توقف رشد مصرف برق خانگی با اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 90320
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۰:۱۵ |

توقف رشد مصرف برق خانگی با اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی

محرابیان گفت: رشد مصرف برق خانگی در دهه ۹۰ سالانه ۷ درصد بوده که با اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی از سال ۱۴۰۰ رشد مصرف این بخش طی ۲ سال تنها یک درصد شده است.
توقف رشد مصرف برق خانگی با اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی

محرابیان وزیر نیرو در برنامه گفت وگوی ویژه خبری در خصوص میزان تولید برق کشور گفت: ظرفیت منصوبه تولید نیروگاه‌های برق کشور ۹۱ هزار و ۲۹۲ مگاوات است. ۷ هزار و ۷۴۵ مگاوات در دولت سیزدهم به بهره برداری رسید که از این میزان حدود ۵ هزار مگاوات مربوط به احداث نیروگاه جدید، ۱۴۰۰ مگاوات افزایش ظرفیت نیروگاه های قبلی، ۲۰۳ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و ۳۵۸ مگاوات مربوط به نیروگاه های پراکنده بوده است.

محرابیان گفت: ۷۳ هزار و ۶۰۰ مگاوات بالاترین مصرف برقی بوده که امسال به ثبت رسیده است. یک سوم برق تولیدی کشور سهم بخش خانگی و یک سوم سهم صنعت است و یک سوم مربوط به مصرف سایر بخش ها از جمله کشاورزی، اداری و تجاری می شود.

وزیر نیرو ادامه داد: در فصل گرما ۳۱ هزار مگاوات مصرف برق مربوط به کولرها می شود که معادل مصرف کشور مصر با ۱۰۶ میلیون جمعیت است. بهینه سازی در این موضوع به صنعت برق کشور کمک می کند. هر یک درجه افزایش دما ۱۸۰۰ مگاوات مصرف برق را به همراه دارد.

او با بیان اینکه ۳ مدل کولر آبی، گازی و تبدیل متمرکز در کشور داریم گفت: در کولرهای آبی طرحی کار شده که موتورهای جدید BLDC که مصرف را بیش از ۵۰ درصد کاهش می دهند استفاده شود. تولید این موتورها در کشور شروع شده که تا پایان سال، استاندارد کولر با این نوع موتورها اجباری می شود و تمام کولرها باید با موتورهای جدید تولید شوند که باعث ۵۰ درصد صرفه جویی در برق و ۳۰ درصد صرفه جویی در آب خواهد شد.

وزیر نیرو افزود: در کولرهای گازی هم با ارتقای استانداردها، امکان ارتقای بهره وری وجود دارد که این موضوع با همکاری سازمان استاندارد در حال اجرا است.

محرابین در خصوص میزان ناترازی برق کشور گفت: در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۵ هزار مگاوات ناترازی داشتیم و خاموشی های جدی در تابستان ایجاد شد.

او افزود: در دولت سیزدهم مدیریت ناترازی برق بر ۳ پایه توسعه نیروگاه ها، مدیریت مصرف و بهینه سازی انجام گرفت. در این مدت ۷ هزار مگاوات نیروگاه جدید ایجاد شد و با وجود اینکه ۲ میلیون مشترک جدید وارد شده ،ناترازی برق را مدیریت کرده و اثرات منفی آن را کاهش دادیم. در کنار آن با توسعه نیروگاه ها ناترازی برق را مدیریت کردیم.

محرابیان تصریح کرد: مصرف برق در تابستان اگر بدون برنامه باشد در اوج قرار می گیرد.امسال با مدیریت مصرف حداکثر انرژی را تامین کردیم. تغییر ساعات ادارات، طرح پاداش صرفه جویی از جمله موارد مدیریت مصرف است.

او در خصوص نتایج طرح پاداش صرفه جویی توضیح داد: بین سال های ۹۰ تا ۱۴۰۰ رشد مصرف خانگی سالانه ۷ درصد و رشد مصرف بخش صنعتی ۴ درصد بود با اجرای طرح پاداش صرفه جویی در ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰ نه تنهای رشد مصرف در بخش خانگی نداشتیم، علی رغم اضافه شدن یک میلیون مشترک جدید، ۲.۳ درصد کاهش مصرف برق هم داشتیم.

وزیر نیرو گفت: تابستان امسال گرمای زیادی در سراسر کشور حاکم بود و رکوردهای جدیدی ثبت شد. اما نسبت به سال ۱۴۰۰ فقط یک درصد رشد مصرف برق خانگی داشتیم. طی ۲ سال اگر شرایط عادی بود ۱۴ درصد رشد مصرف برق صورت می گرفت حال اینکه این میزان ۱ درصد شده است.

او ادامه داد: در مقابل در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۰ در مجموع ۳۰ درصد به مصرف بخش صنعتی اضافه شده است. تابستان ۱۴۰۰ علی رغم کرونا و رکود پروژه های عمرانی، تولید سیمان به دلیل کمبود برق به مشکل برخورد و قیمت آن ۴۳۳ درصد رشد داشت اما سیمان تابستان امسال ۵ درصد کاهش قیمت داشته و ذخیره کلینکر سیمان تقریبا ۲ برابر شده است.

محرابیان گفت: البته برخی صنایع با محدودیت مواجه شدند اما تلاش می کنیم با تغییر ساعت مصرف صنایع آن را مدیریت کنیم. معمولا جمعه ها کمترین مصرف برق را داریم که صنایع در جمعه ها بیشترین بار را می گیرند و این به معنای مدیریت مصرف است.

وزیر نیرو ادامه داد: نتیجه این دو سال اجرای طرح پاداش صرفه جویی نشان داد با همکاری مردم و برنامه منسجم می توانیم مصرف انرژی کشور را مدیریت کنیم. برای سال آینده طرح را گسترش می دهیم و شامل بخش های دیگر از جمله اداری، تجاری و کشاورزی هم می شود تا مردم خودشان تصمیم بگیرند و مدیریت مردمی باشد.

وزیر نیرو در ادامه در خصوص برنامه های وزارت نیرو برای رفع تنش آبی ۲۰ هزار روستا گفت: جهاد آبرسانی از ابتدای ۱۴۰۱ شروع شده و ۴۲ درصد پیشرفت دارد. در ۳ هزار و ۵۰۰ روستا آبرسانی تمام شده است. برنامه ریزی شده تا پایان دولت ۱۰ هزار روستا آبرسانی شود.

او افزود: استان سیستان و بلوچستان بیشترین سهم در جهاد آبرسانی دارد و ۲۳ درصد از کل این طرح در این استان متمرکز است. به‌زودی یک نیروگاه بادی در منطقۀ سیستان به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر نیرو گفت: طبق گزارش بانک جهانی ۹۹.۸ درصد جمعیت شهری کشور ما به آب شرب دسترسی دارند و در آب روستایی ۸۲ درصد روستاها به آب شرب پایدار دسترسی دارند.

محرابیان درباره حقابه هیرمند گفت: در بازدیدی که اخیرا از ایستگاه دهراود صورت گرفته مشخص است که خشکسالی در افغانستان هم وجود دارد اما به نسبت بارشی که در هیرمند شده ما هم سهم داریم و حق قانونی ما است. در این خصوص مذاکره می کنیم و وزارت خارجه به جد پیگیر این موضوع است. در تامین آب شرب منطقه زاهدان و سیستان طرح های متعددی اجرا می کنیم.

او در خصوص طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور توضیح داد: انتقال آب به فلات مرکزی و شرق کشور طبق برنامه پیش می رود پروژه شرق کشور ۱۲ درصد پیشرفت دارد که شامل سیستان و بلوچستان و بعد از آن خراسان جنوبی و رضوی می شود. خط دوم مربوط به استان های یزد و کرمان و اصفهان است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.