راهپیمایی اربعین؛ زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 9726
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۰۶ | 259 بازدید |

راهپیمایی اربعین؛ زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی

رهبر معظم انقلاب اسلامي در سخنراني اخيرشان در جريان ديدار موکب‌داران اربعين با ايشان، از راهپيمايي اربعين به‌عنوان واقعه‌اي که مي‌تواند «زمينه‌ساز تمدن نوين اسلامي» باشد ياد کردند و اين راهپيمايي را رخدادي بي‌نظير و بزرگ‌ترين تجمع انساني در مقياس جهاني معرفي کردند.
راهپیمایی اربعین؛ زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی

| احمدرضا هدايتي |
رهبر معظم انقلاب اسلامي در سخنراني اخيرشان در جريان ديدار موکب‌داران اربعين با ايشان، از راهپيمايي اربعين به‌عنوان واقعه‌اي که مي‌تواند «زمينه‌ساز تمدن نوين اسلامي» باشد ياد کردند و اين راهپيمايي را رخدادي بي‌نظير و بزرگ‌ترين تجمع انساني در مقياس جهاني معرفي کردند.
ايشان اين راهپيمايي را نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامي دانستند و افزودند که راهپيمايي اربعين، روز به روز جهاني‌تر خواهد شد و در ادامه يادآوري کردند که امام حسين (ع) فقط مختص شيعيان نيست و متعلق به انسانيت است و به همين علت ما شاهد حضور غيرمسلمان‌ها نيز در راهپيمايي اربعين هستيم.
مقتداي مسلمين جهان با اشاره به تلاش همه‌جانبه دشمنان اسلام براي مقابله با اسلام، فرمودند؛ خداوند متعال راهپيمايي اربعين را ناگهان اين‌گونه عظمت مي‌دهد و در واقع آن را به عنوان يک آيت عظما و نشانه‌اي بزرگ از پيروزي نهايي جبهه حرکت حسيني بر جبهه کفر و استکبار به نمايش مي‌گذارد.
شايد درک عمق مفاهيم مورد استفاده در بيانات رهبر معظم انقلاب براي برخي از افراد جامعه که اين رخداد را فقط از نظر مادي مورد ارزيابي قرار مي‌دهند، چندان ساده نباشد، اما براي تحليل درست بيانات رهبري در اين زمينه بايد چند نکته را مورد توجه قرار داد.
کليد واژه‌ها و نکات راهبردي در بيانات رهبري
هرساله دستگاه تبليغاتي نظام سلطه با استفاده از روش‌هاي مختلف و به‌کارگيري انواع ابزارهاي اطلاع‌رساني، ميلياردها دلار صرف مي‌کند تا با سياه‌نمايي و شبهه‌افکني در مورد دين مبين اسلام، ضمن مقابه با اسلام و تأثيرگذاري بر افکار عمومي جهان، رفتار ملت‌هاي جهان را در مسيري هدايت کند که به‌اصطلاح براي ايجاد نظم نوين جهاني و به عبارت ديگر در جهت تأمين منافع خويش طراحي شود.
اين در حالي است که، عناد و کينه‌ورزي رسانه‌هاي استکباري در بسياري از موارد نه‌تنها نتوانسته اهداف اين رسانه‌ها را تأمين نمايد، بلکه سبب شده تا سؤالات متعددي در مورد علت دشمني غرب با اسلام در ذهن افراد آزاده جهان شکل گرفته و ذهن جست‌وجوگر و فطرت پاک آنها را به سمت اسلام ناب محمدي (ص) سوق دهد.
در واقع بخش عمده بيداري ملت‌هاي دنيا و اثبات حقانيت اسلام، حاصل عداوت‌ها، جنگ‌افروزي‌ها و به‌خصوص انبوه سمپاشي‌هايي است که توسط رسانه‌هاي مذکور براي ايجاد انحراف در افکار عمومي جهان در جهت مخدوش کردن چهره اسلام عزيز صورت گرفته است.
متقابلا جهان اسلام توانسته است، شرايط را به‌گونه‌اي مديريت نمايد که با کم‌ترين هزينه و امکانات، بيشترين موفقيت را کسب و با عنايت الهي، حماسه‌هاي بزرگي مانند؛ شکست گروه‌هاي تروريستي مانند داعش و يا راهپيمايي اربعين و در واقع شکست نظام سلطه را خلق نمايد.
با اين حال، راهپيمايي اربعين رخدادي است که ويژگي‌هاي منحصر به فرد آن، سبب شده تا از ساير وقايع مشابه، متمايز باشد.
همانگونه که رهبر معظم انقلاب در اين سخنراني فرمودند؛ يکي از ويژگي‌ انحصاري اين راهپيمايي، جنبه بين‌المللي آن است که نه‌تنها مسلمانان نقاط مختلف جهان، بلکه غيرمسلمانان اقصي نقاط دنيا را نيز، جذب مغناطيس امام حسين(ع) و متأثر از واقعه عاشورا نموده است.
همچنين اين مراسم باعث تعميق مودت، برادري، اتحاد، انسجام و وحدت مسلمين شده و همين مسئله ترس و نگراني دشمنان اسلام و مسلمين را تشديد و تا حدود زيادي آنان را از انديشه سلطه مجدد بر جهان اسلام نااميد ساخته است.
شايد اثربخشي معنوي اين مراسم، تنها با مراسم حج ابراهيمي قابل قياس باشد و لذا رهبر معظم انقلاب همواره بر افزايش غناي معنوي راهپيمايي اربعين تأکيد دارند و باز شايد به همين دليل است که بسياري از علما و مؤمنين، مسئولين ذيربط و موکب‌داران عزيز را از پررنگ کردن جنبه‌هاي مادي و اسراف و تبذير و تجمل‌گرايي (به‌ويژه در مورد ايجاد موکب‌هاي ايراني) و ارائه خدمات مسرفانه برحذر مي‌دارند.
در واقع بعد معنوي توأم با سادگي و بي‌آلايش بودن و در عين حال مردمي بودن اين مراسم است که زمينه جذب افراد از نقاط مختلف جهان را فراهم نموده و اين فرصتي است که نبايد در ارزش‌هاي الهي و انساني آن خللي ايجاد شود.
امام خامنه‌اي، مراسم راهپيمايي اربعين را آيت و نشانه‌اي الهي قلمداد کردن و يادآوري کردند که اين رخداد مي‌تواند با تحکيم بيش از پيش پيوند برادري بين مسلمين جهان و ايجاد ارتباط با ساير اديان الهي منتهي و زمينه‌هاي ايجاد تمدن نوين اسلامي يعني پنجمين گام ازاهداف انقلاب اسلامي شامل؛ انقلاب اسلامي، نظام اسلامي، دولت اسلامي، جامعه يا کشور اسلامي و در نهايت، تمدن نوين اسلامي را تسهيل نمايد.
راهپيمايي اربعين اگرچه سابقه ديرينه‌اي دارد و تقريبا از همان سال‌هاي نخست بعد از واقعه عاشورا آغازشده است، اما در طول تاريخ به علل مختلف از جمله ممانعت حکام ظالم وقت، ميزان حضور محبان اهل‌بيت(ع)، پيوسته با فراز و فرود همراه بود و لذا به تعبير رهبر بزرگوار انقلاب، «عظمت يافتن ناگهاني آن» در اين مقطع زماني و با شرايطي که کشورهاي اسلامي در آن قرار دارند، آيتي معجزه‌گونه است و همان‌طور که اشاره شد، در آينده مي‌تواند منشأ تحولات عظيم ديگري به نفع جهان اسلام باشد.

نویسنده : احمدرضا هدايتي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.