تله مرگ انگلیس برای پناهجویان - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 90495
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۷:۰۱ |
خطری که جان صدها انسان را تهدید می‌کند

تله مرگ انگلیس برای پناهجویان

دولت انگلیس طرح غیرانسانی اسکان صدها پناهجو را در شناور بزرگ «بی‌بی استکهلم» با وجود خطرات در کمین آن‌ها آغاز کرده است. دولت انگلیس که با مشکل اسکان بیش از ۱۰۰ هزار پناهجو مواجه است، برنامه غیرانسانی اسکان صدها پناهجو را در شناور بزرگ «بی‌بی استکهلم» (Bibby Stockholm) با وجود این‌که از این شناور با عنوان «تله مرگ» و «زندان شناور» یاد می‌شود، آغاز کرده است. 
تله مرگ انگلیس برای پناهجویان

دولت انگلیس طرح غیرانسانی اسکان صدها پناهجو را در شناور بزرگ «بی‌بی استکهلم» با وجود خطرات در کمین آن‌ها آغاز کرده است. دولت انگلیس که با مشکل اسکان بیش از ۱۰۰ هزار پناهجو مواجه است، برنامه غیرانسانی اسکان صدها پناهجو را در شناور بزرگ «بی‌بی استکهلم» (Bibby Stockholm) با وجود این‌که از این شناور با عنوان «تله مرگ» و «زندان شناور» یاد می‌شود، آغاز کرده است. 

  شناوری که امنیت ندارد 
جدای از هشدارها و تردیدها درباره آسیب روانی پناهجویان بر اثر چنین اقدامی، سؤالات جدی درباره امنیت این شناور مطرح است که لندن باوجود ادعاهای حقوق بشری اهمیتی به آن نداده است. بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، دولت انگلیس به دنبال آن است که بیش از ۵۰۰ پناهجوی مرد بزرگسال را به این شناور سه‌طبقه که ۹۳ متر طول دارد و در بندر «پورتلند» در شهرستان «دورست» پهلو گرفته منتقل کند تا از هزینه اسکان آن‌ها در هتل بکاهد. علیرغم اعتراضات گسترده بیش از ۵۰ سازمان و فعال و همچنین اعتراضات مردم محلی که برنامه دولت انگلیس را بی‌رحمانه و غیرانسانی خوانده‌اند، لندن هفتم اوت (۱۶ مرداد) اولین مرحله از انتقال پناهجویان به این شناور را در حالی آغاز کرد که اتحادیه آتش‌نشانان بریتانیا گفته این شناور که ظرفیت آن از ۲۲۲ به ۵۰۶ نفر افزایش یافته، «تله مرگ بالقوه» است.

«بن سلبی» دستیار رئیس اتحادیه آتش‌نشانی انگلیس به گاردین گفت: آتش‌نشانان به‌عنوان تنها صدای حرفه‌ای، بی‌بی استکهلم را یک تله مرگ بالقوه می‌دانند.به گزارش روزنامه «تایمز» انگلیس به نقل از یک مقام محلی افشاگر، شرایط در شناور آن‌قدر ناامن است که پتانسیل تبدیل‌شدن به «گرنفل شناور» (آتش‌سوزی در برج مسکونی گرنفل در غرب لندن در ژوئن ۲۰۱۷ دستکم ۷۹ کشته و مفقود و ۷۰ زخمی برجا گذاشت) را دارد. 

   آیا فاجعه هیلز بورو تکرار می‌شود؟ 
طبق گزارش‌ها، در این شناور ۲۲۲ کابین در امتداد دو راهروی باریک بر روی سه عرشه قرار دارد و دو خروجی اصلی دارد. به گفته مقام محلی مذکور، گزارش‌شده که هیچ جلیقه نجاتی وجود ندارد و اپراتور شناور قصد ندارد هیچ نوع تمرین آتش‌نشانی برگزار کند؛ این در حالی است که نقطه خروج در صورت وقوع آتش – در محوطه‌ای پشت دو مجموعه از خروجی‌های قفل‌شده می‌تواند باعث له شدن از نوع فاجعه «هیلزبورو» شود.این فاجعه در پی تجمع انسانی در مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی فوتبال انگلیس و در ورزشگاه هیلزبورو شهر «شفیلد» در ۱۵ آوریل ۱۹۸۹ به وقوع پیوست و بر اثر آن ۹۷ نفر جان خود را از دست دادند و ۷۶۶ نفر مجروح شدند.

«دایان تیلور» که سال‌ها در مورد مهاجرت برای روزنامه انگلیسی «گاردین» گزارش داده، معتقد است «بخشی از مشکل این است که هیچ‌کس نمی‌داند چه کسی ازنظر قانونی مسئول چه چیزی است». به نوشته گاردین، خدمات آتش‌نشانی شهرستان‌های «دورست» و «ویلتشر» می‌گویند این مسئولیت وزارت کشور انگلیس و اپراتور کشتی است که ارزیابی خطر آتش‌سوزی را تکمیل و اطمینان حاصل کنند که اقدامات ایمنی لازم در این خصوص انجام شده، اما دولت تمایلی به شفاف‌سازی نشان نداده است.

   یک زندان شناور! 
دولت انگلیس ارزیابی تخصصی اتحادیه آتش‌نشانان بریتانیا را سیاسی و کشتی را ایمن خوانده است. «ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلیس پیش از اسکان گروه اول پناهجویان در پاسخ به سؤالی درباره نگرانی‌های ایمنی ابرازشده، گفته بود: برای اسکان مهاجران یک سری بررسی‌ها و بازرسی‌ها باید انجام شود… این چیزی است که در این مورد اتفاق می‌افتد.

منتقدان همچنین آن را «زندان شناور» می‌دانند و می‌گویند اسکان ۵۰۶ نفر در ۲۲۲ کابین فقط آسیب روحی بیشتر به این افراد وارد می‌کند. این شناور که اتاق‌های آن یک نفره بوده، قبلا محل اسکان کارگران نفت و ساختمان بود و قبل از آن توسط هلند و آلمان برای اسکان پناهجویان استفاده می‌شد. بر اساس مشاهدات، در راهروهای باریک این شناور هیچ پنجره‌ای وجود ندارد و فضای اشتراکی محدودی دارد.

دایان در خصوص شرایط این شناور گفت: بنابراین این یک نگرانی است. نه‌فقط آتش‌سوزی، بلکه ازدحام بیش‌ازحد. همچنین بسیار تک افتاده است و [ساکنان] باید اجازه خروج بگیرند و کارت‌هایی برای ورود و خروج داشته باشند. منتقدان از آن به‌عنوان شبه‌بازداشت یاد کرده‌اند.

   اسکان پناهجویان با وجود کشف باکتری لژیونلا 
ادعای سوناک در خصوص انجام بررسی‌های لازم در حالی مطرح شده که حزب مخالف کارگر انگلیس خواستار تحقیق فوری در این خصوص شده که چرا پناهجویان در همان روزی که باکتری «لژیونلا» در سیستم آبی این شناور یافت شد، به آنجا منتقل شدند. 
در مرحله اول اسکان که هفتم اوت اجرایی شد، ۳۹ مهاجر مرد در بی‌بی استکهلم مستقر شدند، اما ۱۱ اوت با توجه به کشف باکتری لژیونلا در آب موجود در داخل شناور که باعث نوعی بیماری ریوی می‌شود به هتل‌ها منتقل شدند.یکی از مهاجران که در شناور بی‌بی استکهلم مستقر شد، در گفت‌وگو با «اسکای نیوز» با بیان اینکه از منتقل شدن به کشتی بسیار متأسف است، گفت زندگی پناهجویان در بی‌بی استکهلم به خطر افتاده است.وی ضمن بیان این‌که آب حاوی باکتری را نوشیده و از آن برای استحمام استفاده کرده‌، افزود: می‌گویند که از آب نمونه‌برداری شده، اما قبل از مشخص شدن نتایج، ما را به کشتی منتقل کردند. انگار جان هیچ‌یک از ما اهمیتی ندارد.

با ما بدتر از حیوانات رفتار می‌شود. ما را در معرض خطر قرار می‌دهند.طبق گزارش‌ها، نتایج آزمایش هیچ‌یک از مهاجران برای لژیونلا مثبت نبوده، اما علائم مشابه آنفلوآنزا، سرفه، تب و علائم دیگر در بین آن‌ها گزارش شده است. بااین‌حال، وزارت کشور انگلیس بدحالی افرادی را که به کشتی منتقل شده بودند، رد کرده است. 
بی‌بی استکهلم تنها جایی نیست که دولت انگلیس می‌خواهد تعداد زیادی از پناهجویان را در آن اسکان دهد و برنامه‌هایش در آن به مشکل خورده است.دولت انگلیس همچنین قصد دارد از پایگاه سابق نیروی هوایی سلطنتی «اسکامپتون» در «لینکلن‌شر» برای اسکان تا ۲۰۰۰ نفر استفاده کند که این برنامه هم به تعویق افتاده است. گزارش‌شده به دلیل نیاز به انجام بررسی در ۱۴ ساختمانی که وزارت کشور انگلیس می‌خواهد از آن استفاده کند، حداقل تا ماه اکتبر این اتفاق نخواهد افتاد.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.