اروپا به وعده‌هایش عمل نکرد/ به تعهدات برگردند، ما هم برمی‌گردیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 38002
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵ |
روحانی در هیئت دولت:

اروپا به وعده‌هایش عمل نکرد/ به تعهدات برگردند، ما هم برمی‌گردیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما در حوزه تعهدات برجام صبری بزرگ کردیم، گفت: اروپایی‌ها وعده دادند و عمل نکردند یا نتوانستند عمل کنند.
اروپا به وعده‌هایش عمل نکرد/ به تعهدات برگردند، ما هم برمی‌گردیم

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: روزهای بسیار مهمی در تاریخ انقلاب اسلامی وجود داشت که نسل نوجوان و جوانمان را باید به این انقلاب کاملاً آشنا و آگاه کنیم. هر پیروزی که به دست آمد حاصل سختی‌ها و مشکلات بسیار زیادی بود که مردم و مسئولان تحمل کردند و بسیاری از آنان در زندان ها و تبعید بودند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بسیاری از مردم فرزندان عزیز خود را در راه انقلاب فدا کردند، اظهار داشت: خداوند در هر جایی که ما احساس می کردیم که انگار دیگر گشایشی پیش نخواهد آمد، گشایشی را به وجود می آورد. امام (ره) دید که در نجف نمی تواند بماند و به وی فشار آوردند مبنی بر اینکه حق اعلامیه ندارید و به همین دلیل به سمت مرزهای جنوبی و کویت حرکت کرد.

وی متذکر شد: امام خمینی(ره) زمانی که به سمت کویت حرکت کرد، دم مرز مانع وی شدند و ایشان از همان راهی که رفته بود، به سمت بغداد بازگشت.

روحانی ادامه داد: خداوند این راه را پیش امام (ره) گذاشت مبنی بر اینکه به نجف بازنگردد و در بغداد توقف کند و از آنجا تصمیم گرفت که به پاریس حرکت کند. به امام (ره) گفتند که اگر با هواپیمایی وارد پاریس شوید، در آنجا و در فرودگاه به مدت سه ماه ویزا می دهند و نیاز به هماهنگی قبلی نیست. ما هم پاریس زیاد می رفتیم و رفت و آمد می کردیم و با هر ورود به پاریس، سه ماه به ما ویزا می دادند.

رئیس جمهور تصریح کرد: خداوند راه روان و آسانی را پیش روی انقلاب گذاشت و حضرت امام (ره) به پاریس رفت. در ابتدا ایشان به محله ای و در خانه یکی از دوستان رفت. دو روز در آنجا ماند و همه فهمیدند و شکایت کردند که چه خبر است که در راه پله هزاران نفر می روند و می آیند. براساس این فشارها، امام (ره) باز ناچار شد که به روستایی در اطراف پاریس برود که آنجا فضا و باغی برای یک ایرانی بود که وی آن را در اختیار امام گذاشت. در آنجا فضای نماز جماعت و مصاحبه وجود داشت.

روحانی افزود: امام (ره) رادیو، تلویزیون و روزنامه نداشت و در آن مقطع سایت و خبرگزاری هم نبود. همه رادیو و تلویزیون های دنیا را خداوند در اختیار امام (ره) قرار داد و این از معجزات انقلاب بود. امام (ره) به محضی که اعلام می کرد می خواهد سخنرانی کوتاهی داشته باشد و یا آنکه مصاحبه ای انجام دهد، تمام دوربین ها از قاره آمریکا، اروپا، آفریقا و آسیا در آنجا متمرکز می شدند.

وی اظهار داشت: زمانی که حضرت امام (ره) تصمیم گرفت که به ایران بیاید، خیلی حرف بود  و آن شرایط، شرایطی نبود که کسی تصمیم بگیرد وارد ایران شود. نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی سر جای خودشان بودند. قدرت های دولت آن زمان مستقر بودند. شاه فرار کرده بود اما مابقی همه سر جای خود بودند و تهدید کردند اگر هواپیمای امام (ره) وارد فضای ایران شود، آن را سرنگون می کنند اما امام اعتنا نکرد.

رئیس جمهور بیان کرد: امام خمینی (ره) قرار بود ۶ بهمن سال ۵۷ وارد ایران شود که فرودگاه ها بسته شد و نتوانست بیاید. ایشان در آن شب با یاران خود صحبت کرد و به آنان گفت که کسی با من نیاید چرا که این سفر خطرناک است و بهتر است شماها به کار خود برسید. شبیه آن چیزی که در تاریخ از شب عاشورا می شنویم که حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بیعت را از همه برداشت، در نوفل لوشاتو اتفاق افتاد.

روحانی با بیان اینکه امام خمینی (ره) در ۱۲ بهمن وارد ایران شد، گفت: این سفر خطرناک بود، اما در عین حال خداوند گشایش را فراهم کرد. مرحوم آیت الله طاهری اصفهانی چند روز قبل از حرکت امام به ایران تماس گرفت و بنده در دفتر امام در نوفل لوشاتو پاسخ این تماس را دادم و گفت اگر فرودگاه تهران بسته است، هوانیروز اصفهان اعلام کرده که فرودگاه اصفهان را باز می گذاریم و امام به اینجا بیاید.

رئیس جمهور یادآور شد: خداوند از هر کجا یک گشایشی را فراهم می کرد. با اینکه عده ای از علمای بزرگ می گفتند به امام (ره) بگویید که به ایران نیاید و الان زود است و شرایط آماده نیست، اما همانطور که آتشی برای حضرت ابراهیم فراهم کرده بودند و بی دغدغه وسط آتش رفت و به سلامت بازگشت، شرایط ایران هم  مشابه بود و از هر طرف سختی و خطر بود اما در نهایت امام وارد سیل جمعیت شد.

وی با بیان اینکه هر توطئه ای در آن مقطع امکان پذیر بود و امام خمینی (ره) همه این توطئه ها را در نظر داشت، تصریح کرد: امام (ره) در راه خداوند این مسیر را برگزید و خدا همه جا یاری کرد. خداوند در قرآن می فرمایند که نعمت مرا مدنظر قرار دهید. در این انقلاب و در هر جایی، ما لشکریان حق و لطف خداوند را می دیدیم. البته مردم ایران مردمی ویژه و با روحی بلند هستند و با اعتماد و اراده ملی درکنار امام ایستادند و هر چه ایشان گفتند، گوش کردند.

روحانی گفت: امام (ره) خطاب به مردم گفت که آنچه برای حکومت نظامی ترتیب دادند را بشکنید که مردم حکومت نظامی را شکاندند. ایشان به مردم گفت که به خیابان ها بیایند و رو به روی گلوله بایستند و مردم هم همین کار را کردند. امام (ره) گفت که خون بر شمشیر پیروز است و مردم گوش کردند و مردم فرمایشات ایشان را اطاعت کردند و خداوند در سایه این رهبری آسمانی و ایثار یک ملت بزرگ، بزرگترین پیروزی تاریخی را نصیب ایران کرد.

وی بیان کرد: روزی امام (ره) پیروز شد که آمریکایی ها هنوز امید داشتند که بتوانند کودتا کنند و اروپایی ها امیدوار بودند که در کشور ما شرایط را بر هم بزنند. روزی امام خمینی (ره) پیروز شد که هیچ یک از قدرت های شرق و غرب، با نهضت امام موافق نبودند اما  ملت ایران یک پارچه بود و آن پیروزی بزرگ را ما شاهد بودیم.

روحانی  تصریح کرد: انقلاب اسلامی تحول بزرگی را به وجودآورد و امروز می بینیم که این ملت جایگاه بلندتری از ۴۲ سال پیش دارد و شاهد احترام در دل و اذهان جهانیان نسبت به ملت ایران هستیم.   البته ابر قدرت ها و قدرت ها ما را آزار دادند و اذیت کردند که این کارها سر جای خودش محفوظ است اما ما باید واقعیت را ببینیم و حقیقت این است که ملتی از اسارت نجات پیدا کرد، دست استعمارگران را قطع کرد، کاخ ستمگران را سرنگون کرد و امروز بر این کشور آرا و اراده ملت حاکم است.

رئیس‌جمهور با اشاره به مساله تعهدات برجامی ایران و اظهارات اروپایی‌ها، اظهار کرد: ما در حوزه تعهدات برجام صبر کردیم، صبر بزرگ، صبر جمیل. یک سال دست روی دست گذاشت و به اروپایی‌ها گوش کردیم و آنها مدام وعده دادند و گفتند یک هفته دیگر، یک ماه دیگر، دو ماه دیگر.  

روحانی تاکید کرد: اروپایی‌ها وعده دادند و عمل نکردند یا نتوانستند عمل کنند. بعد از یکسال هم که تعهداتمان را کاهش دادیم، گفتیم اگر تا دو ماه دیگر برگشتید ما هم برمی‌گردیم. در این راستا دو ماه دوماه تعهدات را کاهش دادیم تا نهایتا تمام تعهدات را کنار گذاشتیم. همیشه گفتیم شما به تعهدات برگردید، ساعت بعد از آن ما هم برمی‌گردیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.