تکرار خطای زلنسکی توسط سوئدی‌ها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 87956
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ تیر ۱۴۰۲ - ۶:۲۷ |

تکرار خطای زلنسکی توسط سوئدی‌ها

به نظر می‌رسد برخی بازیگران اروپایی ازجمله سوئد، نسبت به هزینه‌ها و تبعات بازی زلنسکی در زمین غرب درس لازم را نگرفته‌اند! اخیرا، آمریکا برای یک رزمایش مشترک با سوئد برای اولین بار بمب‌افکن‌های خود را به این کشور فرستاد. اقدامی که اولین پیام آن برای روسیه است. این در حالی است که ترکیه همچنان از پیوستن سوئد به ناتو ممانعت می‌کند.
تکرار خطای زلنسکی توسط سوئدی‌ها

محمدمهرعلی 
به نظر می‌رسد برخی بازیگران اروپایی ازجمله سوئد، نسبت به هزینه‌ها و تبعات بازی زلنسکی در زمین غرب درس لازم را نگرفته‌اند! اخیرا، آمریکا برای یک رزمایش مشترک با سوئد برای اولین بار بمب‌افکن‌های خود را به این کشور فرستاد. اقدامی که اولین پیام آن برای روسیه است. این در حالی است که ترکیه همچنان از پیوستن سوئد به ناتو ممانعت می‌کند.برای اولین بار دو بمب‌افکن آمریکایی برای مانوری نظامی در خاک سوئد فرود آمدند. لوئیز لوین، سخنگوی نیروی هوایی سوئد گفت که دو فروند جنگنده B-1B لنسر آمریکا در فرودگاه لولیا کالاکس در شمال سوئد فرود آمدند تا «مانور مشترک نیروی هوایی و ارتش این کشور با نیروی ضربت این بمب‌افکن‌ها» انجام شود.
قطعا بازی استکهلم در زمین واشنگتن در حوزه‌های امنیتی و سیاسی، در آینده‌ای نزدیک مولد منازعاتی در حوزه اسکاندیناوی خواهد بود که هزینه آن را ساختار دولت رفاهی در کشورهایی مانند سوئد ،نروژ،دانمارک و فنلاند خواهد داد. به عبارت بهتر، سوئد به‌جای صیانت از ساختارهای اقتصادی و رفاهی منحصربه‌فرد خود، آن‌ها را به جزئی از بازی ضد امنیتی خود در زمین آمریکا تبدیل ساخته‌اند. شاید هضم این مسئله هنوز برای شهروندان سوئدی
 ( تحت تأثیر بازی تبلیغاتی و روانی ناتو) آسان نباشد اما سوئد زیرساخت‌های رفاهی و داخلی خود را قربانی مشارکت در منازعه‌ای ساخته که هزینه‌های آن را استکهلم و نه واشنگتن پرداخت خواهد کرد. 
اقدام اخیر آمریکایی‌ها در سوئد، نشان می‌دهد که واشنگتن قصد دارد شمال اروپا و حوزه اسکاندیناوی را به زمین جدید بازی خود در تقابل با مسکو تبدیل کند. اما این تقابل ممکن است در سطح مدیریت‌شده ( در حوزه بازدارندگی) باقی نماند! این بدترین خبر ممکن برای طرفداران ناتو در سوئد محسوب می‌شود. درهرحال،این  نخستین مرتبه در تاریخ معاصر سوئد است که هواپیماهای جنگی آمریکا در این کشور فرود می‌آیند. ارتش سوئد بر این تأکید کرد که «درحالی‌که منتظر عضویت در ناتو هستیم، داشتن شرکای قوی مهم است».
این ادعا در حال صورت می‌گیرد که برخی گروه‌ها و احزاب سوئدی ، نسبت به عواقب و تبعات بازی کورکورانه این کشور در زمین کاخ سفید و عضویت کشورشان در پیمان آتلانتیک شمالی هشدار داده‌اند. اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد پیشاپیش با استقرار نیروهای ناتو و تجهیزات در خاک سوئد موافقت کرده بود. به باور او حضور این نیروها باید نقشی پیشگیرانه در برابر اقدامات احتمالی روسیه ایفا کند. کریسترسون این را «پیام روشنی به روسیه و اقدامی در جهت تقویت توانایی دفاعی سوئد دانست. سوئدی‌ها در حال تکرار اشتباه بزرگی هستند که اوکراین و دولت زلنسکی صورت داده‌اند! تبدیل ساختن خاک سوئد به جولانگاه ناتو و خصوصا نیروهای آمریکایی، قطعا از سوی روسیه بدون پاسخ باقی نخواهد ماند.در این صورت، سوئد قطعا به قربانی منازعه خودساخته‌اش تبدیل می‌شود! سوئد و فنلاند پس از چندین دهه عدم تعهد نظامی، در مه ۲۰۲۲ و تحت تأثیر تهاجم روسیه به اوکراین، درخواست عضویت در ناتو را ارائه کردند. این درخواست باید توسط تمامی ۳۱ کشور عضو تصویب شود. درحالی‌که فنلاند در آغاز ماه آوریل به عضویت ناتو پذیرفته شد، درخواست سوئد تاکنون توسط ترکیه و مجارستان به بن‌بست برخورده است.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.