بهادری‌جهرمی: بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار مسکن در حال ساخت است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 95486
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۸ |

بهادری‌جهرمی: بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار مسکن در حال ساخت است

سخنگوی دولت، گفت: بیش از یک میلیون و 800 هزار مسکن در حال ساخت و ساز در سطوح مختلف، اعم از، روستایی، حمایتی، شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده و یا زمین‌هایی خودمالکی، در حال ساخت و ساز است.
بهادری‌جهرمی: بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار مسکن در حال ساخت است

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت امروز چهارشنبه (۲۹ آذر) در گفت‌و‌گوی تلویزیونی، گفت: در جلسه روز گذشته شورای پول و اعتبار وام ودیعه مسکن در عموم نقاط کشور به میزان دو برابر به بالا تعیین شد. 

وی درباره میزان نرخ رشد تولید مسکن در دولت سیزدهم نیز، اظهار کرد: طبق آخرین آماری که از وزارت راه و شهرسازی دارم، بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار مسکن در حال ساخت و ساز در سطوح مختلف، اعم از، روستایی، حمایتی، شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده و یا زمین‌هایی خودمالکی، در حال ساخت و ساز است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ممکن است مسکنی در شرف تکمیل باشد، مانند مسکن‌هایی که  در سفرهای استانی آقای رئیس‌جمهور می‌بینید، مثلا در سفری که به کرج داشتند، بیش از ۴ هزار مسکن افتتاح شد، هر هفته در سفرهای استانی که آقای رئیس‌جمهور و یا وزیر راه و شهرسازی و دیگر وزرا دارند، افتتاح‌ طرح‌های جدید را نیز داریم.

بهادری‌جهرمی تأکید کرد: لذا، این نرخ رشد اقتصادی در حوزه مسکن نتیجه فعال شدن مسیر است که امیدواریم انشاءالله با توجه به افزایش تسهیلات مسکن، سرعت ساخت مسکن قابل قبول‌تر شود.

وی در مورد یک دستاورد مهم دولت نیز، افزود: اصلی‌ترین دستاورد ما حرکت به سمت اداره مردمی امور بود، یعنی فاصله مردم و دولت تا جای ممکن به حداقل برسد که این کار به واسطه اقدامات مختلف اعم از جلسات نخبگانی، سفرهای استانی و… عملی شد، در نتیجه این اقدامات، مردم به تدریج میدان‌دار برخی امور شدند، مثلا در دو سال گذشته موفق شدیم رکورد افزایش بیش از دو برابری خرید گندم را رقم بزنیم؛ چرا این اتفاق افتاد؟ چون مردم مورد حمایت قرار گرفتند و میدان‌دار شدند و این نرخ رشد را رقم زدند و خودکفایی در تولید گندم نان تقریبا محقق شده است.

بهادری جهرمی اظهار کرد: سال گذشته در حوزه تجارت غیرنفتی موفق شدیم رکورد حجم تجارت خارجی کشور را بشکنیم، این رکوردشکنی با وجود تحریم‌ها چگونه رقم خورده است؟ مردم میدان دار شدند، دولت با افزایش تعاملات، به‌ویژه در حوزه دیپلماسیِ همسایگی معاهداتی را منعقد کرده که تجارت بخش خصوصی را تسهیل ببخشد، مثلا گمرکات قواعد تسهیل‌گرایانه‌تری‌ داشته باشند و… در نتیجه بخش خصوصی هم می‌بیند که فضا برای فعالیت آماده است؛ هر زمان مردم میدان‌دار شوند مشکلات برطرف می‌شود. 

سخنگوی دولت در مورد دستاورد بعدی دولت نیز، تصریح کرد: این قبیل اقدامات باعث شده برخلاف اینکه در دهه گذشته از لحاظ اقتصادی شرایط خوبی را پشت سر گذاشتیم، رشد اقتصادی ما در دهه گذشته حدودا صفر بوده است (۰/۴ درصد) یعنی نتوانستیم اقتصاد را خیلی به حرکت در بیاوریم، این درحالی است که رشد اقتصادی کشور در دو سال گذشته میانگین بیش از ۴ درصد را داشته است. 

وی افزود: الحمدالله در شش ماه ابتدایی امسال، رشد اقتصادی ما به بالای شش درصد رسیده که نشان می‌دهد افزایش رشد اقتصادی فزآینده است. 

بهادری‌جهرمی با بیان اینکه بخشی از این رشد، افزایش بهره‌وری بوده است، اظهار کرد: بخش زیادی از کارگاه‌ها و اصناف ظرفیت تولید داشتند، اما در حالت تعطیل و نیمه‌تعطیل به سر می‌بردند. در دو سال و نیم با تمرکزی که صورت گرفت، نهضت فعال‌سازی کارخانجات و کسب و کارهای تعطیل و نیمه‌تعطیل در کشور ایجاد شد.

وی ادامه داد: بیش از شش هزار کارخانه و کارگاه را فعال کردیم، یعنی خط تولید وجود داشت، اما کاری صورت نمی‌گرفت، این‌ها به چرخه تولید بازگشتند که نتیجه آن رشد اقتصادی بود، نرخ بیکاری به زیر هشت درصد رسیده که مؤید همین آمار است. 

سخنگوی دولت با اشاره به دستاورد دیگر دولت که در زمینه سیاست خارجی رخ داده بود، افزود: دشمن طرح به انزوا کشاندن ایران را آغاز کرد و شفاف اعلام کردند که می‌خواهیم ایران را در انزوا قرار دهیم تا تعاملات خارجی‌اش محدود و مجبور شود در مسیری که ما برایش مشخص‌ می‌کنیم، حرکت کند؛ امروز کلمه انزوا برای ما نامأنوس شده است، در طول دو سال گذشته فقط رئیس‌جمهور بیست سفر به کشورهای مختلف دنیا داشته و تعاملات پرتحرک شده است، به‌ویژه در حوزه دیپلماسی همسایگی با خیلی از کشورهایی که در گذشته با آن‌ها قطع ارتباط شده بود، دوباره ارتباطات برقرار شد.

بهادری‌جهرمی تصریح کرد: در طول این دو سال به عضویت دو سازمان «بریکس» و «شانگهای» درآمدیم، یعنی عضو نهادهای تأثیرگذار جهانی شدیم، عملا مانند برخی از کشورهای منطقه، جایگاه حلقه اتصال در منطقه پیدا می‌کنیم.

وی همچنین درباره اتمام طرح‌های نیمه‌تمام در کشور، تصریح کرد: طرح‌های نیمه‌تمام بسیاری روی زمین بود؛ به‌گونه‌ای که حتی اگر بودجه ۱۰ سال کل کشور به این طرح‌ها تخصیص پیدا می‌کرد، بازهم امکان تکمیل آن‌ها وجود نداشت. 

سخنگوی دولت در مورد اقدامات دولت برای «انجام کارهای روی زمین مانده»، افزود: لزوما طرح عمرانی نیستند مثل تسهیل صدور مجوزها، آزادسازی سواحل، رتبه‌بندی معلمان، تعرفه‌های نظام پرستاری و … . یکی از اولویت‌های دولت این بود که کارهایی که روی زمین مانده است را از روی زمین بردارد. این طرح‌ها اولویت‌بندی شدند، تقریبا در دور دوم سفرهای استانی سفری نداریم، مگر اینکه یک یا چند طرح نیمه‌تمام افتتاح شود که از جمله آن می‌توان به بیمارستان غدیر، جاده دهدشت، طرح‌های آبرسانی غدیر و…  اشاره کرد. 

بهادری‌جهرمی تصرحص کرد: معمولا دولت‌ها علاقه‌ای به کلنگ‌زدن دارند و می‌خواهند بگویند این طرح برای دولت ماست، این دولت اهل این کار نبوده است، دولت می‌گوید کاری که برای مردم مورد نیاز است، باید انجام شود و کار مردم راه بیفتد، در حوزه کارهای روی زمین مانده هم همینگونه است، مثل آزادسازی سواحل و …. . قانون‌هایشان جدید نیست، سالیان گذشته تصویب شده‌اند، اما به مرحله اجرا نرسیده بودند.

وی افزود: دولت این مسائل را اولویت‌بندی می‌کند. خوب نیست مردم ببینند که موضوعی مطالبه عمومی است، اما به آن خیلی اهمیت داده نمی‌شود.

سخنگوی دولت در مورد طرح‌های اولویت‌دار نیمه‌تمام دولت، تصریح کرد: حدود دویست طرح نیمه‌تمامِ اولویت‌دار هدف‌گذاری شده‌ است که انشاءالله در همین دولت تکمیل می‌شوند.

بهادری‌جهرمی در مورد مهار تورم، گفت: ماه‌های ابتدایی دولت حدود ۴۲ درصد نرخ رشد نقدینگی بود در حالی که الآن حدود ۲۶ درصد است.

وی درباره پیشرفت طرح‌های پیشران، افزود: در حوزه معدن بالغ بر سی درصد رشدِ پیشرفتِ اجرایِ طرح‌ها را داشتیم؛ به صورت میانگین در کل، طرح‌های پیشران ۱۷ درصد پیشرفت داشته‌اند، اگر این مسیر را ادامه دهیم، می‌توانیم تورم را هم مهار کنیم، البته تا حدودی توانسته‌ایم این کار را انجام دهیم و تورم را از شصت درصد در شهریور سال ۱۴۰۰، به عدد ۳۹ درصد برسانیم.

بهادری‌جهرمی درباره وضعیت مسکن، اظهار کرد: نرخ رشد اقتصادی در حوزه مسکن سال‌ها منفی بوده است و در این حوزه رکود داشتیم، اما در شش ماهه امسال بیش از سه درصد مثبت شده است، مسکن جزو حوزه‌های پیشران اقتصاد است، یعنی به واسطه فعال شدن مسکن، بخش‌های دیگر نیز فعال می‌شوند.

سخنگوی دولت ادامه داد: طرح‌ نهضت ملی مسکن در مسیر اجرا قرار گرفته است، امسال بیش‌ از پانصد هزار زمین به خانوارهای واجد شرایط واگذار شده است، پانصد هزار قطعه زمین دیگر نیز امسال واگذار می‌شوند. نوسازی بافت‌های فرسوده حدود شش برابر شده است.

بهادری‌جهرمی درباره اصلاح نظام بانکی، گفت: این مسأله آمال خیلی از دولت‌ها بوده است؛ این هم یکی از کارهای دیگر روی زمین مانده است، بانک مرکزی برنامه روشنی برای تک‌تکِ بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری طراحی کرده است.

وی اضافه کرد: بانک‌ها و مؤسسات مالی به صورت ماهانه از سوی بانک مرکزی رصد می‌شوند؛ اگر حرکت انحرافی از مسیر تعیین شده صورت بگیرد، به شکل اصلاحی یا جبرانی برای ماه بعد با آن برخورد می‌شود، مؤسسات  یا در مسیر اصلاح قرار می‌گیرند یا در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود: در ابتدای فعالیت دولت عموم بانک‌های دولتی زیان‌ده بودند، ولی امروز جز یک بانک، هیچیک از دیگر بانک‌هایِ دولتی زیان‌ده نیستند؛ حساب‌های مالی بیش از هزار و صد شرکت دولتی منتشر شد که یکی از اثرات آن کاهش فساد و ریخت و پاش است.

بهادری‌جهرمی درباره عملکرد دولت در زمینه مبارزه با فساد، گفت: یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم که با همکاری سایر قوا آن را پیش می‌برد، جلوگیری از فساد است، دولت با همکاری قوه‌قضائیه و مجلس در از بین بردن ساختارهای فسادزا گام برداشت؛ در این مسیر علاوه بر تصویب قوانین و تعامل با مجلس، با همکاری قوه‌قضائیه کارها پیش رفت.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال در مسأله صدور مجوزهای کسب و کار، امضای طلایی محل بروز فساد بود که با الکترونیکی شدن صدور مجوزها زمینه این اتفاق از بین رفت و این اتفاق در تعامل با دو قوه دیگر بود. انتشار فهرست ابربدهکاران بانکی یکی‌ دیگر از اقداماتی بود که در این راستا انجام شد. نه تنها اسامی بدهکاران بانکی، بلکه اسامی گیرندگان وام‌های کلان بانکی هم منتشر شده است. این اقدامات موجب از بین رفتن زمینه‌های فساد است. قوای کشور همدل هستند تا در صورت شناسایی تخلفات با همراهی با آن برخورد کنیم.

سخنگوی دولت در مورد عملکرد گشت ارشاد مدیران، اظهار کرد: گشت ارشاد مدیران از روز اول اجرایی شده و مستمر فعال بوده است؛ حجت‌الاسلام درویشان بازرس ویژه رئیس‌جمهور متولی این امر هستند و اقدامات لازم انجام می‌شود.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.