بابت قطعی برق از مردم عذرخواهی می‌کنم/ وزارت نیرو مقصر نیست - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 46705
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵ |
روحانی در مراسم افتتاح طرح‌های مناطق آزاد:

بابت قطعی برق از مردم عذرخواهی می‌کنم/ وزارت نیرو مقصر نیست

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر مردم بابت بی‌برقی دچار مشکل شدند، عذرخواهی می‌کنم، گفت: البته وزارت نیرو در این موضوع مقصر نیست ولی باید بیایند و به مردم توضیح دهند.
بابت قطعی برق از مردم عذرخواهی می‌کنم/ وزارت نیرو مقصر نیست

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح طرح‌های اقتصادی و زیربنایی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مناطق آزاد کیش، ارس، ماکو و انزلی پس از استماع گزارش پیرامون افتتاح پروژه‌ای در بندر چابهار اظهار داشت: به لحاظ زیرساختی، توسعه شهری، آموزشی و بهداشتی در چابهار تحولات بسیار خوبی رخ داده است.

روحانی عنوان کرد: بسیار خوشحال هستیم که امروز پروژه‌هایی در چابهار و مناطق دیگر افتتاح خواهد شد. افتتاح پروژه در بندر چابهار برای ما جایگاه و اهمیت خاص و ویژه‌ای دارد زیرا این بندر جایگاه استراتژیک دارد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: بندر چابهار در آینده جزء بنادر درجه یک و بسیار مهم واردات و صادرات در کشور ما و مسیر ارتباطی برای آسیایی مرکزی و همچنین مناطق دیگر جهان خواهد بود.

رئیس‌جمهور در ادامه این مراسم گفت: در اینجا لازم می‌دانم از همه مناطق آزاد کشور که فعال بودند و مناطقی آزادی که دولت تلاش کرد مجلس شورای اسلامی آنها را تصویب کند، تشکر کنم. ۱۵ منطقه آزاد افزوده شده است و فکر می‌کنم این مناطق آزاد در اقتصاد و اشتغال کشور اثر بسیار خوبی داشته باشد.

روحانی افزود: مناطق آزاد در ابتدای دولت با این نقیصه که بیشتر وارد کننده بود تا صادر کننده مواجه بود. برخی از مناطق مانند چابهار و قشم زمینه برای صنایع صنعتی، معدنی سنگین مانند فولاد و پتروشیمی دارند و وارد عمل شدند.

وی خاطرنشان کرد: قشم، چابهار، کیش و اروند مناطق جنوبی ما هستند که فرصت‌های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری دارند. پروژه تکمیل راه آهن باید ادامه پیدا کند. ما در منطقه شلمچه اتصال راه آهن خرمشهر به بصره را داریم که کار سیاسی آن و توافق با کشور عراق انجام شده و سرمایه‌گذاری آن و زمین‌ها مهیا شده است و امکان دارد راه آهن جنوب را به راه آهن عراق که به سوریه متصل است، اتصال دهد؛ یعنی ما خلیج فارس را به خاورمیانه پیوند می‌دهیم.

روحانی تصریح کرد: یکی از کارهای عظیم ما این است که بتوانیم در یک روز ۵ تا ۷ راه آهن مهم را به افتتاح برسانیم که یکی از آنها راه آهن خاش است و از لحاظ مالی این پروژه تامین شده است اما در اجرا مقداری عقب ماندگی بوده است که امیدواریم بخشی از آنها در ماه‌های آینده افتتاح و به موجب آن چابهار به دریای خزر، ترکمنستان و در آینده به آستارا متصل شود.

وی اضافه کرد: راه آهن رشت-کاسپین هم بسیار برای ما مهم است و اشکالات طبیعی زمین مانع از افتتاح سریع‌تر شد و پیش‌بینی ما این بود که سال گذشته به افتتاح خواهد رسید. خوشبختانه این طرح‌ها اجرایی شده است. البته راه آهن شلمچه به بصره تا قسمت بصره مشکلی ندارد اما پلی در بصره هست که مانع محسوب می‌شود و امیدواریم برطرف شود تا مردم در ایام اربعین و غیر اربعین بتوانند راحت به کربلا سفر کنند.

رئیس جمهور عنوان کرد: کارهای استراتژیک زیادی در این افتتاح‌ها صورت گرفته است و در بحث زیرساخت در طول این ۸ سال، کارهای زیرساختی ما دو برابر شده است و اگر برخی طرح‌ها اجرایی شود کارهای زیرساختی ما ۱۰ برابر سال ۹۲ خواهد شد که کار عظیمی است.

روحانی تاکید کرد: از طرف دیگر اینکه مرتب گفته می‌شود تراز تجاری ما مثبت است، نشان دهنده واردات و صادرات همزمان است. اینکه تولید، جهش تولید و رفع موانع مطرح می‌شود پایه اساسی آن جذب سرمایه است و ابتدا باید دل سرمایه گذار را به دست آورد و سرمایه را جذب کرد و در کنار آن باید تکنولوژی روز و بازار روز را به دست آورد.

وی بیان کرد: شعار افزایش تولید خوب است اما باید در مقام عمل تلاش شود این شعار عملیاتی شود. سال ۹۹ سال سختی برای ما بود و با توجه به شرایط کرونا و تحریم این شعار را عملیاتی کردیم و اگر این موانع نبود بهتر عملیاتی می‌شد. منطقه آزاد ما در این زمینه نقش خوب و ارزشمندی در این زمینه داشته است.

رئیس جمهور با اشاره به کمبود برق و بی برقی در طول این روزها تصریح کرد: این موضوع نشان داد سرمایه گذاری در این زمینه چه اندازه اهمیت دارد. ما برق را بیش از نُرم دولت‌های قبل اضافه کردیم اما می‌بینید وقتی هوا گرم می‌شود و با خشکسالی مواجه می‌شویم این موضوع با پیک همراه است و مردم رنج می کشند. شرایط سختی در بیمارستان‌ها، برای کسبه‌ها و مردم ایجاد می‌شود.

روحانی با بیان اینکه اینها نعمتی هایی است که بعد از نداشتن آدم متوجه آنها می‌شود، تاکید کرد: وقتی چند سال برق و آب هست آدم اهمیت آنها را فراموش می‌کند. ما امسال با خشکسالی بی سابقه مواجه شدیم و در بارندگی نسبت به سال گذشته ۵۲ درصد کاهش داشتیم. روز گذشته با دکتر اردکانیان صحبت کردم، ایشان توضیح می‌داد ۷ هزار مگاوات نیروی برق آبی ما کامل قطع شده است و دو توربین ما که فعال است ممکن است به خاطر خشکسالی از کار بیافتد.

وی ادامه داد: نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر ما با مشکل مواجه شده و از مدار خارج شد؛ البته دیشب به مدار بازگشت و در این شرایط برای مردم رنج فراوان ایجاد می‌شود. ما در تابستان مشکل آب و برق داریم و در زمستان مشکل گاز. البته امسال مشکل گاز نداشتیم و در این زمینه توسعه داشتیم.

رئیسی جمهور گفت: در زمینه برق مصرف بالا رفته است که دلیل آن گرمای زیاد است و خشکسالی فقط منحصر به ما نیست و خیلی از کشورها درگیر خشکسالی هستند. تولیدات صنعتی ما نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته و این موضوع باعث افزایش مصرف می‌شود و رمز ارزها و موارد دیگر هم اثرگذار هستند.

روحانی با بیان اینکه دستور برگزاری جلسه ویژه ای در زمینه مشکلات برق، برای عصر امروز داده شده است، گفت: مردم باید ساعت خاموشی را بدانند تا قبل از آن بتوانند برنامه‌ریزی و پیش‌بینی کنند. ما ناچار به خاموشی شدیم تا برق کشور دچار افت ناگهانی و در پی آن کل برق کشور با مشکل مواجه نشود.

وی با اشاره به اینکه با دستور خاموشی در این روزها، مشکلاتی برای مردم ایجاد شده است، تصریح کرد: بخاطر این مشکلات، از مردم عذرخواهی می‌کنم و از آنها خواهش می‌کنم با ما همراهی کنند. وزارت نیرو مقصر نیست اما باید در رادیو و تلویزیون مشکل را برای مردم توضیح دهد. ما باید راه‌حل این مشکل را پیدا و عملیاتی کنیم. خواهش ما این است که مردم همراهی کنند و ساعات قطعی برق باید برای مردم از پیش مشخص باشد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.