فقط يک فرصت داريد آقای پمپئو! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 9811
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۴۹ | 753 بازدید |

فقط يک فرصت داريد آقای پمپئو!

«من و پرزيدنت ترامپ مي‌خواهيم به ديپلماسي در خصوص ايران فرصت بدهيم! البته مقابله با اقدامات خصومت‌آميز ايران يک وظيفه جهاني است
فقط يک فرصت داريد آقای پمپئو!

| حنيف غفاري |
«من و پرزيدنت ترامپ مي‌خواهيم به ديپلماسي در خصوص ايران فرصت بدهيم! البته مقابله با اقدامات خصومت‌آميز ايران يک وظيفه جهاني است!اميدواريم در نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد امسال در نيويورک، همه به ايران بگويند که اقداماتش غيرقابل‌قبول است. آمريکا به دنبال راه‌حلي صلح‌آميز براي مواجه با ايران است، اما اگر واشنگتن در اين راه موفق نشود، دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا تصميمات لازم براي رساندن آمريکا به اهدافش را اتخاذ خواهد کرد.»
اين‌ها بخشي از سخنان وزير امور خارجه مفلوک و ناتواني است که عملکردش منجر به کاهش شديد محبوبيت ترامپ در ايالات کليدي آمريکا شده است! رأي‌دهندگان آمريکايي از پنسيلوانيا و ويسکانسين گرفته تا ميشيگان و فلوريدا، مخالفت خود را در نظرسنجي‌ها بامشي تهاجمي حاکم بر سياست خارجي ايالات‌متحده اعلام کرده‌اند! پمپئو امروز نه ديگر از شروط ۱۲ گانه مضحکانه خود سخني به ميان مي‌آورد و نه جرئت مي‌کند واژه جنگ را بر زبان قاصر خود جاري سازد! امروز پمپئو نيز مانند جان بولتون مشاور امنيت ملي اخراجي دولت ترامپ به نماد شکست و عقب‌گرد کاخ سفيد در نظام بين‌الملل تبديل‌شده است. پمپئو از فرصت دادن به ديپلماسي سخن مي‌گويد، اين در حالي است که خروج رسمي ايالات‌متحده از توافق هسته‌اي با ايران، مصداق عيني شليک نهايي دولت آمريکا به ديپلماسي بود! امروز وزير امور خارجه کشوري دم از ديپلماسي مي‌زند که طي سه سال اخير نهايت فشار خود را براي اعمال راهبرد فشار حداکثري به ايران به‌کاربرده است. کشوري که به قول جان بولتون، سردمدارانش به دنبال غروب آفتاب انقلاب اسلامي در چهلمين سالگرد پيروزي اين نهضت بودند.مايک پمپئو خود به‌خوبي مي‌داند که پس از کنار زدن رکس تيلرسون و حضور در مسند وزارت خارجه آمريکا، چه هدفي را در قبال جمهوري اسلامي ايران دنبال کرده است! او و جريان متبوعش ( تي پارتي) به‌اندازه‌اي مست حضور در قدرت شده بودند که حتي به يوکيو آمانو مديرکل متوفي( و شايد مقتول!!!) آژانش بين‌المللي انرژي اتمي دستور دادند تا در گزارشي دروغين بر انحراف ايران از تعهدات خود در برجام تأکيد کند! حتي کار به گروکشي امنيتي آمريکا از هم‌پيمانان آتلانتيکي خود رسيد :جايي که پمپئو در اواخر سال ۲۰۱۸ ميلادي به سران آلماني و فرانسوي وعده داد تا درازاي همکاري حداکثري و آشکار با واشنگتن در پروژه تقابل مطلق با جمهوري اسلامي ايران ، فرصت تنفس بيشتري به آن‌ها در خصوص تأمين هزينه‌هاي نظامي ناتو خواهد داد!
امروز، پمپئو در جايگاهي قرار ندارد که سخن از ديپلماسي به ميان بياورد!بااين‌حال او مي‌تواند مستمع خوبي براي پيام جديد ايران به آمريکا باشد: اينکه فرصت واشنگتن براي بازگشت از منجلابي که به دست خود در قبال ايران ايجاد کرده است رو به پايان بوده و قطعا ايران نيز در آينده فرصتي به کاخ سفيد براي عذرخواهي از ملت ايران ، بازگشت به تعهدات کامل برجامي خود و جبران خسارات ناشي از اعمال تحريم‌هاي يک‌جانبه عليه کشورمان نخواهد داد. بديهي است که اگر واشنگتن نخواهد يا نتواند اين پيام راهبردي را درک کند، با هزينه‌هاي تصاعدي غيرقابل محاسبه‌اي مواجه خواهد شد که چاره‌اي جز پرداخت آن‌ها ندارد! البته اين در صورتي است که در آينده اساسا پمپئو يا ترامپي در رأس معادلات سياسي و اجرايي ايالات‌متحده وجود داشته باشند.

نویسنده : حنيف غفاري |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.