توهمات خطرناک بایدن در کی‌یف - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 88556
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ۱۴۰۲ - ۶:۳۷ |
کاخ سفید ، مصدر اصلی جنگ و ترور در جهان

توهمات خطرناک بایدن در کی‌یف

«جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته که ارسال بمب خوشه‌ای به اوکراین «تصمیم سختی» بوده اما کی‌یف به این بمب‌ها نیاز داشته است. کاخ سفید پیش‌ازاین اعلام کرده بود بایدن با ارسال این مهمات جنجالی به اوکراین برای استفاده علیه نیروهای روسیه موافقت کرده است.
توهمات خطرناک بایدن در کی‌یف
گروه بین‌الملل 
«جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته که ارسال بمب خوشه‌ای به اوکراین «تصمیم سختی» بوده اما کی‌یف به این بمب‌ها نیاز داشته است. کاخ سفید پیش‌ازاین اعلام کرده بود بایدن با ارسال این مهمات جنجالی به اوکراین برای استفاده علیه نیروهای روسیه موافقت کرده است. آنچه استفاده از بمب‌های خوشه‌ای را جنجالی می‌کند خطراتی است که آن‌ها برای غیرنظامیان دارند. این مهمات در هوا منفجرشده و تعداد زیادی بمب‌های کوچک‌تر را در منطقه وسیعی پخش می‌کنند که خطر کشتار کور غیرنظامیان را به همراه دارد. علاوه بر این، برخی از بمب‌های کوچک‌تر ممکن است هنگام برخورد با زمین  خیس یا سطوح نرم منفجر نشوند و تا مدت‌ها بعدتر جان غیرنظامیان به‌ویژه کودکان را به خطر بیندازند. 
 هشدار کارشناسان به کاخ سفید 
کارشناسان می‌گویند شباهت این بمب‌های عمل‌نکرده به اسباب‌بازی‌های کوچکی که روی زمین می‌افتند عاملی است که باعث خطرناک شدن آن برای کودکان می‌شود. تحلیلگران مسائل جنگ اوکراین می‌گویند یکی از دلایلی که آمریکا تصمیم گرفته با ارسال این بمب‌ها به اوکراین موافقت کند این است که  شرایط در میدان جنگ به‌هیچ‌عنوان به نفع اوکراین نیست.بایدن در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان اظهاراتی بیان کرده که تحلیل فوق را تأیید می‌کند. او گفت: «تصمیم بسیار سختی از جانب من بود. باوجوداین با متحدانمان رایزنی کردم. با دوستانمان در کنگره هم رایزنی کردم. مهمات اوکراینی‌ها دارد تمام می‌شود.»
شبکه خبری اسکای‌نیوز پیش‌ازاین در تحلیلی نوشته بود حمله بهاری اوکراین در فصل بهار اتفاق نیفتاد و نشانه‌ها حاکی از آن است که ضد حمله اوکراین در حال حاضر هم موفقیتی نداشته است. در همین حال، گزارش‌ها حاکی است مهمات اوکراین رو به اتمام است و به نظر می‌رسد انبار ذخایر تسلیحاتی در آمریکا هم با کمبودهای جدی مواجه است. 
 آمریکا همچنان به فکر جنگ است 
بایدن در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: «در این جنگ [جنگ اوکراین] مهمات اهمیت دارد و مهمات آن‌ها دارد تمام می‌شود و ما هم کمبود داریم. بنابراین، کاری که درنهایت کردم این بود که به توصیه وزارت دفاع عمل کردم و اجازه دادم در این دوره انتقالی، یعنی تا زمانی که سلاح‌های ۱۵۵ بیشتری در دست داشته باشیم، این مهمات برای اوکراینی‌ها [ارسال شود].»
 ارسال بمب‌های خوشه‌ای از سوی ایالات‌متحده در حالی صورت گرفته که بیش از ۱۰۰ کشور استفاده از آن‌ها را ممنوع اعلام کرده‌اند. گروهی از کارشناسان استفاده از این مهمات را مصداق ارتکاب جرائم جنگی می‌دانند.  «معاهده بمب‌های خوشه‌ای»، یک معاهده بین‌المللی است که هرگونه استفاده، انتقال، تولید و انبار این بمب‌ها را ممنوع اعلام می‌کند. این معاهده روز ۳۰ می ۲۰۰۸ در دوبلین به تصویب رسید و از اوت ۲۰۱۰ اجرایی شده است. آمریکا، روسیه و اوکراین جزء کشورهایی هستند که این معاهده را امضا نکرده‌اند.  بایدن در مصاحبه‌ با سی‌ان‌ان گفت: «ما این معاهده را امضا نکرده‌ایم اما اینکه مجاب شوم این کار را انجام دهم، زمان برد.اما مسئله اصلی این است که آن‌ها برای اینکه جلوی روس‌ها را بگیرند و مانع از آن شوند که روس‌ها تهاجم اوکراین در این مناطق را متوقف کنند یا سلاح داشتند و یا سلاح نداشتند و من فکر می‌کنم که به این بمب‌ها نیاز داشتند.»
 بهانه‌های واهی بایدن 
تصمیم بایدن بلافاصله با واکنش‌هایی در میان گروه‌های حقوق بشری روبه‌رو شد، هرچند که احتمال نمی‌رود این واکنش‌ها از سطح بیانیه‌های لفظی فراتر روند. «مارتا هورتادو»، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل گفت: «استفاده از این بمب‌ها باید فورا متوقف شود و نباید از آن‌ها در هیچ مکانی استفاده شود.» صلیب سرخ بین‌المللی هم گفت بمب‌های خوشه‌ای می‌توانند باعث ایجاد تلفات قابل‌توجهی در میان غیرنظامیان شوند و این چیزی است که [با استفاده نکردن از این بمب‌ها] می‌توان از آن جلوگیری کرد. دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای روز جمعه بابیان اینکه اوکراین و روسیه هر دو با استفاده از بمب‌های خوشه‌ای باعث کشته شدن غیرنظامیان شده خواستار توقف استفاده از این سلاح‌ها شده است.پایگاه اسکای‌نیوز هم در گزارشی نوشته آمریکا با موافقت ارسال این بمب‌ها به اوکراین، جایگاه اخلاقی‌اش در جنگ اوکراین را از دست می‌دهد. مقام‌های آمریکایی برای توجیه تصمیم خود برای ارسال بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین به توجیه‌هایی مشابه با توجیه‌های زمان استفاده از بمب اتمی علیه هیروشیما و ناکازاکی متوسل شده‌اند.
آن‌ها گفته‌اند درست است که ارسال بمب‌های خوشه‌ای خطر تلفات غیرنظامیان را بالا می‌برد اما درصورتی‌که به روسیه اجازه داده شود سرزمین‌های اوکراین را اشغال کند جان غیرنظامیان بیشتری در خطر است. سازمانی به نام «ائتلاف بمب‌های خوشه‌ای» که در تلاش است استفاده از این بمب‌ها را در درگیری‌ها متوقف کند گفته از جنگ جهانی دوم به این‌سو در بیش از ۳۶ درگیری از بمب‌های خوشه‌ای استفاده شده است. طبق اطلاعات این ائتلاف، ایالات‌متحده بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ از این بمب‌ها در عراق استفاده کرده است.
 مذاکرات مخفیانه آمریکا با روس‌ها در خصوص جنگ اوکراین
گروهی از مقام‌های سابق امنیت ملی آمریکا اقدام به برگزاری مذاکرات مخفیانه با گروهی از شخصیت‌های برجسته روسیه‌ای که گمان می‌رود به کرملین نزدیک باشند کرده‌اند.این مقام‌های سابق آمریکایی در یک مقطع با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز گفت‌وگو کرده‌اند. هدف از این مذاکرات فراهم کردن بستر مذاکرات در خصوص اتمام جنگ اوکراین عنوان شده است.
چهار مقام سابق آمریکایی و دو مقام فعلی این کشور گفته‌اند سرگئی لاوروف در ماه آوریل به مدت چند ساعت در نیویورک با این گروه از مقام‌های آمریکایی دیدار کرد. مجموعه‌ای از مهم‌ترین مسائل مربوط به جنگ نظیر سرنوشت اراضی تحت کنترل روسیه و یافتن یک مسیر دیپلماتیک در خصوص جنگ در دستور کار این مذاکرات پشت پرده قرار داشت.ازجمله افرادی که در دیدار با لاوروف حضور داشت «ریچارد هاس» رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی و مشاور چندین رئیس‌جمهور سابق آمریکا بود. «چارلز کوپچان» کارشناس اروپا و «توماس گراهام» کارشناس روسیه، که هر دو از مقامات سابق کاخ سفید و وزارت خارجه بودند و از اعضای شورای روابط خارجی هستند، به مذاکره‌کنندگان ملحق شدند.
ان‌بی‌سی نوشت: مقامات سابق آمریکایی شرکت‌کننده در این مذاکرات به درخواست‌های این رسانه برای اظهارنظر پاسخ ندادند یا از اظهارنظر علنی خودداری کردند. همه منابع به‌منظور تأیید گفت‌وگوهایی که قرار بود محرمانه بماند، از ذکر نام خود خودداری کردند.ادعاکنندگان برگزاری این مذاکرات گفتند که یکی از اهداف آن، حفظ کانال‌های ارتباطی و ایجاد فرصتی برای مذاکرات آینده، توافق و استفاده از دیپلماسی در پایان دادن به جنگ اوکراین بوده است.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.