جام جهانی کشتی آزاد| امضای معصومی بر پیروزی نزدیک مقابل منتخب جهان؛ شاگردان درستکار فینالیست شدند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 78154
  پرینتخانه » اخبار, ورزشی تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۷:۳۸ |

جام جهانی کشتی آزاد| امضای معصومی بر پیروزی نزدیک مقابل منتخب جهان؛ شاگردان درستکار فینالیست شدند

تیم ملی کشتی آزاد ایران با غلبه با تیم منتخب جهان به فینال جام جهانی ۲۰۲۲ آمریکا رسید.
جام جهانی کشتی آزاد| امضای معصومی بر پیروزی نزدیک مقابل منتخب جهان؛ شاگردان درستکار فینالیست شدند

 تیم ملی کشتی آزاد ایران که در اولین مسابقه خود در جام جهانی ۲۰۲۲ با نتیجه ۹ ـ یک از سد ژاپن گذشته بود، در دومین رقابت خود در آمریکا، موفق شد در مصافی نزدیک و بانتیجه ۶‌ـ۴ از سد تیم منتخب جهان بگذرد.

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد تیم آزاد ایران در دو وزن اول که کشتی‌گیران کم‌تجربه و جوانی را در اختیار داشت، شکست خورد اما با رحمان عموزاد و امیرمحمد یزدانی کار را به تساوی کشاند و در ادامه کار در شرایطی برابر و پایاپای پیش رفت. یکی از شکست‌های غیرمنتظره تیم ملی در این مسابقه، در وزن ۹۲ کیلوگرم اتفاق افتاد، جایی که انتظار می‌رفت امیرحسین فیروزپور مقابل حریف به برتری برسد که این اتفاق رخ نداد اما امیرعلی آذرپیرا با کشتی بسیار خوبی که مقابل تساکولوف گرفت، باعث شد شکست فیروزپور  جبران شود. امیررضا معصومی نیز با رسیدن به آخرین برد، سند پیروزی شاگردان درستکار را در این مصاف امضا کرد.

با این پیروزی تیم ملی آزاد ایران به فینال جام جهانی رسید تا بامداد فردا (۲۱ آذر) مقابل آمریکا قرار بگیرد.

وزن ۵۷ کیلوگرم: در حالی که ایران در دو وزن اول از کشتی‌گیران کم‌تجربه و جوان سود می‎برد، رضا مؤمنی مقابل زلیم‌خان آباکاروف (آلبانی) شکست خورد.

وزن ۶۱ کیلوگرم: ابراهیم الهی هم مقابل گئورگی وانگلوف (بلغارستان) تن به شکست داد. این کشتی ۵ ـ یک به‌سود نماینده تیم منتخب جهان تمام شد تا آنها ۲ ـ صفر پیش بیفتند.

وزن ۶۵ کیلوگرم: درحالی که تیم منتخب جهان در این وزن اسماعیل موسکائف را هم در اختیار داشت، اما تاییربک ژوماشبک (قرقیزستان) نماینده این تیم مقابل رحمان عموزادی بود که سه ماه پیش در بلگراد صاحب مدال طلای قهرمانی جهان شد. قهرمان جهان با نتیجه ۵ ـ صفر حریفش را شکست داد.

وزن ۷۰ کیلوگرم: امیرمحمد یزدانی نایب‌قهرمان جهان در سال ۲۰۲۱ که نتوانست در مسابقات جهانی ۲۰۲۲ روی تشک برود، در مصاف با ارنازار آکماتالیف (قرقیزستان) درحالی که در یک دقیقه اول ۶ امتیاز از حریف پیش افتاد، اما درخواست چلنج اشتباه از سوی کادر فنی ایران، یک امتیاز از آن آکماتالیف کرد. یزدانی که حریف ساده‌ای پیش‌ِرو نداشت، در ادامه هرچند امتیازات خود را بیشتر کرد، اما اسیر کمرگیری کشتی‌گیر منتخب جهان شد و امتیاز از دست داد. این مسابقه با نتیجه ۱۰‌ـ۷ به‌سود امیرمحمد یزدانی تمام شد تا نتیجه تیمی ۲‌ـ۲ برابر شود.

وزن ۷۴ کیلوگرم: محمدصادق فیروزپور نتوانست هیچ امتیازی از تاجمراز سالکازانوف (اسلوواکی) بگیرد و با نتیجه ۹ ـ صفر مغلوب حریف سرشناس روسی‌الاصل خود شد تا بار دیگر تیم ایران از حریف عقب بیفتد.

وزن ۷۹ کیلوگرم: هرچند کادر فنی در این وزن علی سوادکوهی را هم در اختیار داشت که هم در لیگ برتر و هم مسابقه قبلی مقابل ژاپن نشان داد از آمادگی خوبی برخوردار است، اما در این مسابقه از محمد نخودی دارنده دو مدال نقره جهان مقابل ارسلان بوداژاپوف (قرقیزستان) استفاده کرد که البته نخودی هم کشتی خوبی مقابل حریف خود از منتخب جهان گرفت و در کمتر از دو دقیقه ۱۲‌ـ۲ و با امتیاز عالی حریفش را شکست داد تا بار دیگر دو تیم ایران و منتخب جهان در شرایط مساوی (۳‌ـ۳) قرار بگیرند.

وزن ۸۶ کیلوگرم: علیرضا کریمی دارنده یک مدال نقره و دو برنز جهان که به‌نظر رفته رفته در وزن ۸۶ کیلوگرم به جمع مدعیان اضافه می‌شود، بدون آنکه اجازه هیچ کاری را به حریف دهد و امتیازی مقابل عظمت دولتبیکوف (قزاقستان) از دست بدهد، با نتیجه ۴‌ـ‌صفر این کشتی‌گیر را شکست داد و بار دیگر تیم کشورمان از حریف به‌لحاظ تیمی پیشی گرفت.

وزن ۹۲ کیلوگرم: درحالی که در این وزن کادر فنی تیم ملی کامران قاسم‌پور را هم در اختیار داشت که حتی در شرایط ناآماده نیز اختلاف فاحشی مقابل رقبایش دارد، در این مسابقه حساس از امیرحسین فیروزپور استفاده کرد، از کشتی‌گیری که در دو سال اخیر در رقابت‌های زیادی در دو وزن ۹۲ و ۹۷ کیلوگرم شرکت کرده و مدال گرفته بود. او در مصاف با عثمان نورماگمدوف (آذربایجان) که سال گذشته در امیدهای جهان مغلوب این حریف شده بود، ابتدا ۴ امتیاز از دست داد اما در همان تایم اول این امتیاز را جبران کرد و نتیجه ۴‌ـ۴ برابر شد. در تایم دوم هم کار از سوی دو کشتی‌گیر هجومی و نزدیک دنبال شد و کسب امتیاز از سوی هر کشتی‌گیری واکنش حریف را به‌دنبال داشت. فیروزپور نتوانست شکست قبلی‌اش مقابل نورماگمادوف را جبران کند و با نتیجه ۱۰‌ـ۱۰ مغلوب این حریف شد تا بار دیگر دو تیم مساوی (۴‌ـ۴) شوند.

وزن ۹۷ کیلوگرم: باتوجه به جدال پایاپای دو تیم، مبارزه دو وزن بالا خیلی برای هر دو تیم اهمیت داشت که امیرعلی آذرپیرا قهرمان جوانان و امیدهای جهان با نتیجه ۱۰ ـ صفر بیتاربک تساکولوف (اسلواکی) را شکست داد تا سه امتیاز ارزشمند را از آنِ تیم ملی ایران کند.

وزن ۱۲۵ کیلوگرم: امیررضا معصومی در آخرین کشتی مصاف تیم به تیم ایران و منتخب جهان درحالی که حریفی باتجربه و قدرتمند را در پیش داشت، الکساندر خوتسیانیوسکی (اوکراین) را ۱۲ ـ صفر شکست داد تا تیم ایران فینالیست شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.