ابوترابی‌فرد: اندیشه مدیران باید معطوف به بسط عدالت باشد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 76315
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۵ |

ابوترابی‌فرد: اندیشه مدیران باید معطوف به بسط عدالت باشد

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با تاکید بر اینکه باید همه اندیشه و تفکر مدیران معطوف به بسط عدالت در جامعه باشد گفت: سِمَت‌‌های کلیدی در کشور را باید به دست کسانی بسپاریم که امین باشند و دغدغه مدیریت منابع کشور را عالمانه داشته باشند و از تخصص لازم بهره‌مند باشند.
ابوترابی‌فرد: اندیشه مدیران باید معطوف به بسط عدالت باشد

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نمازجمعه امروز تهران (۲۰ آبان) که در دانشگاه تهران برگزا شد، ضمن دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی گفت: بدون تردید گام برداشتن در مسیری که قرآن، پیامبر واهل‌بیت آن بزرگوار تبیین فرموده‌اند، تضمین‌کننده سعادت دنیا و آخرت و آراستگی به مدارج بالای تقواست.

 

ابوترابی‌فرد در ادامه با اشاره به نامه امیرالمومنین(ع) به مالک‌اشتر اظهار کرد: در این منشورِ حکمرانی از نگاه امیرالمؤمنین(ع) نقشه راه برای آراستگی مقامات اجرایی حاکمان در نظام اسلامی تعریف‌ شده است.در مباحث گذشته اشاره کردم نظریه دولت در اندیشه سیاسی حضرت علی (ع) آکنده از مبانی روشن عقلانی علمی و ارزش‌های اسلامی است و دارای هندسه اقتصاد اختصاصی خویش است.

 

وی افزود: بنای رفیع سیاست ورزی که حضرت علی (ع) در این منشور بنیان نهاده‌اند بر سه اصل کلیدی و محوری شایسته‌سالاری، مردم‌سالاری و وحی‌مداری استوار شده است.

 

خطیب جمعه تهران با تاکید بر اینکه شایسته‌سالاری روح تفکر دینی و جان اندیشه مدیریتی و سیاسی قرآن و پیامبر اعظم است، گفت: حضرت علی (ع) در تبیین ویژگی‌های حاکم در نظام سیاسی دینی می‌فرماید تواناترین و شایسته‌ترین و قوی‌ترین و لایق‌ترین فرد باید در رأس هرم قدرت قرار بگیرد و با فهم درست مبانی حکمرانی دینی مسیر حرکت جامعه را تعریف و مدیریت کند. با همین نگاه علی علیه‌السلام مالک اشتر را انتخاب کرده‌است.

 

وی افزود: بسیاری از مشکلات امروز ما و اعتراضات مطرح به فاصله‌ ما از شایسته‌سالاری بازمی‌گردد. حضرت علی علیه‌السلام در مورد مالک این جمله‌ بلند را دارد مالک در کنار من جایگاهی دارد که من در کنار پیامبر داشتم به‌همین دلیل او را انتخاب کردم.

 

ابوترابی‌فرد تاکید کرد: شایسته‌سالاری در نظام دینی به دو اصل تقوا و امانت‌داری و رعایت بیت‌المال و حقوق مردم و حقوق عامه و دیگری دانش و علم و تخصص و قدرت مدیریت بازمی‌گردد. سِمَت‌‌های کلیدی در کشور را باید به دست کسانی بسپاریم که امین باشند و حقوق شما را پاس دارند و دغدغه مدیریت منابع کشور را عالمانه داشته باشند و از تخصص لازم بهره‌مند باشند، لذا مردم‌سالاری و دین با هم پیوند خوردند و جریان قدرتمندی که امروز روبه‌روی آمریکا ایستاده تکیه‌گاهش بعد از خداوند، ملت‌های مسلمان است و به همین خاطر مسئله مردم‌سالاری اصل مهمی در تفکر دینی است.

 

وی افزود: یکی از مهمترین اصول مدیریت وحیانی، مدیریت دانش‌بنیان است و هر مقام و مسئولی در کشور که تلاش لازم را برای رسیدن به راهکار درست مبتنی بر دانش مبذول ندارد و تصمیم نگیرد، در پیشگاه خدا مسئول است، لذا تصمیمات در نگاه قرآن کریم باید دانش‌پایه باشد و ما در این حوزه با افق‌های مورد نظر فاصله داریم. چرا دانشگاه در خدمت مدیریت کشور نیست؟ چرا حوزه، نقشه راه حرکت را تعریف نمی‌کند؟ هم دانشگاهیان و حوزویان و هم مسئولان باید پاسخ دهند. باید دستگاه حکمرانی به دانشگاه و حوزه فشار آورد.

 

ابوترابی فرد در ادامه تاکید کرد: دفاع مقدس به دلیل سپردن مسئولیت‌ها به اهلش قله اقتدار ایران شد. اگر مسئولیت‌ها به اهلش سپرده نشود، عدالت در جامعه قطعا محقق نخواهد شد. این چه رفتاری است که برای رسیدن به هر سمتی راه میفتند و تماس می‌گیرند و برای رسیدن به قدرت لابی می‌کنند؟ این موضوع با اندیشه دینی سازگار نیست لذا باید به دنبال شایستگان رفت.

 

خطیب نمازجمعه تهران در ادامه تصریح کرد: باید همه اندیشه و تفکر مدیران معطوف به بسط عدالت در جامعه باشد. عدالت‌خواهی و عدالت‌گستری مهم است و این مسئولیت خطیر بر عهده همه ماست. شایسته‌سالاری مقدمه عدالت‌گستری است و اگر مسئولیت‌ها به اهلش سپرده نشود عدالت محقق نمی‌شود و به تعبیر رهبر انقلاب نمی‌توان با دستمال کثیف شیشه را پاک کرد.

 

وی تاکید کرد: رشد و تعالی و پیشرفت و ساخت یک کشور مدرن و ارتقای رفاه عمومی در مدار نظام تعلیم و تربیت و نظام فرهنگی کشور است. باید مردم از نظر اخلاق و مبانی اعتقادی و بینش و دانش به سوی قله‌ها حرکت کنند.‌

 

ابوترابی فرد ادامه داد: ما در چهار دهه گذشته قدم‌های بلندی برداشتیم و دانشگاه تهران ظرفیت متراکم علمی را دارد و بدنه دانشگاه که تحلیلگران غربی فکر می‌کردند با نظام دینی فاصله می‌گیرد، ولی امروز در کنار نظام اسلامی است. بدیهی است در هر جامعه‌ای افرادی هستند که با متدینین فکری و اخلاقی همراه نباشند که ما دغدغه آنها را هم داریم و آنها فرزندان ما هستند. ما باید راه را برای حرکت رو به تعالی اقشار جامعه هموار کنیم. ما باید به گونه‌ای حرکت کنیم که اکثریت بدنه جامعه را در کنار ارزش‌های انقلابی و اسلامی داشته باشیم. اگر کاستی هست در رفتار امثال حقیر است و ما باید حرکت‌های خود را اصلاح کنیم لذا تعلیم و تربیت پایه حرکت جامعه است.

ابوترابی فرد در خطبه‌های دوم نماز جمعه گفت: امسال سومین پاییز خشک تهران سپری می‌شود. مخازن سدهای تهران ۳۵۲ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال قبل کاهش ۱۸ درصدی را دارد. نزدیک یک پنجم ذخایر کاهش یافته است. آیا مصرف ما هم به این میزان کاهش پیدا کرده است؟ در تهران روزانه ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار مترمکعب آب شرب مصرف می‌شود، در هیچ جامعه‌ای این مصرف نیست.

 

وی ادامه داد: مهمترین تهدیدی که کشور ما را رویاروی خود قرار داده اصل اسراف است‌. این موضوع از مسئله تورم به مراتب مهمتر است و مایه این مصرف غیرعقلایی است. باید نظام مدیریت و مردم به اقناع برسند. رسانه ملی همه برنامه‌ها را تعطیل کند و به تبیین زیان‌های این اسراف بپردازد تا یک گفتمان ملی شکل گیرد. ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی و فرهنگی ما به این بیماری نهادینه شده بازمی‌گردد.

 

وی تاکید کرد: اگر می‌بینید در برابر امپراتوری رسانه‌ای و جنگ ترکیبی گستاخانه نظام سلطه می‌توانیم مسیر امنیت و حرکت نظام را هموار کنیم، در سایه بیداری و آگاهی ملت و دانشگاهیان و دانشجویان و جوانان و نیروهای مقتدری است که در خدمت نظام تلاش می‌کنند.

 

وی با تبریک ساخت موشک بالستیک و تشکر از رئیس قوه قضاییه گفت: رئیس دستگاه قضا گفته که هر کسی هر ابهام، سوال، انتقاد و اعتراضی دارد در خدمت آنها هستیم ، احسنت باید گفت زیرا این مطالبه مردم است و مطالبه مردم این است که مسئولین باید پاسخگو باشند و نقد و اعتراض را بشنوند.

 

وی تاکید کرد: انتقاد و اعتراض را می‌پذیریم و اگر جایی لازم باشد در مورد اشتباهی که انجام داده‌ایم اصلاحاتی انجام دهیم، حتما انجام می‌دهیم.

 

خطیب نماز جمعه تهران خطاب به رئیس دستگاه قضا درخواست کرد که قانون اساسی یکی از وظایف مهم را برعهده دستگاه قضا قرار داده و آن هم پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی و احیای حقوق عامه است که رئیس دستگاه قضا و قوه قضائیه مسئول تحقق بخشیدن به عدالت هستند. قانون تصریح دارد در موارد تضییع حقوق عامه، دادستان کل کشور به عنوان شاکی و مدعی‌العموم باید مستقیما ورود کند، لذا خواهش داریم این مسئولیت را جدی تر مدنظر قرار دهید.

 

وی افزود: در ارتباط با حوادث اخیر مردم بدانند شیعه و اهل سنت در سراسر کشور با هم پیوند خورده‌اند و بدانند که اگر بر آنها کمترین ستمی رفت، قوه قضائیه مقتدر در کنار آنان است. ایران کشور متحد است‌ من در راهپیمایی ۲۲ بهمن در همه مراکز استان‌ها سخنرانی کردم و حضور مردم در سیستان و بلوچستان و استان‌های مرزی پرشورتر از نقاط دیگر بوده است. اینکه نظام با اقتدار ایستاده، هزاران نفر از سپاه و نیروی انتظامی در استان‌های مرزی شهروندان کرد و بلوچ هستند که بازوان نظامند و آنها را باید حفظ کرد و حفظ شده‌اند و توطئه‌ها را خنثی کرد.

 

وی در پایان از تلاش نیروهای امنیتی در دستگیری عاملان شهادت زنان و مردان در حرم حضرت شاهچراغ(ع) تشکر کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.