بحران اقتصادی در اقتصاد اول اروپا! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 101841
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۶:۰۵ |

بحران اقتصادی در اقتصاد اول اروپا!

این روزها بسیاری از منابع رسانه ای در حوزه یورو، با نگرانی قابل توجهی بحران اقتصادی جاری در آلمان را مورد تحلیل قرار می دهند. در جریان انتخابات پارلمانی اخیر اروپا نیز فرانسه و آلمان، هر دو به کشورهایی تبدیل شدند که در آن احزاب ضد اتحادیه اروپا به پيروزی رسیده و راهی پارلمان اروپا شدند!
بحران اقتصادی در اقتصاد اول اروپا!

این روزها بسیاری از منابع رسانه ای در حوزه یورو، با نگرانی قابل توجهی بحران اقتصادی جاری در آلمان را مورد تحلیل قرار می دهند. در جریان انتخابات پارلمانی اخیر اروپا نیز فرانسه و آلمان، هر دو به کشورهایی تبدیل شدند که در آن احزاب ضد اتحادیه اروپا به پيروزی رسیده و راهی پارلمان اروپا شدند! از آنجا که آلمان و فرانسه دو ستون اصلی تشکیل دهنده اروپای واحد و منطقه یورو محسوب می شوند، قطعا تحولات اقتصادی و سیاسی جاری در آنها بر روی کل قاره سبز تأثیرگذار خواهد بود. 
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد تعداد زیادی از شهروندان آلمانی در تهیه وعده غذایی مناسب برای خود به دلیل افزایش هزینه‌ها ناتوان بوده و تعداد آن‌ها تحت رهبری دولت ائتلافی فعلی افزایش داشته است.آمار و ارقامی که در این خصوص منتشر می شود، به وضوح نشان می دهد دولت اولاف شولتس به پیام آور تورم و عدم رشد اقتصادی در سرزمین ژرمن‌ها تبدیل شده است. بر اساس گزارش  نشریه  فوکوس ، نتایج یک برررسی نشان می دهد ۱۳.۳ درصد از آلمانی ها نمی توانند هزینه یک وعده غذایی حاوی گوشت، مرغ یا ماهی یک روز در میان خود را بپردازند. آنها همچنین نمی توانند برای یک وعده غذایی گیاهی معادل آن را پرداخت کنند.این نتایج از داده های یورو استات برای سال ۲۰۲۳ که فراکسیون BSW پارلمان آلمان از اداره آمار فدرال درخواست کرده است، به دست می آید. این ارقام در اختیار شبکه تحریریه آلمان (RND) قرار دارد.بر این اساس سال‌هاست که این آمارها به طور مداوم در حال افزایش بوده اند. در حالی که در سال ۲۰۲۱، ۱۰.۵ درصد گفتند که نمی توانند یک وعده غذایی کامل یک روزه را بپردازند، این میزان در سال ۲۰۲۲ به ۱۱.۶ درصد افزایش یافت. زوج های تنها (۲۲.۸ درصد) و افراد مجرد (۱۷.۴ درصد) بیشترین آسیب را از این شرایط دیده اند. در مجموع، بیش از ۱۱ میلیون شهروند آلمانی تحت تأثیر این شرایط قرار گرفته اند.در این میان راهکارهای اتخاذ شده از سوی دولت ائتلافی آلمان، تأثیری بر این روند معکوس و نزولی نداشته است. در این میان منتقدان اقتصادی دولت شولتس معتقدند که دولت ائتلافی  به‌جای گران‌تر کردن گوشت یا سایر مواد غذایی با مالیات‌های جدید و فرستادن میلیون‌ها آلمانی به بانک‌های مواد غذایی، ائتلاف چراغ راهنمایی باید برای از بین رفتن گسترده قدرت خرید در دستمزدها و حقوق بازنشستگی کاری کند.این انتقاد در حالی به دولت فدرال آلمان وارد شده است که احزاب ائتلافی در انتخابات اخیر اروپا شکست تلخی را متحمل شدند.نتایج جدیدترین نظر سنجی نشان می‌دهد که اکثر شهروندان آلمانی از دولت ائتلافی راضی نبوده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی هستند.شکست مفتضحانه احزاب دولت ائتلافی آلمان به رهبری  اولاف شولتس در انتخابات پارلمانی اروپا فشارها بر صدر اعظم آلمان برای کناره گیری را افزایش داده و منجر به تشدید مناقشات در دولت ائتلافی شده است.حزب دولتی سوسیال دموکرات آلمان هم پس از شکست تاریخی خود، انتخابات جدید را رد کرده و اعلام کرد که می خواهد به سیاست دولت خود پایبند بماند! اصلی ترین دلیل این تصمیم، آگاهی مطلق دولت ائتلافی حاکم در برلین نسبت به شکست قطعی خود در هر گونه آوردگاه انتخاباتی و سیاسی است.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.