اعتراف اوکراین بر شباهت پهپادهای روسی و ایرانی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 77165
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۸ |
امیرعبداللهیان تاکیدکرد:

اعتراف اوکراین بر شباهت پهپادهای روسی و ایرانی

وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری خود با اشاره به وارد شدن سلاح‌های آمریکایی و اسرائیلی به کشور گفت: ۷۶ مرکز تروریستی در اقلیم کردستان فعال شدند.
اعتراف اوکراین بر شباهت پهپادهای روسی و ایرانی

حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری که امروز عصر در محل وزارت امورخارجه برگزار شد، در ابتدای این نشست گفت: خرسندم که روند سیاست خارجی دولت آقای رئیسی در مسیر درست و روبه رشدی قرار دارد و در این چارچوب در ۱۴ ماه گذشته حجم تبادل تجاری ما با نقاط جهان از ۳۷ درصد تا ۵۷۱ درصد رشد داشته است و بخش عمده از این رشد خارج از حوزه سنتی تجارت در عرصه نفت و انرژی بوده است.

وی افزود: در ارتباط با برخی تحولات جدید در محیط داخلی ایران، خوشبختانه توطئه ای که بر اساس اسناد دقیق در دستگاه دیپلماسی کشور با هدف ایجاد جنگ تروریستی، داخلی و در نهایت تجزیه ایران در هفته‌های اخیر با سو استفاده از احساسات پاک مردمی دنبال شد، شکست خورد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: یکی از دیپلمات‌های عالی‌رتبه غربی در مذاکرات دیپلماتیک اذعان داشت که آمریکا در عراق در سال‌های اخیر و دوره نخست وزیری عادل عبدالمهدی توانست در یک کشور با ۴۱ میلیون جمعیت تنها با آوردن ۳۰ هزار زن و جوان عراقی به میدان التحریر عراق و با بکارگیری ظرفیت‌های موجود در فضای مجازی دولت حاکم در عراق را ساقط کند و عبدالمهدی برای مصالح بزرگ‌تر از سمت خود استعفا داد.

وی افزود: در خصوص ایران نیز با استفاده از شرایطی در داخل کشور چنین فرصتی را آمریکا و اندک کشورهای غربی مقابل خود می‌دیدند و امیدوار بودند به اهداف خود دست یابند.

ورود سلاح‌های امریکایی و اسرائیلی به کشور

امیرعبداللهیان با اشاره به حضور گروهک‌های تجزیه‌طلب در مرزهای ایران و عراق گفت: ۷۶ مرکز تروریستی در اقلیم کردستان فعال شدند و سلاح‌های امریکایی و اسرائیلی وارد کشور شد.

وی افزود: به همراه تیم مهمی از مقامات امنیتی با دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان نشست‌های متعددی داشتیم و دوستان ما در بغداد متعهد به دور کردن گروه‌های تروریستی در فاصله زمانی که توافقی شدند و نسبت به خلع سلاح آن‌ها اقدام کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: گفتگوهای ما و پیگیری‌ها برای عملی شدن این توافق ادامه دارد و طبعاً زمانی که نیروهای مسلح عراقی در مرزهای مشترک مستقر شوند نیازی به برخورد ما با تروریست‌ها نخواهد بود.

وی افزود: لیکن مادامی که تهدیدی از سوی کشور همسایه متوجه ما باشد نیروهای مسلح برای تأمین امنیت به اقدامات خود ادامه می‌دهند.

امیرعبداللهیان گفت: در روزهایی که پشت سر گذاشتیم سه کشور اروپایی و آمریکا و لابی صهیونیست‌ها که درک درستی از تحولات ایران نداشتند مداخلات زیادی را در عرصه‌های رسانه‌ای و در اظهارنظرهای سیاسی به عمل آوردند.
وی افزود: برخی از مقامات کشورهایی که ذکر کردم تلاش کردند در روزهای بعد از اثرات منفی خود با مصاحبه‌های متفاوتی، تا حدودی اشتباهات خود را در این رابطه اصلاح کنند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: رعایت حقوق مردم و حقوق بشر در آموزه‌های دینی و ملی جمهوری اسلامی ایران و در دل هر ایرانی وجود دارد. مقام معظم رهبری همواره با حساسیت و دقت به همه ما رعایت دقیق آن را در سایر سطوح در جامعه متذکر می‌شوند.

پلیس ایران با سبکی راهبردی، خویشتن داری کرده است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در اغتشاشات اخیر من به مقامات اروپایی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند به صراحت گفتم، در هفته‌های گذشته که پلیس در ایران با سبکی راهبردی، خویشتن داری کرده است. اینکه بیش از ۵۰ پلیس و نیروی امنیتی ما توسط آشوبگران و اغتشاشگران با سلاح گرم و سرد به شهادت رسیدند و چند هزار نیروی پلیس و مدافع امنیت ما و مجروح شدند و آسیب‌های جسمی در این رابطه دیدند، نشان دهنده رعایت حقوق بشر و خویشتنداری پلیس و نیروهای حافظ امنیت در جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: ما نیاز به این نداریم که آمریکا و اروپا که خود در نقض حقوق بشر تاریخ طولانی دارند و خود در استعمار کشورها و ملت‌ها تاریخ سیاهی دارند، در خصوص حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران مدعی باشند.

گزارش کمیته ملی را در اختیار مجامع بین المللی قرار می‌دهیم

امیرعبداللهیان تصریح کرد: در خصوص وقایع اخیر نیز کمیته ملی در جمهوری اسلامی ایران زیر نظر وزیر کشور و رئیس سازمان امنیت کشور و همچنین جمعی از حقوقدانان، مقامات دولتی و غیر دولتی مرتبط در چارچوب کمیته مستقل مسائل را پیگیری می‌کنند و گزارش آن را در اختیار سایر مجامع بین المللی قرار خواهیم داد.

گفتگوها برای لغو تحریم‌ها با طرف آمریکایی در دستور کار قرار دارد

وزیر امورخارجه گفت: مایلم در اینجا تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران علیرغم مواضع غیرسازنده ای که سه کشور اروپایی و آمریکایی‌ها در ۸ هفته گذشته داشتند در مسیر دیپلماتیک گفتگوها برای لغو تحریم‌ها با طرف آمریکایی از طریق اتحادیه اروپا و برخی واسطه‌ها را در دستور کار خودش قرار دارد.

وی افزود: در بخشی از روزهای اغتشاش در ایران طرف آمریکایی تصور می‌کرد در نقطه‌ای قرار داریم که از خطوط قرمز خود عبور خواهیم کرد اما به طرف آمریکایی گفتیم برای رسیدن به توافق خوب و پایدار در چارچوب رعایت خطوط قرمز، آمادگی داریم.

وزیر امورخارجه در ادامه گفت: پیام‌ها بین ما و آمریکایی‌ها همچنان در حال تبادل است و در مسیر دیپلماتیک تبادل پیام‌ها را داریم؛ اما در مسیر اظهارات رسانه‌ای کماکان برخی از مقامات آمریکایی مواضع ریاکارانه خودشان را ادامه می‌دهند.

امیرعبداللهیان کشورمان تاکید کرد: امیدوارم با نگاه واقع‌بینانه بتوانیم متناسب با منافع ملت و با رعایت حداکثری منافع ملی کشور در صورتی که به گام پایانی توافق برسیم، از یک توافق خوب، قوی و پایدار برای تأمین منافع مردم بزرگ ایران بهره ببریم.

قانون جامع حمایت از ایرانیان خارج از کشور در دستور کار دولت و مجلس

امیرعبداللهیان گفت: ایرانیان مقیم خارج از کشور همواره مورد توجه ما در دولت و دستگاه دیپلماسی هستند. ایرانیان جمعیتی فرهیخته و سفیران واقعی ما در خارج از کشور هستند. آنچه که برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای به نام ایران و ایرانی در خارج از کشور به نمایش می‌گذارند، واقعیت ایرانی‌ها در خارج از کشور و واقعیت جامعه بزرگ ایرانیان، متفاوت از این تصاویر بزرگنمایی شده است.

وی افزود: به نمایندگی‌های خود در خارج از کشور اعلام کردیم توجه ویژه به امور کنسولی برای حمایت از ایرانیان مقیم خارج از کشور داشته باشند و آخرین وضعیت مراجعات ایرانیان مقیم خارج به کنسولگری‌های ما را گزارش کنند؛ نه تنها مراجعات ایرانیان به سفارتخانه‌ها و کنسول‌ها کاهش پیدا نکرده است، بلکه شاهد رشد مراجعه ایرانیان برای انجام امور کنسولی و هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به زودی قانون جامع حمایت از ایرانیان خارج از کشور را در دولت و مجلس در دستور کار می‌دهیم.

وی افزود: امیدواریم که ایرانیان عزیز در خارج از کشور با پیوند هرچه بیشتر با سرزمین مادری برای آبادی و پیشرفت هرچه بیشتر ایران تلاش کنند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: در خصوص مذاکره برای رفع تحریم‌ها یکی از نکاتی که در گذشته وقفه در رسیدن به نقطه پایانی توافق ایجاد کرد، مسائل اتهامی آژانس علیه جمهوری اسلامی ایران بود.

با مجموعه جنگ ترکیبی علیه ایران مواجهیم

وی افزود: پیشنهاد طرف آمریکایی در تبادل پیام‌ها این بود که برجام را مورد تأیید قرار دهیم، اما مسائل فیمابین آژانس و ایران در فرصت موسع و در آینده مسائل را حل و فصل کنیم. معنای این حرف این است که ما پیچ و مهره‌ها سانتریفیوژها و توان هسته‌ای جدیدی که بر مبنای قانون راهبردی و مجلس در کشور ایجاد شد را باز کنیم و به کنار بگذاریم و بعد از آنکه دستمان کاملاً خالی بود در خصوص مسائل بین ما و آژانس اقدام کنیم.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: ما در تبادل پیام با طرف آمریکایی در این خصوص تاکید کردیم که آژانس از مسیر فنی منحرف شده و در مسیر سیاسی گام برداشته است؛ آنها گفتند که ما به آژانس توصیه می‌کنیم در مسیر فنی عمل کند.

وی افزود: اما اتفاقاتی که رخ داد و در حالی که معاونین وزرای خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به وین سفر کرده بودند و با مدیرکل آژانس به نقشه راه دست یافتیم و مقامات آژانس گفتند قطعنامه‌ای در کار نخواهد بود و مقامات آژانس به ایران می‌آیند.

وی افزود: در چنین شرایطی به یکباره در مجموعه جنگ ترکیبی علیه ملت ایران با یک قطعنامه جدید مواجه شدیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به مقامات آمریکا و سه کشور اروپایی گفتیم چگونه به شما اعتماد کنیم در حالی که قرار بود ضامن رفتار فنی آژانس باشید، از آژانس سوءاستفاده سیاسی می‌کنید.

امیرعبداللهیان در ادامه به موضوع تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا اشاره کرد و گفت: در فروردین ماه توافقی را در خصوص تبادل زندانیان با آمریکا داشتیم. در آن توافق آمریکا پیشنهاد کرد درصورت دستیابی به برجام و یا نرسیدن به آن، توافق انجام شود. ما با نگاه انسانی این موضوع را پذیرفتیم ولی بعد آمریکا گفت بگذارید برجام انجام شود.

وی افزود: ما به آن‌ها گفتیم این افت و خیزهای شما در مذاکرات، دیوار بی اعتمادی بین ایران و آمریکا را قوی‌تر می‌کند. در یک و نیم ماه گذشته آمریکا به صورت جدی دنبال تبادل زندانی‌ها هستند و ما در راستای مسائل انسانی این موضوع را دنبال می‌کنیم.

امیرعبداللهیان گفت: دستور کار وزارت امور خارجه، پیگیری مذاکرات با روش مقتدرانه، حکیمانه و مبتنی بر تأمین حداکثری منافع ملی در چارچوب بازگشت به برجام است.

وی افزود: برجام موضوعی است که همچنان روی میز قرار دارد. البته طرف‌های مقابل ما نیز معتقد هستند که موضوعی که ماه‌ها در پایان دولت قبلی و یک سال گذشته دولت جدید در مورد آن گفتگو شده می‌تواند به نقطه نهایی و پایانی برسد.

مذاکرات ایران و اوکراین درباره موضوع پهپادها

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکرات ایران و اوکراین گفت: ما در چارچوب همکاری‌های دفاعی با روسیه ۱۱ ماه قبل از شروع جنگ اوکراین یکی از اقلام دفاعی و همکاری‌های دفاعی دو کشور فروش بسیار معدودی پهپاد ایرانی به روسیه بود.

وی افزود: تاکنون هیچ مدرکی از طرف اوکراینی مبنی بر استفاده از پهپاد ایرانی در اوکراین دریافت نکردیم. اخیراً تیم سیاسی و نظامی ایران و اوکراین در کشور ثالثی گفتگو کردند و ما بررسی‌های خود را در این زمینه ادامه می‌دهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: وزیر خارجه اوکراین در گفتگوی تلفنی به من گفت یک پهپاد به صورت سالم به دست نیروهای اوکراینی افتاده که روسی است، ولی شبیه پهپاد شاهد ۱۳۶ ایرانی است. من گفتم که این گواه این است که ایران به مواضع خود پایبند است. جنگ را راه‌حل نمی‌دانیم و به تلاش‌ها برای بازگشت صلح و آرامش را ادامه می‌دهیم.

امیرعبداللهیان در خصوص اظهارات مقامات اروپایی در خصوص متن نهایی مذاکرات گفت: متنی که الان روی میز قرار دارد، آخرین متن ما در نتیجه گفتگوهای چند ماهه در وین و همچنین ایده‌های مختلفی که در ماه‌های گذشته مطرح شد، تکمیل شده است.

وی افزود: به صورت مشخص در سه موضوع با طرف آمریکایی همچنان تفاوت دیدگاه و اختلاف نظر داریم و سه کشور اروپایی در این موضوعات با طرف آمریکایی همکاری می‌کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: آقای بورل و مو را تلاش دارند به یک راه‌حلی در این زمینه دست یابیم. یکی از این موضوعات حل مسائل باقی‌مانده با آژانس است و موضوع دیگر به تضمین اقتصادی برمی‌گردد و سعی کردیم این موضوع را فرموله کنیم.

وی افزود: براساس آخرین متنی که تجیمع شده، از دیدگاه‌های کارشناسی و تبادلات فزاینده دیدگاه‌های دو طرف بود و اکنون در روی میز متن ارائه شده از سوی آقای بورل چنین ویژگی دارد که به مقدار زیادی دیدگاه‌های طرفین در آن تجمیع شده است ولی در سه موضوع مشخص همچنان معتقدیم متن باید نیرومندتر شود.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: سومین مورد هم این است که در راستای تضمین اقتصادی این بازی که طرف‌های غربی ایجاد کردند و تسری تحریم به طرف‌های ثالث را عاملی برای تداوم تحریم‌ها قرار دادند با یک مکانیسم مورد توافق باید از میان برداشته شود. در این رابطه باید تبادل پیام‌ها ادامه یابد.

تفاوت مواضع اعلامی و اعمالی آمریکا

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به تفاوت میان مواضع اعلامی و اعمالی طرف آمریکایی اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها در میز تبادل پیام‌ها در مسیر دیپلماسی به یک شکل عمل می‌کنند در رسانه به شکل دیگری عمل می‌کنند.
وی افزود: وقتی به آنها پیام می‌دهیم که این چه رفتار متناقضی است، پاسخ می‌دهند در رسانه نگاهشان به افکار عمومی است. اظهارات مقامات آمریکایی دوگانه و با هدف تشویق اغتشاش در ایران و گرفتن امتیاز در میز مذاکره است.

امیرعبداللهیان در خصوص حمله احتمالی ترکیه به سوریه گفت: سفری به ترکیه و سپس به سوریه داشتم، ماحصل کار این شد دولت سوریه پذیرفت نسبت به حفظ تمامیت ارضی ترکیه و تأمین امنیت مرز مشترک سوریه و ترکیه عمل کند و در مسیر امنیتی گفتگوهایی بین مقامات این دو کشور انجام شد و همچنان به توصیه خود برای واگذاری نقش تأمین امنیت مرز مشترک دو کشور به دولت ترکیه و نیروهای مسلح سوریه تأکید داریم.

وی افزود: تداوم اشغال خاک سوریه را باعث پیچیده‌تر شدن وضعیت می‌دانیم. البته نگرانی‌های ترکیه را در حوزه امنیت ملی را نیز درک می‌کنیم.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه احتمالی ایران برای خروج از ان‌پی‌تی گفت: ما خود را به مسئله عدم اشاعه متعهد می‌دانیم. در این موضوع ایران بیش از همه طرف‌ها، پایبندی خود را نشان داده است. نگرانی جدی ما وجود صدها کلاهک هسته‌ای نزد رژیم صهیونیستی است و باید این رژیم جعلی نسبت به رعایت مسائل عدم اشاعه متعهد شود.

به آنچه در مذاکرات با عربستان به توافق رسیدیم پایبند هستیم

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص مذاکرات ایران و عربستان نیز گفت: در عرصه سیاسی نسبت به آنچه در دور پنجم گفتگوهای ایران و عربستان در عراق به توافق رسیدیم پایبند هستیم. آنچه ایران باید انجام می‌داد انجام شده و بخش‌هایی از توافق از سوی مقامات سعودی انجام نشده است. گفتگو و همکاری ایران و عربستان را به دلایل مختلف مفید، مؤثر و مناسب برای صلح و امنیت در منطقه می‌دانیم.

وی افزود: از اینکه یک رسانه شناخته شده به نام عربستان در وقایع هشت هفته گذشته ایران نقش ترویج ترور و تروریسم را ایفا کرد گلایه و انتقاد خود را به مقامات عربستان منتقل کردیم و ایران این اقدام رسانه‌ای غیر سازنده را در تعارض با توافقات دو کشور در بغداد می‌داند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص آخرین وضعیت اجرای توافق ۲۵ ساله با چین گفت: از سال گذشته که سفری به چین داشتم وارد فاز اجرایی برنامه جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین شدیم که همه ابعاد تجاری، گردشگری و صنعتی و دفاعی و سایر حوزه‌ها را در برمی‌گیردو در مسیر خوبی است و همکاری‌های دو کشور رشد قابل توجه و چشمگیری را نشان می‌دهد.

وی افزود: در راستای منافع دو ملت نسبت به اجرای این توافق و افزایش حجم تبادل تجاری تا این لحظه انتظاراتی که از این توافق را داشتیم برآورده شده می‌دانیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به زودی دیدار سطح بالایی در یکی از پایتخت‌ها انجام می‌شود و برنامه سفر آقای رئیسی که از سوی رئیس جمهور چین به پکن دعوت شده در دستور کار وزارت امور خارجه و نهاد ریاست جمهوری است.

امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص زمانبندی مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: در خصوص برجام فهم همه طرف‌ها این است که در ماه‌های گذشته به اندازه کافی گفتگو و مذاکره انجام شد. در آخرین پیامی که هفته گذشته به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا دادیم اعلام کردیم در چارچوب دیدگاه‌هایی که اعلام شده چنانچه طرف‌های مقابل آماده باشند می‌توانیم در آینده نزدیک نشست وزرای خارجه عضو برجام را در وین برگزار کنیم.

وی افزود: آقای بورل در حال هماهنگی است و زمانی این اتفاق می‌افتد که ما نسبت به خواسته‌های منطقی خود در این زمینه نائل شویم.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص آخرین وضعیت مناسبات ایران، آذربایجان و ارمنستان گفت: من ماه گذشته سفری به ایروان داشتم و آقای پاشینیان نیز سفری رسمی به ایران انجام داد. بخشی از محافل رسانه‌ای در جمهوری آذربایجان نسبت به این سفر واکنش جدی نشان دادند.

وی افزود: آذربایجان و ارمنستان را دو همسایه ایران می‌دانیم و هیچگاه روابط خود را با یک طرف به حساب طرف دیگر تفسیر نمی‌کنیم.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: اولویت نگاه به سیاست همسایگی و توسعه مناسبات با همه همسایگان در اولویت ایران است و هیچ چشم‌داشتی به اراضی کشورهای همسایه از جمله آذربایجان نداریم. ولی به صراحت به همه بازیگران در حوزه قفقاز اعلام کردیم هرگونه تغییر ژئوپلتیک در منطقه با واکنش ایران مواجه خواهد شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.