تاریخ مصرف سیاستمداران آمریکایی! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 84705
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۶:۵۸ |
فرامتن اعلام جرم دادستانی نیویورک علیه ترامپ

تاریخ مصرف سیاستمداران آمریکایی!

اعلام جرم دادستانی نیویورک علیه ترامپ، تبدیل به یک جنجال رسانه‌ای در آمریکا شده است. ترامپ می‌گوید این اقدام دادستانی نیویورک، در راستای جلوگیری از مانور قدرتمندانه وی در نظرسنجی‌های انتخاباتی صورت گرفته است. در مقابل، دموکرات‌ها و حتی مخالفان درون‌حزبی ترامپ از این موضوع استقبال کرده و آن را نشانه عدم صلاحیت رئیس‌جمهور سابق آمریکا جهت حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 2024 قلمداد می‌کنند.
تاریخ مصرف سیاستمداران آمریکایی!

گروه بین‌الملل 
اعلام جرم دادستانی نیویورک علیه ترامپ، تبدیل به یک جنجال رسانه‌ای در آمریکا شده است. ترامپ می‌گوید این اقدام دادستانی نیویورک، در راستای جلوگیری از مانور قدرتمندانه وی در نظرسنجی‌های انتخاباتی صورت گرفته است. در مقابل، دموکرات‌ها و حتی مخالفان درون‌حزبی ترامپ از این موضوع استقبال کرده و آن را نشانه عدم صلاحیت رئیس‌جمهور سابق آمریکا جهت حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ قلمداد می‌کنند. هیئت‌منصفه دادگاهی در منطقه منهتن نیویورک تصریح کرده است که ترامپ  در پرونده پرداخت حق‌السکوت به استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های مستهجن رسما متهم شود.هنوز جزئیات اتهامات  ترامپ مشخص نشده؛ چراکه کیفرخواست همچنان محرمانه است. بااین‌حال رسانه‌های آمریکایی می‌گویند وی با بیش از ۳۰ فقره اتهام مرتبط با «کلاهبرداری » روبرو است. درهرحال، افشای این پرونده چه به‌صورت کامل و یکجا و چه به‌صورت جزءبه‌جزء، هزینه‌های بسیار زیادی برای رئیس‌جمهور سابق آمریکا خواهد داشت .
یکی از این هزینه‌ها، بازداشت احتمالی ترامپ است و دیگری، رویگردانی بخش دیگری از رأی‌دهندگان مستقل و جمهوری‌خواهان از وی است. فارغ ازآنچه در قبال ترامپ و سرنوشت او رخ می‌دهد، قصد داریم در اینجا بر روی ابعاد فرامتنی اقدام اخیر داستانی نیویورک علیه رئیس‌جمهور سابق آمریکا سخن بگوییم.
واقعیت امر این است که اتهام اخیر ترامپ مربوط به سال ۲۰۰۶ میلادی است! به عبارت بهتر، مقامات دادستانی نیویورک و دادگاه منهتن در حال مانور بر روی پرونده‌ای هستند که حدود ۱۷ سال از وقوع اتهام محرز ترامپ در آن سپری شده است. کسی در اتهام و جرم رئیس‌جمهور سابق آمریکا و فساد اخلاقی و مالی وی شبهه‌ای ندارد اما سؤال اصلی اینجاست که چرا در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی (رقابت ترامپ-هیلاری کلینتون) و زمانی که نژادپرستان در حال تشکیل کانون‌های انتخاباتی در دفاع از ترامپ و مشی توحش آمیز وی بودند، این پرونده افشا نشد؟! نکته جالب‌توجه اینکه در آن زمان نیز پرونده‌های زیادی ازجمله فرار مالیاتی یا رسوایی اخلاقی علیه ترامپ وجود داشت که با دستور نهادهای امنیتی و اف بی آی، سربه‌مهر باقی ماند! درنتیجه این مدارای نظام‌مند ، ترامپ توانست در ایالاتی حساس و سرنوشت‌ساز مانند پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین با اختلاف اندک آرا از هیلاری کلینتون پیشی گرفته و آرای الکترال آن‌ها را به سبد خود  و حزب جمهوری‌خواه واریز کند. 
بهتر است در این خصوص اشاره‌ای نیز به رفتار خاص جیمز کومی،رئیس وقت پلیس فدرال کنیم! فردی که حدود ۴۸ ساعت قبل از برگزاری انتخابات در اقدامی کاملا هدفمند ، پرونده اتهامات هیلاری کلینتون،نامزد دموکرات‌ها در خصوص افشای ایمیل‌های محرمانه را مجددا مفتوح اعلام کرد تا برخی از رأی‌دهندگان مستقل مجاب شدند که آرای خود را به سود ترامپ  و حزب جمهوری‌خواه به گردش درآورند. به عبارت بهتر، سازمان‌های امنیتی آمریکا سهم به سزایی در هدایت آرای خاکستری به سبد رأی ترامپ ایفا کردند.  اکنون در سال ۲۰۲۳ میلادی قرار داریم و ترامپ تبدیل به یک سیبل شده است! گویا اصرار رئیس‌جمهور سابق آمریکا بر متقلبانه بودن ساختار انتخاباتی این کشور و برنده خواندن خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، چندان به مذاق صاحبان قدرت در اف بی آی و سازمان سیا خوش نیامده است! در چنین شرایطی پروژه حذف ترامپ از رقابت‌های انتخاباتی ( ترجیحا با کمترین هزینه ممکن) در حال کلید خوردن است. اگرچه افشای پرونده فساد جنسی ترامپ و دادن حق‌السکوت به هنرپیشه فیلم‌های مستهجن، به‌خودی‌خود مانع از حضور وی در رقابت‌های انتخاباتی نخواهد شد اما بر روی محبوبیت وی نزد جمهوری‌خواهان سنتی، تأثیرگذار خواهد بود. این مسئله می‌تواند به‌مانند سال ۲۰۲۰ خود را در ایالاتی مانند آریزونا و جورجیا( که به‌صورت سنتی جمهوری‌خواه هستند ) نشان دهد و آرای آن‌ها را به سود نامزد رقیب ترامپ ( بایدن یا هر فرد دیگری) به گردش درآورد. 
در کنار این پرونده، شاهد مفتوح بودن چندین پرونده دیگر علیه رئیس‌جمهور سابق آمریکا هستیم.یکی از این پرونده‌ها که اتفاقا رأی صادره در خصوص آن می‌تواند مانع از حضور ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی شود، دست داشتن وی در ماجرای حمله طرفدارانش به کنگره در ششم ژانویه ۲۰۲۱ می‌باشد .چنانچه اسناد ارائه‌شده از سوی کمیته تحقیقات کنگره که مؤید دست داشتن ترامپ در این حادثه می‌باشد، به‌سوی اثبات کودتای انتخاباتی توسط وی هدایت شود، او ضمن محکوم شدن به زندان، برای همیشه از حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری منع خواهد شد. در اینجا پرونده نگهداری اسناد فوق محرمانه و محرمانه در ویلای شخصی ترامپ در پالم بیچ ( ایالت فلوریدا) نیز مفتوح است. حکم صادره در این پرونده نیز می‌تواند سنگین و به‌مثابه مانعی بزرگ  برای نامزدی وی در انتخابات تلقی شود.فرار مالیاتی ترامپ نیز پرونده دیگری است که در کنار رسوایی اخلاقی وی مطرح می‌باشد و کماکان از سوی شاکیان و وکلای رئیس‌جمهور سابق آمریکا در خصوص آن‌ها جنجال‌سازی می‌شود! 
در میان سناتورهای حزب جمهوری‌خواه درکنگره، برخی افراد نظیر لیندسی گراهام و تام کاتن درصدد هستند به هر نحو ممکن زمینه بازگشت ترامپ به قدرت را فراهم سازند اما برخی دیگر از سران و سناتورهای حزب جمهوری‌خواه معتقدند که یک‌بار برای همیشه باید هزینه حذف کامل ترامپ از این حزب را داد، حتی اگر این هزینه، شکست حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ درمقابل دموکرات‌ها باشد. درهرحال آنچه در حزب جمهوری‌خواه می‌گذرد، اهمیت چندانی ندارد! موضوع اصلی اینجاست که ترامپ اکنون تبدیل به یک سیاستمدار پردردسر برای برخی مقامات ارشد امنیتی آمریکا شده است. نکته جالب‌توجه اینجاست که در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ که منجر به پیروزی ترامپ گردید، خبری از انتقادات تندوتیز وی به ساختارها و نهادهای امنیتی ، اجرایی و قضائی  آمریکا نبود اما پس‌ازآنکه رئیس‌جمهور سابق آمریکا متوجه گذار آشکار جریان‌های پنهان و آشکار قدرت از خود و سیاست‌هایش شد، لب به این انتقادات گشود. به نظر می‌رسد این روند طی ماه‌های آتی و هراندازه به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ نزدیک شویم، آشکارتر و پررنگ‌تر شود. 

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.