امیرعبداللهیان: مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده‌ایم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 74792
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۸ |

امیرعبداللهیان: مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده‌ایم

وزیر امور خارجه با بیان اینکه مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده‌ایم، گفت: از طریق بورل اعلام آمادگی کرده‌ایم تا در نشستی بین تیمی فنی از ایران و اوکراین، اگر سندی درباره استفاده از پهپادهای ایرانی وجود دارد، ارائه شود.
امیرعبداللهیان: مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده‌ایم

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، عصر دوشنبه دوم آبان ماه، میزبان مدعوین هجدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) بود که در جریان آن دبیرکلی این مجمع به مدت سه سال به مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) واگذار می‌شود.

امیرعبداللهیان در این نشست که با حضور ده‌ها تن از روسای خبرگزار‌ی‌های شرکت کننده در مجمع عمومی سازمان اوآنا برگزار شد، با قدردانی از دبیرکل قبلی مجمع عمومی اوآنا و آرزوی موفقیت برای دبیرکل آتی این اتحادیه، اوآنا را بستر و ظرفیت مهمی برای ایجاد تعادل خبری در جهان و مقابله با خبرسازی‌های یکسویه در دنیای مدرن خواند و بر ضرورت همکاری رسانه‌ای هر چه بیشتر کشورهای عضو این اتحادیه تأکید کرد.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به ظرفیت‌های مهم و رو به رشد قاره آسیا در حوزه‌های مختلف و نگاه ویژه دولت سیزدهم به این قاره، به تشریح برخی از رویکردها و دیدگاه‌های سیاست خارجی دولت آیت‌الله رئیسی پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی، جنگ اوکراین و اتهامات وارده به ایران از سوی طرف‌های غربی را یکی از موضوعات روز سیاست خارجی عنوان و تأکید کرد: همانگونه که ایران مخالف جنگ و آوارگی مردم در افغانستان، سوریه، یمن و عراق بود، موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مخالفت با جنگ و آوارگی در اوکراین نیز از روز نخست به صورت شفاف اعلام شده است.

امیرعبداللهیان با برشمردن تلاش‌های ایران برای میانجیگری و خاتمه جنگ در اوکراین و تداوم این تلاش‌ها تصریح کرد: ما با روسیه همکاری‌های متنوعی از جمله درحوزه دفاعی داریم و خواهیم داشت و در این راستا در گذشته امکانات و تسلیحاتی را در قالب دفاعی از روسیه دریافت کرده و یا به این کشور تحویل داده‌ایم. با این وجود در راستای سیاست ثابت و اصولی خود، قویا مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده‌ایم. لذا هیچ سلاحی را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نداده‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: از طریق مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کرده‌ایم تا در نشستی بین تیمی فنی از ایران و اوکراین، چنانچه سندی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین وجود دارد ارائه شود و چنانچه این موضوع در آن نشست مسجل شود، ما نسبت به این موضوع بی تفاوت نخواهیم بود. اگر چه مقامات روسی تصریح کرده‌اند که تجهیزات استفاده شده در جنگ علیه اوکراین روسی است.

امیرعبداللهیان با اشاره به دستیابی به یک نقشه راه مشترک برای پاسخ به سؤالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک مسیر فنی و بدون انحراف، به صراحت اعلام کرد که ایران حاضر نیست در عین توافق و پذیرش نظارت‌های گسترده و فزاینده آژانس، چند پرونده مفتوح اتهامی و بی اساس در آژانس داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان به توافق با آمریکا بر سر تبادل زندانیان نیز اشاره کرد.

امیرعبداللهیان همچنین مداخلات خارجی در تشدید و حمایت از برخی آشوب‌ها و حتی اقدامات تروریستی در داخل ایران را محکوم و آن را مغایر با رویکرد دیپلماتیک مورد ادعای این کشورها و پیام‌های رسمی ارسال شده از سوی آنان خواند.

وزیر امور خارجه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار آمادگی دارد.

امیرعبداللهیان به طرف آمریکایی نیز توصیه کرد که دست از رفتار و گفتار متناقض برداشته و آنچه در تبادل پیام‌ها و مذاکرات غیرمستقیم جریان دارد را ریاکارانه تکذیب نکند.

در این نشست علاوه بر وزیر امور خارجه، «جونگ سونگ لی» دبیرکل پیشین مجمع عمومی اوآنا، «علی نادری»، دبیرکل جدید این اتحادیه و ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه به ایراد سخنرانی پرداختند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.