افزایش عرضه خودروهای وارداتی بازار داخلی را مدیریت می‌کند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 94004
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۴۰۲ - ۶:۳۹ |
حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی:

افزایش عرضه خودروهای وارداتی بازار داخلی را مدیریت می‌کند

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا، نماینده مردم کرمانشاه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: افزایش قیمت صورت گرفته از سوی خودروسازان به دلیل ناترازی عرضه و تقاضا می‌باشد چراکه در شرایط کنونی میزان تولید کمتر از میزان نیاز بازار می‌باشد. وجود ناترازی در عرضه و تقاضا موجب شده تا بازار روند عادی را طی نکند و اشباع نشود.
افزایش عرضه خودروهای وارداتی بازار داخلی را مدیریت می‌کند
حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا، نماینده مردم کرمانشاه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: افزایش قیمت صورت گرفته از سوی خودروسازان به دلیل ناترازی عرضه و تقاضا می‌باشد چراکه در شرایط کنونی میزان تولید کمتر از میزان نیاز بازار می‌باشد. وجود ناترازی در عرضه و تقاضا موجب شده تا بازار روند عادی را طی نکند و اشباع نشود. وی درتشریح زیان‌ده بودن روند تولید برای خودروسازان داخلی افزود: خودروسازان داخلی مدعی زیان انباشته می‌باشند. مطابق گفته‌هایشان زیان انباشته خودروسازان رو به افزایش است و ازاین‌رو ضرورت دارد تا دولت و شورای رقابت اجازه‌ افزایش قیمت تمام‌شده را صادر کند. حجت‌الاسلام حسینی کیا با تأکید بر صفر شدن تعرفه واردات خودرو تصریح کرد: به‌منظور آنکه خودروسازان داخلی بازیان همراه نشوند، شأن مردم نیز در فرآیند انتخاب و استفاده از خودروی موردنیازشان حفظ گردد، نیاز است تا تعرفه واردات خودرو صفر شود.
هنگامی‌که تعرفه واردات خودرو صفر شود، ورود خودروهای خارجی افزایش و قدرت انتخاب مردم نیز بیش‌ازپیش خواهد شد. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه با افزایش کیفیت، قدرت انتخاب متقاضیان بیش‌ازپیش خواهد شد، همچنین خاطرنشان کرد: مادامی‌که تعداد خودروهای وارداتی افزایش پیدا کند، مشتری قدرت انتخاب بیشتری خواهد داشت و کیفیت را ملاک انتخاب خود قرار خواهد داد. وی درخصوص چرایی جهش قیمت اخیر بازار خودرو متذکر شد: متأسفانه به سبب انحصار در واردات خودرو، کیفیت تحت تأثیر قرارگرفته و قیمت نیز با افزایش روبه‌رو شده است. مجموع این عوامل موجب شده تا رقابت نیز تحت‌الشعاع قرار بگیرد. او در پاسخ به اینکه چگونه می‌توان ناترازی‌های بازار خودرو را کاهش داد، همچنین یادآور شد: افزایش خودروهای وارداتی و عرضه‌ آن‌ها در بازار موجب می‌گردد تا ناترازی‌های فعلی بازار کاهش پیدا کند و خودروسازان داخلی نیز کیفیت محصولات خود را افزایش دهند. نماینده مردم کرمانشاه با تأکید بر لزوم افزایش رقابت‌پذیری ادامه داد: افزایش کیفیت موجب رقابت‌پذیری و مانع از اعمال افزایش قیمت خواهد شد چراکه مردم قدرت انتخاب خواهند داشت و بر مبنای کیفیت و استانداردهای لازم تصمیم‌گیری‌ خواهند کرد.
بی‌شک افزایش و عرضه خودروهای وارداتی شرایط فعلی را کنترل خواهد کرد و زیان خودروسازان را کاهش خواهد داد. او در پایان این گفت‌وگو ضمن اشاره به‌ضرورت کاهش هزینه‌های خودروسازان اظهارکرد: به‌موجب افزایش رقابت‌پذیری خودروساز داخلی درصدد کاهش هزینه‌های خود خواهد بود و از طرفی دیگر کیفیت محصولات داخلی را افزایش خواهد داد.
|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.