بهادری‌جهرمی: دولت به دنبال جبران عقب‌ماندگی‌های دهه گذشته است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 85719
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۲ |

بهادری‌جهرمی: دولت به دنبال جبران عقب‌ماندگی‌های دهه گذشته است

سخنگوی دولت گفت: در دهه گذشته در حوزه اقتصاد عقب افتادیم و در حوزه فرهنگ، رسانه و سرمایه اجتماعی هم خوب عمل نکردیم اما این دولت با گفتمان انقلابی بر طبق قانون اساسی و تاکیدات رهبری به دنبال جبران عقب‌ماندگی‌هاست.
بهادری‌جهرمی: دولت به دنبال جبران عقب‌ماندگی‌های دهه گذشته است

علی بهادری جهرمی امروز در جمع طلاب و روحانیون مرکز تخصصی اخلاق و معنویت با اشاره به اینکه کابینه دولت متشکل از افراد فرهیخته، مدیر و انقلابی است، گفت: دولت آرمانی نیست اما قوی است و تفکر انقلابی دارد و در این تفکر با حوزه علمیه همراه است؛ ما اعتقاد داریم که هر کدام از این جمع خطا کند بقیه نیز سرزنش می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه امروز هم همانند دفاع مقدس باید تکیه بر ظرفیت مردم باید مقابل توطئه دشمن ایستادگی کنیم، گفت: حرکت کلان نظام در مسیر پیشرفت است و باید این حقیقت را در مردم تقویت کنیم.

 

سخنگوی دولت از پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در شاخصه‌های توسعه یاد کرد و گفت: در دهه گذشته در حوزه اقتصاد عقب افتادیم و در حوزه فرهنگ، رسانه و سرمایه اجتماعی هم خوب عمل نکردیم اما این دولت با گفتمان انقلابی بر طبق قانون اساسی و تاکیدات رهبری به دنبال جبران عقب‌ماندگی‌هاست.

 

وی با تاکید بر اینکه در عرصه فرهنگ فقط دولت مسئول نیست بلکه مجموعه‌ها و اقشار مختلف دخیل هستند، عنوان کرد: مقام معظم رهبری در یک سالگی دولت فرمودند از جمله محورهایی که دولت کار کرده فرهنگ است و ما نیز باید در نظر بگیریم که اثر فعالیت‌های فرهنگی در بلند مدت خود را نشان می‌دهد.

 

بهادری جهرمی عنوان کرد: یکی از مشکلات این است که ظرفیت‌های مدیریتی در رقابت‌های سیاسی را حذف می کردیم و فردی که کاندیدا بود را کلا حدف می کردند اما رئیس جمهور فعلی از کسانی که حرفی برای گفتن دارند استفاده می کند و تا برای جایگاهی به حجت شرعی نرسد فردی را منصوب نمی کند.

 

سخنگوی دولت افزود: انتصابات رئیس جمهور سیاسی و صرفا با نگاه رای آوری نبوده است این در حالیست که برخی مدیران بعد از دو سال تغییر نکرده‌اند و معتقدیم دولت مقداری کوتاهی کرده است اما باید در نظر بگیریم که درگیر جنگ اقتصادی هستیم و از این رو برخی امورات مهم ممکن است عقب بیفتد.

 

بهادری جهرمی از تلاش دشمن برای برجسته نشان دادن نقاط ضعف و بی‌توجهی به نقاط قوت یاد کرد و افزود: دولت سیزدهم اولین دولت در کشور است که برنامه داشته و آن را به صورت عمومی در سایت‌ها منتشر کرده است.

 

وی گفت: هر وزیر ما سه ماه یکبار مبتنی بر سند باید گزارش دهد که این گزارش ارزیابی برای رئیس جمهور و معاون اول ارسال می‌شود و اگر وزیری در مسیر کند یا اشتباه برود کنار گذاشته می شود.

 

وی ابراز داشت: مردمی سازی یارانه ها و اصلاح یارانه ها باعث شد فاصله طبقاتی کاهش پیدا کند چون ادعا داشتیم دولت عدالت محور هستیم. نظامی که تورم دارد روز به روز فاصله طبقاتی در آن افزایش پیدا می کند.

 

بهادری جهرمی ادامه داد: ما تورم بالای ۴۰ و ۵۰ درصدی داریم ولی به خاطر اصلاح یارانه ها فاصله طبقاتی کاهش پیدا کرده است.

 

وی افزود: در مورد کالاهای اساسی با این شیوه توزیع ارز ترجیحی، امکان تهیه کالای اساسی در کشور را نداشتیم. یارانه به واردات کالای اساسی از بیرون می دادیم و در حقیقت یارانه را به کشاورز خارجی می دادیم اکنون نیز یارانه را حذف نکردیم و آن چیزی که به وارد کننده می دادیم به مصرف کننده می دهیم.

 

بهادری جهرمی بیان کرد: در سال ۱۴۰۱ تولید گندم ۳۰ درصد افزایش یافت و فروش گندم کشاورز داخلی ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد و این از اثرات حذف ارز ترجیحی است.

 

وی با اشاره به این که در تولید کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۱ ، ۱۵ درصد افزایش تولید داشتیم گفت: حواسمان باشد وسط میدان جنگ هستیم و اگر ما حرکت می کنیم دشمن هم حرکت می کند.

 

سخنگوی دولت افزود: مساله و بحران اقتصادی کشور در چند سال اخیر زیاد توان دولت را می گیرد این در حالیست که مساله ما در حوزه فرهنگ برنامه نبوده و اقدام بوده است. به عنوان مساله شورای عالی فضای مجازی ۱۰ سال پیش از آغاز دولت سیزدهم شبکه ملی اطلاعات را تصویب کرد و در آغاز دولت آقای رئیسی پیشرفت آن زیر ۳۰ درصد بود و این میزان را از ابتدای دولت سیزدهم به ۶۰ درصد رسانده ایم‌ و شبکه ملی اطلاعات صرفا زیرساخت نیست و محتوا را نیز شامل می شود.

 

وی ابراز کرد: زمین بازی رسانه را در دهه قبل از دست داده ایم و باید این زمین را برگردانیم و صدای ما باید به مردم برسد و امثال جلسات مثل جلسه امروز با طلاب را مرتب برگزار می‌کنیم این در حالیست که نسبت به عملکرد خودمان پاسخگو هستیم و نسبت به عملکرد دولت های قبلی پاسخ گو نیستیم.

 

وی ادامه داد: فضای اقتصادی کام مردم را تلخ کرده است و دشمن اقتصاد را ابزار مبارزه کرده است در این بین ساختمانی مثل متروپل که در قبل از دولت سیزدهم ساخته شده و مجوزها در قبل بوده فرو می ریزد اما دشمنان کام مردم را تلخ می کنند. مرتب تصاویر جانباختگان را منتشر کردند این در حالی بود که همزمان با ریزش متروپل در مدرسه ای در آمریکا ۲۰ دانش آموز کشته شدند اما یک تصویر از کشته شدگان نبود چون آن جا باید بهشت نشان داده شود.

 

بهادری جهرمی اظهار داشت: دشمن با جنگ رسانه ای نمی گذارد دستاوردهای خودمان را بینیم به عنوان مثال ماهواره خیام را داریم که ۱۰ کشور هم در دنیا ندارند، دانش آن را داریم که ماهواره را از مداری بگیریم و به مدار بالایی ببریم که پنج کشور دنیا هم آن را ندارند.

 

وی ادامه داد: به عنوان نمونه های دیگر پتروشیمی خودمان را فعال کردیم و فرا سرزمینی آن را در ونزوئلا راه انداخته ایم یا این که نفتکش تولید کرده ایم.

 

وی بیان کرد: در هشت سال دفاع مقدس شک نداریم که پیروز شدیم اما شهید و جانباز داده و ضرر اقتصادی دادیم، آیا هیچ عملیاتی با شکست مواجه نشد یا هیچ فرمانده ای اشتباه نکرد؟ اما در برآیند هشت سال دفاع مقدس پیروز شدیم.

 

بهادری جهرمی ادامه داد: مسیر ۴۴ ساله انقلاب اسلامی از همین جنس است ، جنگ اقتصادی ، رسانه ای و شناختی که رخ داده است را باید تحلیل کنیم و باید دقیق تر بررسی کنیم و الان در وسط جنگ ترکیبی اخیر هستیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.