با بدترین خشکسالی نیم قرن اخیر مواجه‌ایم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 46900
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ۱۴۰۰ - ۰:۳۷ |

با بدترین خشکسالی نیم قرن اخیر مواجه‌ایم

مدیرعامل سد و نیروگاه دز گفت: پیش‌بینی ما این است که در سال آبی امسال بین ۳/۵ تا ۴ میلیارد متر مکعب آب آورد داشته باشیم، یعنی کمتر از نصف نرمال که بایستی فکری جدی در این باره کرد.
با بدترین خشکسالی نیم قرن اخیر مواجه‌ایم

سعید رئوفی، مدیرعامل سد و نیروگاه دز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مسئله این است که در حال حاضر در بدترین خشکسالی حداقل نیم قرن اخیر قرار داریم اما این بدین معنا نیست که پشت این قضیه قایم شده و سو مدیریت‌هایمان را بپوشانیم.

مدیرعامل سد و نیروگاه دز گفت: من آماری ارائه می‌دهم و قضاوت با شما باشد؛ سد دز برای ۷ تا ۸ میلیارد متر مکعب آب در یک سال آبی طراحی شده است؛ در سال ۱۳۹۸ این رقم بی‌سابقه ۱۶ میلیارد متر مکعب رسید و دو برابر حداکثر، آورد داشتیم.

وی افزود: تمام تابستان را ما سرریز داشتیم که برنج کاشته شد و بعد از آن میزان خسارت‌های وارده به مردم بسیار خوشحال‌کننده بود.

رئوفی عنوان کرد: اما بعد از این شنیدم که بعضی‌ کارشناسان می‌گفتند که خود این سدها مسبب سیل هستند؛ من کاملا با این جمله مخالفم چرا که نحوه‌ی استفاده نامناسب از هر وسیله‌ای ممکن است که آن را مخرب کند.

وی افزود: پیک سیلاب ما در سال ۱۳۹۸، ۲۱ هزار متر مکعب در ثانیه بود که به سمت خوزستان می‌آمد؛ در بدترین شرایط که ما واقعا مستاصل شدیم و چاره‌ای جز رهاسازی آب نداشتیم حدود ۸ هزار متر مکعب رهاسازی انجام دادیم که ۳۰ درصد بود و دیدیم که آن فاجعه به وقوع پیوست اما اگر دو سوم دیگر رها می‌شد حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتاد؟ اگر سدهای خوزستان آسیب ببیند کل استان به زیر آب خواهد رفت و اگر کمک سدهای خوزستان نبود این فاجعه در سال ۱۳۹۸ اتفاق می‌افتاد.

مدیرعامل سد و نیروگاه دز گفت: پیش‌بینی ما این است که در سال آبی امسال بین ۳/۵ تا ۴ میلیارد متر مکعب آب آورد داشته باشیم، یعنی کمتر از نصف نرمال؛ پس چه برای این صورت مسئله چه باید کرد؟

وی افزود: با سازمان آب‌وبرق جلسه گرفتیم و گفتیم بضاعت آب ما محدود است و اینقدر نیز آورد خواهیم داشت، بر آن اساس نیز به جمع‌بندی رسیدیم.

|
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.