بهادری جهرمی: نابسامانی امروز خروجی سیاست "نباید مسکن بسازیم" است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 85396
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۸ |

بهادری جهرمی: نابسامانی امروز خروجی سیاست “نباید مسکن بسازیم” است

سخنگوی دولت در نشست پرسش و پاسخ با تشکلهای دانشجویی هرمزگان، به تشریح کارنامه یک ساله دولت و فعالیت‌های دولت سیزدهم در مهار تورم، افزایش تولید خودرو، ایجاد اشتغال و تولید مسکن پرداخت.
بهادری جهرمی: نابسامانی امروز خروجی سیاست “نباید مسکن بسازیم” است

علی بهادری جهرمی بعد از ظهر پنجشنبه در نشست پرسش و پاسخ با تشکلهای دانشجویی هرمزگان در محل دانشگاه فرهنگیان بندرعباس اظهار داشت: ما متاسفانه قدر داشته‌ها و پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های مان را نمی‌دانیم، این حرف را بعنوان یک معلم و یک عضو جامعه دانشگاهی و نه به بعنوان یک شخصیت دولتی می‌گویم، ما قدر داشته‌های خودمان را نمیدانیم.

وی افزود: یکی از دانشجویان عزیز گفتند مدرک دانشگاه فرهنگیان کم ارزش تلقی می‌شود، به عنوان یک فارغ التحصیل دانشگاه تهران افتخار می‌کنم فرزندم در کلاس یک فارغ‌التحصیل دانشگاه فرهنگیان تربیت شود و به او اعتماد می‌کنم.

سخنگوی دولت گفت: سطح علمی دانشگاه را صرفاً استاد آن دانشگاه تعیین نمی‌کند بلکه سطح تعامل میان استاد و دانشجو است که سطح یک دانشگاه را بالا می‌برد، می‌توان با تعامل مناسب و پرسش‌گری و خواستن علمی بیشتر می‌توان سطح علمی را ارتقا داد. 

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی در طول دوران خود خدمات زیادی انجام داده و برای نمونه نمی‌توان بندرعباس دهه ۷۰ و ۸۰ را با بندرعباس کنونی به لحاظ توسعه و پیشرفت مقایسه کرد، من داماد بندرعباس هستم و کاملا این شهر را می‌شناسم و با سیر تحول آن آشنا هستم، این پیشرفت‌ها متعلق به دولت سیزدهم نبوده بلکه خدمات انقلاب اسلامی و دولت‌هایی است که در طول انقلاب فعالیت کرده‌اند. 

بهادری جهرمی گفت: امکانات رفاهی، خدماتی، آموزشی، درمانی، وضعیت اقتصادی، وضعیت راه‌ها و ساخت و ساز ارتقای قابل توجهی داشته است و با قابل مقایسه با گذشته نیست، بله درست است ضعف‌هایی وجود دارد اما بسیار به آینده کشور امیدوارم و کشور در آینده چند سر و گردن از وضعیت امروز بهتر خواهد بود. 

سیاست غلط “نباید مسکن بسازیم” عامل وضعیت نابسامان مسکن در امروز است

وی ادامه داد: باید نگاه کرد چرا نقاط ضعف وجود دارد و چه شد باید اندیشید نقاط قوت چگونه ایجاد شد و چه شد در برخی موارد از جمله سطح علمی، دانش نانو، وضعیت پزشکی ارتقا یافتیم و از کجا پدید آمد و نقاط ضعف را هم باید همینگونه تحلیل کرد، چرا یک عده می گفتند ما نمی‌توانیم، چرا یک عده می گفتند دولت متولی مسکن نیست و همین نگاه موجب بروز مشکلات در حوزه مسکن امروز شده است.

سخنگوی دولت گفت: وضعیت نابسامان مسکن حاصل سیاست غلط نباید مسکن بسازیم است، عده ای می گفتند نباید پتروشیمی ساخت چرا که اقتصادی نیست و همین امر موجب کارآمد شدن تحریم‌ها شد که نتیجه آن مانع از تبدیل نفت به فرآورده و صادرات آن فرآورده بود و اشتغال آفرینی را کاهش داد و حاصل آن نیز ناامیدی جوانان شده است. 

وی اظهار داشت: این افراد اعتقاد داشتند راه حل تمام مشکلات مذاکره است و اگر در کشور کمبود آب هم داریم باید از بیرون بیایند و این مشکل را حل کنند و باید مذاکره برای تحریم شود این نگاه آثار بدی بر وضعیت اقتصادی امروز ما گذاشته است. 

دولت قبل ظرفیت خودروسازی کشور را به نصف کاهش داد

بهادری جهرمی گفت: در حوزه خودرو در سال ۹۰ و ۹۱ سالانه بالغ بر ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه تولید می‌شد. هم مصرف داخل تأمین میشد و هم بخشی به کشورهای همسایه صادر می‌شد اما این میزان تولید در شهریور ۱۴۰۰ برای حدود ۴ سال به زیر تولید ۸۰۰ هزار خودرو رسیده بود، یعنی به مدت ۴ سال، سالانه حدود ۹۰۰ هزار خودرو کمتر تولید شد و از طرف دیگر واردات خودرو را ممنوع اعلام کردند و بازار نیز با این اقدامات ملتهب شد. 

وی ادامه داد: در دولت سیزدهم اما با اقدامات صورت گرفته مطابق آمار در اسفند ۱۴۰۱ میزان تولید ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار دستگاه تولید شد که نشان می‌دهد اگر خواستن وجود داشته باشد می‌توان کار کرد. 

رشد ۶۰ درصدی فروش گندم از سوی کشاورزان به دولت با اصلاح یک مصوبه

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه زمانی ما اعلام کردیم در حوزه گندم خودکفا شدیم اما با برخی اعمال سیاست‌ها ناچار به واردات شدیم، ادامه داد: در سال گذشته میزان فروش گندم کشاورزان به دولت ۶۰ درصد رشد یافت این افزایش فروش ناشی از یک سیاست بود، در مرداد ۱۴۰۰ دولت نرخ خرید تضمینی گندم را ۷ هزار تومان اعلام کرده بود و دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۱ این نرخ را ۱۳ هزار تومان اعلام کرد این امر موجب خرید بیشتر گندم از کشاورزان شد. 

میانگین رشد اقتصادی سال ۱۴۰۱ حدود ۴ درصد است/ یک میلیون شغل ایجاد شد

وی بیان داشت: در سالیان متوالی رشد کشاورزی در کشور منفی بود که سبب افزایش بیکاری شد، رشد اقتصادی منفی بود اما در سال ۱۴۰۱ رشدهای اقتصادی منفی و تقریبا صفر در حوزه‌های مختلف نظیر کشاورزی و صنعت، میانگین رشد اقتصادی کشور به ۴ درصد رسید، رشد اقتصادی کشاورزی ما که سالیان سال منفی بود برای اولین بار در سال گذشته مثبت شد و نتیجه آن مطابق آمار وزارت کار که در محضر مقام معظم رهبری هم ارائه شد توانستیم سالانه یک میلیون شغل ایجاد کنیم. 

بهادری جهرمی گفت: این نکته به معنی پایان بیکاری نیست، وقتی دولت‌های قبل با سیاست ما نمی‌توانیم با رشد اقتصادی منفی و با نگاه نمی‌شود و از ما بر نمی‌آید، و چهار میلیون شغل ایجاد نشده، ایجاد یک میلیون شغل در سال گذشته هم یعنی همچنان ۷۵ درصد جستجوگران کار بیکار هستند و افکار عمومی بیکاری بیشتر از ایجاد اشتغال احساس می‌شود اما با همین سرعت و روند فعلی می‌توان بیکاری و بازار خودرو را ملتهب کرد. 

مجلس با مصوبه دولت برای جبران کمبود خودرو مخالفت کرد/ لایحه عایدی بر سرمایه ۲ سال در مجلس خاک خورد

وی ادامه داد: در صنعت خودرو ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار دستگاه سال گذشته تولید شد و برای رسیدن به ۱ میلیون ۷۰۰ هزار دستگاه و جبران این رقم، درخواست واردات خودرو نو، واردات خودرو دست دوم و واردات از مناطق آزاد از مجلس داشتیم که مجلس دو مصوبه را مغایر قانون اعلام و یا مجمع با آن مخالفت کرد و لایحه عایدی بر سرمایه که می‌توانست کمک کند خودرو به دست مصرف کننده واقعی برسد ۲ سال در مجلس خاک خورد. 

چرایی محرمانه اعلام شدن آمار بانک مرکزی در دولت قبل/ تورم از ۶۰ درصد به ۴۶ درصد رسید 

سخنگوی دولت گفت‌: یکی از دانشجویان اشاره کردند عدم مهار تورم، دهن‌کجی به فرمایش رهبر معظم انقلاب است، تورم شهریور ۱۴۰۰ طبق آمار بانک مرکزی، ۵۹.۳% بود، در حدود ۷۰ سالی که بانک مرکزی در اقتصاد ایران این آمار را منتشر می‌کند، این عدد کم سابقه است، بخاطر همین آمدند و قانون تصویب کردند که آمار بانک مرکزی محرمانه انتشار آن ممنوع است. 

وی افزود: شاخص تورم بانک مرکزی در پایان اسفند ۱۴۰۱ چهل و شش درصد بوده است آیا این بدین معناست که تورم نداریم یا تورم کم است؟ خیر، تورم بالایی هم هست اما نشانگر اثر سیاست‌های اقتصادی دولت سیزدهم در کاهش تورم ۶۰ درصدی به تورم ۴۶ درصدی بوده است.

جذب هزار ارشد معلم و دکتر معلم‌های دانشگاه فرهنگیان بعنوان عضو هیئت علمی

بهادری جهرمی گفت: دانشگاه فرهنگیان، دغدغه و اولویت دولت است، ما در گذشته از ساختار صحیحی به نام دانشگاه فرهنگیان که ایجاد کردیم حمایت مناسبی نکردیم و آنچنان که باید و شاید به آن نگاه نکردیم اما رویکرد دولت سیزدهم، تقویت جایگاه دانشگاه فرهنگیان و انحصار جذب معلم از طریق این دانشگاه بوده است.

وی تصریح کرد: از ابتدای دولت تا کنون بیش از هزار ارشد معلم و دکتر معلم‌های دانشگاه فرهنگیان بعنوان عضو هیئت علمی جذب شده‌اند و ۳۰۰ نخبه با معرفی بنیان نخبگان در دانشگاه فرهنگیان جذب شده‌اند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.