تکرار صدباره ماجرای جورج فلوید - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 37420
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۷:۱۹ |

تکرار صدباره ماجرای جورج فلوید

انگار ماجرای نژادپرستی در غرب  قرار نیست به نقطه پایان خود برسد! مرگ یک جوان سیاه‌پوست در بلژیک توسط پلیس، بار دیگر منجر به خشم مدافعان حقوق اقلیت‌های نژادی در غرب نسبت به اقدامات وحشیانه پلیس و نیروهای امنیتی در این کشورها شده است. 
تکرار صدباره ماجرای جورج فلوید

گروه بین الملل   
انگار ماجرای نژادپرستی در غرب  قرار نیست به نقطه پایان خود برسد! مرگ یک جوان سیاه‌پوست در بلژیک توسط پلیس، بار دیگر منجر به خشم مدافعان حقوق اقلیت‌های نژادی در غرب نسبت به اقدامات وحشیانه پلیس و نیروهای امنیتی در این کشورها شده است. 
مطابق آنچه شبکه یورونیوز گزارش داده است، علت اصلی مرگ ابراهیما باری، جوان ۲۳ ساله سیاه پوست در جریان بازداشت در کمیساریای پلیس شهر بروکسل همچنان در هاله ای از ابهام قراردارد. به گفته نزدیکان ابراهیما باری، وی نهم ژانویه تنها به دلیل فیلمبرداری از یک ایست بازرسی پلیس در ایستگاه قطار «گاردونور» در شمال بروکسل بازداشت شد.
نیروهای پلیس او را متهم کردند که اجازه نداشته از آن‌ها فیلم بگیرد. پس از بازداشت به گفته سخنگوی پلیس منطقه شمال بروکسل، ابراهیما باری  در کمیساریا ناگهان از حال می رود. ظاهرا عدم توجه نیروهای پلیس در اولین فرصت و رساندن پرتأخیر او به بیمارستان باعث می شود تا این جوان سیاه پوست ۲۳ ساله جان ببازد.خانواده و نزدیکان وی، پلیس را عامل اصلی مرگ این جوان می دانند. ابراهیما باری نام دیگری است که در دو دهه اخیر به فهرست نسبتا بلند کشته شدگان ناشی از سهل انگاری عمدی و یا غیرعمدی! پلیس بلژیک اضافه می شود.
در پی درگذشت ابراهیما باری ،  گردهمایی‌ای در مقابل مقر پلیسی که ابراهیما در آن جان باخت، برگزار شد. معترضان در این تظاهرات با پلاکاردهای «پلیس نژادپرست»‌ ، دادخواهی و «اجرای عدالت برای ابراهیما» شرکت کردند.تظاهرات با وجود درخواست خانواده   باری برای اعتراضات مسالمت آمیز، به خشونت گرایید.دست کم ۱۱۶ نفر در جریان خشونت های چهارشنبه در بروکسل بازداشت شدند و ۶ خودرو و یک مقر پلیس در میدان لیتز، در شمال بروکسل به آتش کشیده شدند.پلیس امنیتی بروکسل می گوید: برخی از بازداشت شده ها ساکن پایتخت نیستند و به نظر می رسد تنها برای «خرابکاری» به بروکسل آمده اند! در جریان تظاهرات خشونت آمیز چهارشنبه شب چندین واگن تراموا و یک دستگاه اتوبوس دچار حریق شدند. نیروهای پلیس بروکسل می گویند:
 دست کم ۱۵ تن از نیروهای پلیس زخمی شده اند.
 نقدی بر گزارش یورونیوز
رسانه های اروپایی به مانند همیشه، سخنی از اصل پدیده «نژادپرستی سیستماتیک» در غرب به میان نیاورده اند! فراتر از آن، یورونیوز به عنوان رسانه رسمی اتحادیه اروپا نهایت تلاش خود را کرده است تا برخی خشونت‌های عریان و آشکار علیه رنگین پوستان در کشورهای مختلف اروپایی را مرهون «سهل انگاری غیرعامدانه پلیس» بداند! حتی یورونیوز در تنظیم گزارش خود، کمترین اشاره ای به خشم معترضین در خصوص استمرار توحش پلیس علیه اقلیت‌های نژادی و خصوصا سیاه‌پوستان نکرده است. در هر حال، رسانه های غربی به جای آنکه به مقابله با پدیده نژادپرستی مدرن و سیستماتیک در کشورهای خود بپردازند، عملا به ابزارهای توجیه و تثبیت این گزاره از سوی کانون‌های قدرت تبدیل شده اند. در سایه استمرار این نوع نژادپرستی نهادینه شده در غرب، ماجرای جورج فلوید ( که در آمریکا شاهد آن بودیم )، هر روزه دارد در ایالات متحده و کشورهای اروپایی تکرار می شود. در این میان، رسانه های غربی حتی به ساده ترین وظیفه خود، یعنی «روایتگری از مطالبات معترضین» نپرداخته و درمقابل، سعی دارند نیروهای پلیس را همواره در کسوت «قربانی» ماجرا نشان دهند. در هر حال، این نقش آفرینی چندگانه و فریبکارانه رسانه های غربی قطعا از چشم مخاطبان داخلی و بین المللیپنهان نخواهد ماند! 
یورونیوز

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.