آتش در لانه عنکبوت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 75849
  پرینتخانه » اسلایدر, بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰ |
بازگشت نتانیاهو و تنش‌های گسترده‌تر در تل‌آویو

آتش در لانه عنکبوت

«بسام ابوشریف» نویسنده و تحلیلگر فلسطینی در یادداشتی با پرداختن به موضوع انتخابات اخیر برگزار شده در فلسطین اشغالی نوشت که پیروزی نتانیاهو در انتخابات موجب وضوح بیشتر شرایط حاکم خواهد شد و دیگر هیچ وضعیت خاکستری باقی نخواهد ماند. درست است که وی برای اثبات قدرت خود چه در مقابل جامعه صهیونیستی چه خارج از آن، حمام‌هایی از خون فلسطینی‌ها به راه خواهد انداخت اما همین امر، موجب سرنگونی و فروپاشی رژیم‌صهیونیستی خواهد شد. 
آتش در لانه عنکبوت

 گروه بین‌الملل
«بسام ابوشریف» نویسنده و تحلیلگر فلسطینی در یادداشتی با پرداختن به موضوع انتخابات اخیر برگزار شده در فلسطین اشغالی نوشت که پیروزی نتانیاهو در انتخابات موجب وضوح بیشتر شرایط حاکم خواهد شد و دیگر هیچ وضعیت خاکستری باقی نخواهد ماند. درست است که وی برای اثبات قدرت خود چه در مقابل جامعه صهیونیستی چه خارج از آن، حمام‌هایی از خون فلسطینی‌ها به راه خواهد انداخت اما همین امر، موجب سرنگونی و فروپاشی رژیم‌صهیونیستی خواهد شد. 

 سردرگمی ناظران سیاسی از آینده رژیم صهیونیستی
در آغاز این یادداشت که در روزنامه «رأی الیوم» منتشرشده، آمده است: «حیرت و سردرگمی ناظران سیاسی از برگزاری انتخابات اسرائیل و این‌که چه کسی برنده این انتخابات خواهد شد، طولی نکشید. انتخابات به‌سرعت برگزار شد و نتایج به‌سرعت اعلام شد و اردوگاه نتانیاهو پیروز شد. اما تمام ناظرانی که پیش از برگزاری این انتخابات در سردرگمی بودند و نمی‌دانستند که دقیقا امور به کجا خواهد رسید، هم‌اکنون پس از اعلام نتایج انتخابات نیز دچار سردرگمی مشابهی شده‌اند و نمی‌دانند که اوضاع چگونه پیش خواهد رفت و نتانیاهو چگونه با پیامدهای تمام توطئه‌هایی که قبل از انتخابات صورت گرفت، بازی با ائتلاف‌ها و ضربه به برخی ائتلاف‌ها به نفع ائتلاف‌های دیگر بدون این‌که مبتنی بر پایه‌هایی محکم باشد، رفتار خواهد کرد و همه می‌پرسند که چه خواهد شد.» نویسنده در ادامه نوشت: شکی نیست که شماری اکنون در حیرت‌اند که پس از پیروزی نتانیاهو چه خواهد شد.«زمانی که می‌گوییم نتانیاهو، منظور ائتلافی است که وی با لیکود برای پیروزی در این انتخابات ایجاد کرد.» 

  تقابل نتانیاهو با بایدن
به اعتقاد این نویسنده فلسطینی، «نتانیاهو خود را در تقابل آن‌چه که بایدن در خصوص راه‌حل دولتی عنوان کرده، می‌بیند. هرچند که این اعلام ممکن است کاملا صوری باشد و ضامن تشکیل یک کشور فلسطینی حقیقی دارای حاکمیت کامل به پایتختی قدس نیست زیرا بایدن درعین‌حال، قدس را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته است. بااین‌وجود نتانیاهو خط بایدن در خصوص سازش و حل‌وفصل امور در خاورمیانه حتی صوری،  را خطی قابل‌قبول نمی‌بیند. 

نتانیاهو پیش‌تر نیز معتقد بود که توافق اسلو پایان‌یافته است و زور حرف اول را در توافق می‌زند. لذا هر توافقی که اسرائیل با هر قدرت عربی منعقد کند و نیز عادی‌سازی بین اسرائیل و کشورهای خلیج‌فارس و عربستان سعودی را نتیجه قدرت اسرائیل می‌دانست نه تغییر موضع سیاسی این رژیم‌ها و تمایل آن‌ها و اسرائیل برای برقراری صلح. در همین راستا نیز گفته است: ما این توافق را باقدرت اسرائیل، تحمیل کردیم.»
نویسنده در ادامه تصریح می‌کند که نتانیاهو این سخنان را باوجود آن‌که ایالات‌متحده حتی در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ تلاش می‌کرد که موضوع به توافقی بین دو طرف تبدیل شود و موضوع از جانب طرف قوی‌تر به‌طرف ضعیف‌تر تحمیل نشود، طرح می‌کرد. زمانی که خود نخست‌وزیر بود نه‌فقط اکنون، وی در همان زمان نیز کرانه باختری را یهودا و سامره می‌دانست و شهرک‌سازی در کرانه باختری را حق صهیونیست‌ها می‌دانست زیرا این زمین را خداوند  به قوم یهود اعطا کرده بود!
 تنش‌های دنباله‌دار در واشنگتن و تل‌آویو
به اعتقاد نویسنده، دلیل آن‌که دولت آمریکا در آن زمان نیز برخی امور را دستکم در ظاهر در مقابل نتانیاهو رعایت می‌کرد برای حساب‌و‌کتاب و منافع خود در منطقه بود زیرا نمی‌خواست که هم‌پیمانان عربش در طرف مقابل، آبرویشان در مقابل ملت‌هایشان و منطقه برود.

لذا آمریکا می‌خواهد که حداقل خرده‌هایی از این سفره را به این عرب‌ها بدهد و تا حدودی از متحدان خود در طرف مقابل، یعنی طرف سعودی و شورای همکاری خلیج‌فارس حفاظت کند.در ادامه این یادداشت آمده است: «از سوی دیگر، نتانیاهو  پیش‌ازاین و زمانی که در اپوزیسیون قرار داشت، از موضع اسرائیل در قبال جنگ روسیه و اوکراین به‌شدت انتقاد می‌کرد و خواستار موضع‌گیری شفاف در این زمینه بود و اسرائیل را به عدم اتخاذ مواضع صریح در برابر این جنگ متهم می‌کرد.  جنگی که به اعتقاد نتانیاهو از سوی روسیه علیه اوکراین صورت گرفت و  نه برعکس. این همان چیزی بود روابطی که پیش‌تر بین نتانیاهو و پوتین شکل‌گرفته بود، را کاملا نابود کرد زیرا پوتین این را خیانت به توافقات قبلی می‌داند.» 
در ادامه این یادداشت آمده: «پوتین همچنین می‌بیند که آنچه نتانیاهو در زمان حمله به سوریه انجام داد، نوعی نقض تعهدات اسرائیل در قبال اوضاع در خاک سوریه بود. روسیه حقیقت موضع نتانیاهو را دریافت و فهمید که وی روسیه را فریب می‌داده و دروغ می‌گفته است. لفظی با خطوط قرمز موافقت می‌کرد اما عملا به آن پایبند نمی‌ماند بلکه آن‌چه را که دولت ترامپ در انجام حملات خونین علیه سوریه به بهانه‌های مختلف می‌خواست، اجرا می‌کرد.»  نویسنده در ادامه با تکیه به همین رویکرد نتانیاهو استدلال می‌کند که وی در حمایت از اوکراین مواضع تندتری اتخاذ خواهد کرد که باعث تخریب بیشتر روابط او با مسکو خواهد شد و این لزومابه معنای تشدید حمایت روسیه از سوریه خواهد بود، زیرا سوریه در کنار روسیه و اردوگاهی که در تلاش برای ایجاد یک نظم بین‌المللی چندجانبه جدید باهدف تشکیل یک‌قطب قوی در خاورمیانه که از سوی نیروهای مخالف هژمونی آمریکا احاطه‌شده ، ایستاده است.به اعتقاد نگارنده، به‌طورکلی باروی کار آمدن نتانیاهو، شرایط کنونی مانند ورود او به خانه‌ای است که دیوارهایش غالب است و ستون‌های آن شکاف‌های عمیقی دارد که آن را می‌لرزاند و هرلحظه ممکن است ویران شود. بنابراین تشدید خشونت علیه فلسطینی‌ها از یکسو و مخالفانش در قدرت از سوی دیگر و درگیری‌های او با دولت آمریکا و موضع روسیه در قبال مواضع اتخاذی نتانیاهو کمک زیادی به تعمیق این شکاف‌ها در ستون‌ها و دیوارهای ساختمان دولتی که نتانیاهو در رأس آن قرار دارد، خواهد کرد. امری که موجب خواهد شد که این خانه در هرلحظه فروبریزد.در بخش دیگری از این یادداشت آمده است که تخریب این خانه، به معنای آغاز تجزیه اسرائیل و تبدیل آن به گله‌هایی از احشام متخاصم خواهد بود و چه‌بسا که درگیری مسلحانه نیز میان آن‌ها روی دهد و همه این‌ها فرصت‌های بزرگی را برای نیروهای مقاومت ایجاد می‌کند تا تلاش‌های خود را باهم متحد کنند و گامی دقیق با برنامه‌ریزی بیشتر بردارند. چه‌بسا که با این کار بتوانند اهدافی را نشانه بگیرند که این خانه را بلرزاند و آن را نابود کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.