اخلاق؛ شرط رقابت خدمت‌محور - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 101826
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۲ |
داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری پیش از مناظره اول با رئیس مجلس خبرگان، آیت‌الله موحدی کرمانی دیدار کردند

اخلاق؛ شرط رقابت خدمت‌محور

نامزدهای این دوره از انتخابات از ساعت ۱۸ وارد ساختمان صدا و سیما شدند و طی مراسم و تشریفات ویژه از آنها استقبال شد.
اخلاق؛ شرط رقابت خدمت‌محور
نامزدهای این دوره از انتخابات از ساعت ۱۸ وارد ساختمان صدا و سیما شدند و طی مراسم و تشریفات ویژه از آنها استقبال شد.
مدیران ستاد انتخاباتی و روابط عمومی  صدا و سیما هر کدام از نامزدها را در آیین استقبال همراهی می‌کردند و در ادامه نامزدها در محل یادمان شهدای گمنام حضور یافته و با نثار گل و قرائت فاتحه، به مقام شامخ شهدا ادای احترام کردند. همچنین مشاوران این ۶ نامزد به صورت همزمان در محل قرعه کشی  تعیین جایگاه نامزدها در استودیو پخش، مستقر شدند.
حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی، نخستین نامزدی بود که در صدا و سیما حاضر شد و مسعود پزشکیان به عنوان دومین نامزد وارد ساختمان صدا و سیما شد.همچنین محمد باقر قالیباف به عنوان سومین نامزد وارد محل سازمان صداوسیما شد.
امیر حسین قاضی زاده هاشمی چهارمین نامزدی بود که برای حضور در مناظره اول وارد رسانه ملی شد.پس از او سعید جلیلی به عنوان پنجمین نامزد خود را به خیابان جام جم رساند.
پنج شنبه ۳۱ خردادماه، جمعه یک تیرماه، دوشنبه ۴ تیرماه و سه‌شنبه ۵ تیرماه زمان برگزاری دیگر مناظره‌های این ۶ نامزد تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۸ تیرماه است.
چهار مناظره اول از ساعت ۲۰ تا ۲۴ روی آنتن سیما می‌رود و مناظره روز پنجم تیرماه مصادف با روز عید سعید غدیر، از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۶ پخش خواهد شد.
همچنین صبح روز دوشنبه همزمان با عید سعید قربان مسعود پزشکیان، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و محمدباقر قالیباف ۶ نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران با آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری دیدار و گفتگو کردند.
به گزارش مهر، در این دیدار رئیس مجلس خبرگان رهبری ضمن قدردانی و تشکر از حضور نامزدهای ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری و نگاه به آن به عنوان فرصتی بزرگ و ارزشمند برای خدمت به ملت و مملکت اسلامی، گفت: از همت و انگیزه همه شما عزیزان که با تأیید شورای محترم نگهبان آماده حضور در انتخابات برای کسب رضای الهی و خدمت به مردم هستید بسیار خرسند هستم و امیدوارم هر کسی مورد اقبال مردم قرار گرفت با صدق و راستی پای به میدان مسئولیت بگذارد و خداوند او را یاری دهد.
وی با ذکر روایاتی تاریخی از چگونگی نگاه ائمه معصومین علیهم السلام به مسئولیت ضرورت مراقبت از وسوسه‌های شیطانی که موجب گمراهی انسان می‌شود تاکید کرد و افزود: خداوند اگر صدق و راستی ما را ببیند ما را برابر دشمنان یاری می‌کند و با خوار ساختن دشمن به ما عزت می‌بخشد لذا قوی‌تر کردن رابطه خود با خدا بسیار حائز اهمیت است.
 در مناظرات باید مردم از شما متانت، وقار و سنگینی ببینند
آیت الله موحدی کرمانی با تاکید بر نصب العین قرار دادن رهنمودها و توصیه‌های مقام معظم رهبری در رعایت اخلاق و حاکم بودن آن در رقابت‌های انتخاباتی پرهیز از بد اخلاقی، بدگویی، تهمت زنی، لجن‌پراکنی و برخوردهای اهانت آمیز، گفت: در مناظرات باید مردم از شما متانت، وقار و سنگینی ببینند، الگوی رئیس جمهور شهید آیت الله رئیسی در این زمینه بسیار راهگشا است؛ با رعایت اخلاق اسلامی، شخصیت و تسلط بر خودتان را حفظ کنید و در مواجهه با بد اخلاقی‌ها به سیره پیامبر و ائمه علیهم السلام تمسک جویید، این انتظاری است که مردم از شما دارند.
رئیس مجلس خبرگان رهبری مسئولیت سنگینی چون ریاست جمهوری را بسیار مهم و سخت توصیف و به مانند هر مسئولیتی نیازمند شناخت و عمل به وظیفه و اخلاص دانست و تصریح کرد با شناخت و عمل به مسئولیت برنامه‌ریزی حکیمانه و اخلاص باید بین مردم بروید و با آنها چهره به چهره شوید زیرا از شما می‌خواهند با عهده‌دار شدن منصب ریاست جمهوری به مردم و محرومین خدمت کنید و شرایط زندگی عزتمندانه جوانان را بهبود بخشید و با اصلاح وضعیت به مبارزه با زمینه‌ها و مظاهر فساد بپردازید.
رئیس مجلس خبرگان رهبری در پایان نامزدهای انتخابات را به برنامه‌ریزی سنجیده و حساب شده، پرهیز از تندروی، دعوت از متخصصین، اولویت دادن به مشکلات اقتصادی کشور و کمر همت بستن برای حل آن، صمیمیت با مجلس و قوه قضائیه و تمامی ارکان و نهادهای مؤثر کشور و یاری طلبیدن آنها و اصلاح ناهنجاری‌های فرهنگی توصیه کرد.
در این دیدار نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دیدگاه‌ها و نظرات خود را ارائه کردند.
فضای کشور را با همفکری پیش ببریم
حجت الاسلام پورمحمدی نامزد انتخابات ریاست جمهوری با خطیر دانستن مسئولیت ریاست جمهوری و شرایط کشور، گفت: خدای بزرگ را شاکریم که انسان‌هایی قصد دارند خود را وقف خدمت و کمک به مردم کنند و در این راه همه ما باید اخلاق و اخلاص را رعایت کنیم و وظیفه شناس باشیم. وی افزود: هر یک از نامزدها که رئیس جمهور شدند، دیگران آن را کمک کنند، همفکری داشته باشیم و فضای کشور را با همفکری پیش ببریم.
پورمحمدی با تاکید بر اینکه نیازمند کمک به همدیگر هستیم و باید حسن ظن و نگاه مثبت داشته باشیم، تصریح کرد: باید به مردم پیام مودت، محبت و همکاری در خدمت رسانی صادقانه و با اخلاص بدهیم؛ اگر مردم این پیام را دریافت کنند آنها هم کمک می‌کنند که:” یدالله مع الجماعه”
 برای مردم خالصانه کار کنیم
مسعود پزشکیان دیگر نامزد انتخابات هم عمل به آموزه‌ها و توصیه‌های دینی را موجب بدبین نشدن مردم در دانشگاه، مدرسه، اداره و جامعه قلمداد و تصریح کرد: ما حرف‌های خوب می‌زنیم اما عمل نمی‌کنیم، تا زمانی که خودمان را اصلاح نکنیم، نمی‌توانیم دیگران را اصلاح کنیم. امیدواریم که صادق باشیم و برای مردم خالصانه کار کنیم.
 لزوم توجه به کار جمعی
سعید جلیلی نیز در این دیدار تشخیص و عمل درست به وظیفه را مهم قلمداد و کار جمعی را مصداق “فاستقبوا الخیرات” دانست.
در ادامه علیرضا زاکانی کار اصلی شهید رئیسی را اصلاح خط و مختصات دولت‌های گذشته دانست و گفت: شهید رئیسی نسبت دولت را با دین، با انقلاب، با نظام، با رهبری معظم، با مردم و با دوستان و دشمنان انقلاب تصحیح و به مختصات اصلی بازگرداند.
وی افزود: او تبعیت از رهبری را برای خود فرض گرفت و خدمت به مردم را با اخلاص دنبال کرد، هم دوستان انقلاب به او امیدوار بودند و هم دشمنان انقلاب از او هراس داشتند.
 در حوزه سیاست خارجی ثبات عزتمند داریم
وی شرایط کشور نسبت به سه سال گذشته را به رغم مشکلات متعدد، بهبود یافته توصیف کرد و خاطرنشان کرد: در حوزه سیاست خارجی ثبات عزتمند داریم و در حوزه داخلی بخشی از مختصات اقتصادی اصلاح و در مسیر درست قرار گرفته است.
زاکانی با اشاره به اینکه مشکلات متعددی داریم اما اضطرار و بحران نداریم گفت: کنار مشکلات، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های ویژه‌ای وجود دارد، لذا بایستی هم مشکلات را شناخت و هم ظرفیت‌ها را شناسایی کرد و گام‌های اساسی برداریم.
وی جهت‌گیری‌های شهید رئیسی در رفع مشکلات کشور را راهگشا دانست با اشاره به توانمندی‌های موجود گفت: در کشور توانمندی‌های اختصاصی داریم که در هیچ جای دنیا وجود ندارد، مکتب اسلام با نگاه اجتهادی حضرت امام و مقام معظم رهبری، رهبر حکیم و بی‌نظیر، مردم دیندار از جمله این توانمندی‌ها است که با تکیه بر آن و همچنین توانمندی‌های ویژه کشور مانند موقعیت سوق الجیشی، سابقه تمدنی، امکانات و ثروت نفت و گاز می‌توان از مشکلات عبور کرد.
زاکانی با بیان اینکه اگر چنین شد مختصات ما از کشورهای دیگر دنیا متفاوت می‌شود و نباید با مختصات آنها بازی کنیم گفت: در این صورت است که جهش و تحول در ابعاد مختلف و گره گشایی از مشکلات مردم و آبادانی و پیشرفت کشور تضمین خواهد شد.
 بعد از ۸ تیر همگرایی در حل مشکلات وظیفه همه ما است
محمدباقر قالیباف رعایت اخلاق در عین رقابت در چارچوب اخلاق اسلامی را امری مهم برشمرد و گفت: ممکن است در  رویکردها و روش‌ها تفاوت‌هایی داشته باشیم، اما همه ما در نظام اسلامی که در رأس آن ولی فقیه است، خدمتگزار مردم هستیم و فلسفه وجودی خود را از آنها می‌گیریم.
وی با اشاره به اینکه باید مردم را در عمل به اسلام دعوت کنیم، افزود: اقدام ما اگر مفید باشد نفع آن به مردم می‌رسد و اگر اشکال داشته باشد مردم متضرر می‌شوند و اسلام هم آسیب می‌بیند.
قالیباف تصریح کرد: بعد از ۸ تیر همگرایی، انسجام و همکاری در حل مشکلات وظیفه همه ما است و با توجه به تجربه و فهمی که از وضعیت داریم مطمئن هستم مشکلات کشور در ابعاد مختلف با تکیه بر دارایی‌ها و نیروی جوان باسواد و خلاق مرتفع خواهد شد.
امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نیز روابط عالم را مبتنی بر حق و تکلیف دانست و گفت: انسان حقوق و تکالیفی دارد و این رابطه در نسبت امت و امام امت تعریف می‌شود، امام به عنوان خلیفه الله که امت نسبت به آن وظیفه دارد. وی با تاکید بر اینکه انتخابات طلب یاور از جانب امت برای یاری امام است افزود: امام هست و در قانون اساسی مفهوم امامت وجود دارد، سیاست‌گذار و راهنما امام است و از امت طلب یاری می‌کند می‌شود نماینده مجلس و رئیس جمهور در کشور که مفهوم مستقل از امامت ندارد و باید بگوید خواست امام را چگونه اجرا کنیم.
قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: اگر این نگاه توحیدی استقرار یابد نتیجه و پیروزی هم حاصل می‌شود و اگر این طور نباشد باید بدانیم نتیجه‌ای به دست نخواهد آمد.
|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.