برنامه‌ریزی برای ارتقای سرانه تخت بیمارستانی/ تولید ۶۹ داروی جدید با فناوری بالا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 96301
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۵ |

برنامه‌ریزی برای ارتقای سرانه تخت بیمارستانی/ تولید ۶۹ داروی جدید با فناوری بالا

وزیر بهداشت گفت: در این دولت ۴۹۴ پروژه درمانی افتتاح شده و ۱۰۶ پروژه تجهیز شده‌اند همچنین ۶۹ داروی جدید با فناوری‌ بالا در کشور تولید شده است.
برنامه‌ریزی برای ارتقای سرانه تخت بیمارستانی/ تولید ۶۹ داروی جدید با فناوری بالا

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در برنامه صف اول گفت: در حال حاضر ۴۷ نفر به دلیل حادثه تروریستی کرمان در بیمارستان بستری هستند که ۲۰ نفر حالشان خوب نیست. در چند ساعت اولیه حادثه حدود ۱۱۰ عمل جراحی انجام شده است.

وی در خصوص طرح پویش ملی سلامت افزود: تا الان حدود ۳۹ میلیون و ۲۵۴ هزار نفر در این طرح شرکت کرده و ۴۰۰ هزار نفر دچار بیماری دیابت و ۸۰۰ هزار نفر مبتلا به فشار خون بوده اند که خودشان از بیماری شان مطلع نبوده اند.

وزیر بهداشت ادامه داد: پرونده الکترونیک سلامت توسط به‌ورز و مراقب سلامت تشکیل و سپس در صورت نیاز به پزشک متخصص ارجاع داده می‌شود. الان نسخه نویسی الکترونیکی به صورت ۹۰ درصد اجرا می‌شود.

وی بیان کرد: طرح سلامت خانواده در ۱۸۰ شهرستان کشور و در برخی از مناطق استان تهران اجرا می‌شود. فست فود و مصرف زیاد نمک یکی از مشکلات فرزندان است.

عین اللهی افزود: بیمارستان شهریار بعد از ۳۲ سال و بیمارستان ملارد بعد از مدت ۱۲ سال افتتاح شدند و بیمارستان اسلامشهر به زودی راه اندازی خواهد شد. بیمارستان ورامین از پیشرفت ۷۵ درصدی برخوردار است و در این منطقه بیمارستان پیشوا در حال ساخت است.

وی با بیان اینکه برای درمان کودکان اهمیت زیادتری قائل هستیم و تخت‌های مراقبت ویژه کودکان در این دولت به ۱۰۵۰ تخت رسیده است، افزود: در زمینه دارو و تجهیزات یک فرایندی است که سازمان‌های مختلفی در این خصوص دخیل هستند.

عین اللهی با اشاره به اینکه تحریم‌های ناجوانمردانه بانکی در حوزه سلامت اعمال می‌شود، تاکید کرد: الان ۹۹ درصد دارو و ۵۰ درصد ماده اولیه آن در کشور تولید می‌شود. در طرح دارویار بیمه‌ها اختلاف قیمت ارز ترجیحی با نیمایی پرداخت می‌شود و این طرح با هدف جلوگیری از قاچاق معکوس انجام شده است.

وی اضافه کرد: ارز ترجیحی شیر خشک حذف شده است، اما مصرف کننده قیمت ارز ترجیحی را می‌پردازد و تفاوت قیمت را بیمه سلامت پرداخت می کند. الان ۵ میلیون قوطی شیر خشک در ماه مصرف داریم اما ۱۲ میلیون قوطی در ماه اخیر توزیع شده است.

عین اللهی گفت: ۶۹ داروی جدید و با فناوری‌های بالا در کشور تولید شده است. مسئولیت دادن دارو با مسئول فنی است و داروخانه می‌تواند به صورت حضوری یا غیر حضوری به بیمار با رعایت تمامی موارد آیین نامه دارو بفروشد و احتمال دارد تا دهه فجر به صورت آزمایشی اجرا شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: میزان اعتبار برای بهداشت نزدیک به ۴۶ همت در این دولت اختصاص داده شده است و تا کنون ۲۰۰۰ خانه بهداشت راه اندازی شده و تا پایان دولت ۲۴۰۰ خانه بهداشت دیگر راه اندازی خواهد شد. الان ۴۳۰۰ بهو‌رز و ۶۵۰۰ نیروی بهداشتی را در حوزه سلامت جذب کرده ایم.

وی افزود: وزارت بهداشت ۵۰۰ ماشین شاسی بلند برای مناطق صعب العبور خریداری کرده است. الان۴۵۰۰ زوج نابارور در کشور داریم و در این دولت ۶۷ مرکز درمان ناباروری سطح دوم در ایران راه اندازی شده است.

عین اللهی تاکید کرد: اگر تا ۴ سال آینده توجه به بحث جمعیت نشود این موضوع دچار بحران می‌شود. در این دولت ۴۹۴ پروژه درمانی افتتاح و ۱۰۶ پروژه تجهیز شده اند. در این دولت ۱۶۰۰۰ تخت بیمارستانی راه اندازی شده است. اکثر تجهیزات بکار گرفته شده در بیمارستان‌ها تولید داخل است.

وی بیان کرد: ۲۲۰۰۰ پرستاری در سال اول جذب شدند و در آزمون اخیر ۲۵۰۰۰ نیروی جدید جذب شده اند که از این تعداد ۱۴۰۰۰ نفر، نیروی پرستاری و اتاق عمل هستند. میانگین تخت بیمارستانی حدود ۱/۶ است و برنامه ریزی کرده ایم تا این آمار را ارتقا دهیم. درخواست جذب نیرو برای ۵۰ هزار نفر دیگر را داده ایم که امیدواریم با این تقاضا موافقت شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: اکنون میزان جذب دستیار به ۵۴۰۰ نفر افزایش پیدا کرده است و ۱۲۰۰۰ نفر دانشجوی پزشکی در سال جاری پذیرش شده اند و سالی ۱۰ هزار پرستار نیز گرفته می‌شود.

وی گفت: الان ۲۸۰ بیمارستان مجوز جذب گردشگر سلامت از کشورهای مختلف دارند و الان هفت هزار دانشجوی خارجی در ایران در حال تحصیل هستند.

وی افزود: همچنین الان پنج دهک پایین جامعه به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند. مراقبت‌های حین بارداری به صورت رایگان انجام می شود و تا پنج سال خدمات رایگان دریافت خواهند کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.