اسلامی: ادعای غنی سازی ۹۰ درصد در ایران کذب است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 56305
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵ |

اسلامی: ادعای غنی سازی ۹۰ درصد در ایران کذب است

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران خارج از چارچوب‌ها اقدامی نکرده و اتهامات در خصوص غنی سازی ۹۰ درصد کذب است.
اسلامی: ادعای غنی سازی ۹۰ درصد در ایران کذب است

مهندس محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما در خصوص حاشیه سازی برای فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای و ادعای غنی سازی ۹۰ درصد در ایران گفت: این مورد کذب است و این اتهامات نخ نما شده‌ای است که به ویژه دشمنان و جریان صهیونیستی این‌ها را به کشور ما نسبت می‌دهند.

وی ادامه داد: ایران با ضابطه آژانس کار می‌کند و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر کلیه فرآیند‌های ما مطابق قوانین و مقررات نظارت دارد و به هیچ وجه ما خارج از چارچوب اقدامی نکرده‌ایم و صورت نخواهیم داد.

چند روز پیش، همزمان با شروع دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین دو منبع آمریکایی ادعا کردند که رژیم صهیونیستی اطلاعاتی را به متحدان اروپایی و آمریکایی ارائه کرده که نشان می‌دهد ایران گام‌های فنی مقدماتی به سمت غنی‌سازی ۹۰ درصدی را پیموده است.

وبگاه آکسیوس که این خبر را منتشر کرده بود اشاره‌ای به نام منابع آمریکایی نکرده بود و تحلیلگران انتشار این خبر را بخشی از فضاسازی‌های روانی رسانه‌های غربی برای تحت تأثیر قرار دادن گفت‌وگوها ارزیابی کردند.

موضوع سایت کرج خارج از پادمان است

اسلامی همچنین در حاشیه مراسم توسعه کاربرد پرتوها در صنایع غذایی درباره آخرین روند همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با توجه به برخی ادعاهای اخیر گفت: روابط ایران و آژانس باید بر اساس قوانین و اساسنامه آژانس  پادمان و NPT باشد. ما در چارچوب این قوانین روابط خود را با آژانس برقرار می‌دانیم و متاثر از همین ضوابط قانونی در تعامل هستیم و آژانس هم طبق قوانین و موازین بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت می‌کند.

وی اضافه کرد: آن چیزی که در رسانه‌ها و در اخبار و مباحث، منتشر می‌شود، مربوط به عملیات روانی و مسائل سیاسی است. مقابل ما جریانی قرار دارد که به هیچ وجه توسعه علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران را برنمی‌تابد و با این اتهامات و ایجاد جوسازی‌های و عملیات روانی این گونه القا می‌کند که جمهوری اسلامی هدف غیر موجه دارد و نسبت به عدم اشاعه متعهد نیست.

 رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: هیچ کدام از این موارد هیچ وقت وارد نبوده و اتهاماتی است که رژیم صهیونیستی به آنها دامن می‌زند و ما نسبت به این عملیات روانی و هیاهوها هیچگونه خللی در خود راه نمی‌دهیم و راه خود را پیش می رویم و امیدوار هستیم کشور از این مرحله هم عبور کند.

اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نحوه همکاری ایران با آژانس در موضوع کرج گفت: موضوع سایت کرج و سایر مواردی که در برجام بوده، خارج از پادمان است. اگر برجام یک معاهده بوده و کشورهای متعهد تعهداتی در این زمینه داشته اند و ایران هم تعهدات خود را پذیرفته است پس باید همه به تعهدات خود عمل کنند. 

 چیزی غیر از پادمان و NPT را قبول نداریم

 وی خاطرنشان کرد: زمانی که آنها به تعهدات خود عمل نمی کنند و تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی شدیدی علیه ایران اعمال کرده و هر روز هم آن را گسترش می‌دهند، دلیلی ندارد که برای انجام تعهدات برجامی بر ما فشار آورند که بر آنها پایبند باشیم. ما در چارچوب پادمان و NPT اقدام می‌کنیم و چیزی غیر از آن را قبول نداریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره دستور کار ایران و آژانس هم گفت: دستور کار ما با آژانس درباره مطالب ادعائی بوده است. این مطالب مواردی است که پاسخ آن داده شده و در برجام بسته شده است. اگر قرار باشد برجام عملی و عملیاتی باشد همه طرف‌ها باید به تعهدات خود عمل کنند.

 اسلامی تصریح کرد: این امکان وجود ندارد که بخش مربوط به ایران به صورت صد در صد اجرا شده و ایران متعهد به اجرای آن باشد ولی طرف‌های متعهد هیچ کدام از تعهدات خود را انجام ندهند اینها مواردی است که در حال مذاکره است و امیدوارم منطقی در این زمینه حاکم باشد و به یک اصول و ضوابطی پایبند باشند.

 وی یادآور شد: اگر برجام است همه باید به آن عمل کنند و اگر پادمان و NPT  است، ما در آن چارچوب حرکت می‌کنیم و هرچیزی غیر از این هم فشار سیاسی است.

اسلامی درباره تازه ترین خبرها از نیروگاه بوشهر هم گفت: نیروگاه بوشهر تا پایان دهم مهر ۱۴۰۰ حدود ۵۲ میلیارد کیلووات از تولید خود برق به شبکه انتقال داده است و از این تاریخ برای اورهال و تعویض سوخت رفته است. انشالله طبق برنامه دهم دی دوباره در مدار قرار خواهد گرفت. از زمان‌بندی نیروگاه های دوم و سوم عقب هستیم و امیدواریم با رایزنی که در حال انجام هستیم بتوانیم منابع ان را تامین کنیم تا ساخت این دو هم سرعت گیرد. 

اسلامی درباره توافق با آژانس برای نصب دوربین در سایت تسا کرج هم گفت: موضوع کرج در یک بسته قرار دارد و مانند دیگر موارد ادعایی به هم پیوسته هستند و باید باهم حل و فصل شوند. 

اسلامی درباره هیات فنی اعزامی توضیح داد: گفت‌ وگوها درباره موارد ادعایی هنوز ادامه دارد و به انتها نرسیده است. مسائلی است که بیشتر فشار سیاسی و عملیات روانی فشار حداکثری بر آن حاکم است تا منطق و ضوابط و امیدوارم کشور هرچه زودتر از این شرایط عبور کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره نشست توسعه کاربردهای پرتوی هم ضمن تبریکئ هفته پژوهش گفت: سمینار امروز با موضوع  توسعه کاربرد پرتوها برگزار شد که در تولید اشتغال و اقتصاد کشور تاثیر مستقیم خواهد داشت و همچنین در زندگی مردم هم تاثیرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در توسعه کاربرد پرتوها گام بزرگی را بر خواهیم داشت؛ گفت: تاکنون نسبت به این امر اهتمام ویژه‌ای نبوده است و نتوانستیم آن طور که شایسته است فناوری هسته‌ای را به زندگی مردم متصل کنیم. کاربرد پرتوها در بحث دوام و کیفیت مواد غذایی و محصولات کشاورزی و حتی در بخش بسیار مهم صنعتی خواهد بود تا بتوانیم با استفاده از پرتوهای فناوری هسته‌ای نسبت به عمر آنها و دوام آنها تاثیر گذاری باشیم.

اسلامی افزود: با آفت زدایی نرخ ماندگاری بالا رفته و ضایعات کاهش پیدا کند؛ ما ضایعات بسیار زیادی در حوزه کشاورزی و مواد غذایی داریم. بر همین اساس و با توجه به برنامه‌ریزی اولیه  ومطالعاتی که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است؛ ما ۱۲ منطقه را به عنوان ۱۲ قطب که کانون های تولیدی محصولات کشاورزی و غذایی هستند؛ شناسایی کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: در این همایش تمام شرکت‌های بزرگ کشاورزی و مواد غذایی حضور دارند و ما با مشارکت آنها این ۱۲ قطب را در کشور پایه‌گذاری خواهیم کرد تا از این طریق هم کاهش ضایعات و قیمت تمام شده و هم افزایش بهره وری داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه توسعه صادرات کشور هم افزایش خواهد یافت؛ گفت: صادرات ما به دلیل عدم انطباق با استانداردهای روز بین‌المللی دچار توقف، رکود و بازگشت است و تلاش خواهد شد هم برای محصول پسته و هم سایر محصولات این نوع اقدامات در دستور کار قرار گیرد تا با مشارکت بخش خصوصی این گام بزرگ را در کشور برداریم و از این طریق بتوانیم این تاثیرگذاری را انجام دهیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.