخش ورزش ۸۰۰ میلیارد تومان و بخش فرهنگ و رسانه ۱۷۰۰ میلیارد تومان دریافت می‌کنند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.