حفظ شأن مجلس به عملکرد نمایندگان بستگی دارد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 9251
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۵۴ | 296 بازدید |
حسین سبحانی‌نیا در گفت‌وگو با «رسالت»:

حفظ شأن مجلس به عملکرد نمایندگان بستگی دارد

چندي پيش ويدئويي از سخنراني حجت‌الاسلام پناهيان در نقد «عدم شفافيت آراي نمايندگان مجلس» در فضاي مجازي دست‌به‌دست شد. در اين ويدئو او طي سخناني به‌صراحت عملکرد نمايندگان در مجلس را موردانتقاد قرار داد.
حفظ شأن مجلس به عملکرد نمایندگان بستگی دارد

|راضيه فراهاني|
چندي پيش ويدئويي از سخنراني حجت‌الاسلام پناهيان در نقد «عدم شفافيت آراي نمايندگان مجلس» در فضاي مجازي دست‌به‌دست شد. در اين ويدئو او طي سخناني به‌صراحت عملکرد نمايندگان در مجلس را موردانتقاد قرار داد. انتشار اين ويدئو با واکنش‌هاي بسياري در فضاي مجازي همراه شد. برخي موافق انتقادات و برخي ديگر که اکثراً نمايندگان مجلس بودند مخالف انتقادات او بودند. در اين ميان برخي نمايندگان در گفت‌وگو با رسانه‌ها در واکنش به سخنان پناهيان عنوان کردند که اين سخنان شأن مجلس را پايين آورده است. صديف بدري نماينده مردم اردبيل در مجلس گفت: «موافق شفافيت آراي نمايندگان و مخالف توهين به شأن و جايگاه مجلس شوراي اسلامي هستم.»
نکته قابل‌توجه آن است، اگر نمايندگان نگران شأن مجلس هستند چرا تاکنون هيچ اقدام چشمگيري در راستاي حل مشکلات مردم انجام نداده‌اند؟ نمايندگان مجلس چرا با مردمي که به آنها رأي داده‌اند صادق نبوده و به طرح شفافيت آرا رأي نداده‌اند؟ چرا نمايندگان تنها به شعار بسنده کرده و راهي خلاف مطالبات مردم را پيگيري مي‌کنند؟
يک نماينده سابق مجلس معتقد است: «عملکرد نمايندگان مي‌تواند شأن مجلس را حفظ کند.»
مشروح گفت‌وگوي «رسالت» با او را در ادامه بخوانيد. حسين سبحاني‌نيا عضو کميسيون امنيت ملي مجلس نهم دراين‌باره به «رسالت» گفت: «حفظ شأن مجلس به عملکرد نمايندگان در خانه ملت بستگي دارد و مجلس بايد در بيان مواضع شفاف عمل کرده و از آن اِبايي نداشته باشد.»
او ادامه داد: «طرحي براي شفافيت آراي نمايندگان به مجلس رفت اما متأسفانه موفق به کسب رأي نشد. اين موضوع در حالي است که بسياري پاي طرح مذکور را امضا کرده بودند اما به هنگام رأي‌گيري، رأي موردنياز را کسب نکرد.»
اين نماينده سابق مجلس با اشاره به انتقادات اخير به عدم شفافيت آراي نمايندگان گفت: «نمايندگان براي رفع اين‌گونه انتقادات و مسائل بايد اقدامي انجام دهند. آنها بايد به‌گونه‌اي عمل کنند تا مجلس زير سؤال نرود. در حال حاضر موضوع شفافيت در مواضع نمايندگان بسيار مطرح است و به نظر مي‌آيد اين موضوع بسيار مثبت مي‌تواند باشد.»
او تصريح کرد: «اگر نماينده‌اي مرتکب خطايي شد نبايد نمايندگان ديگر خطاي او را توجيه کنند. هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان بايد به‌صورت دقيق رفتار نمايندگان در خانه ملت را موردبررسي قرار دهند يعني اگر نماينده‌اي مرتکب خطايي شد او را به دستگا‌ه‌هاي مربوطه معرفي کرده و پرونده‌اش را موردبررسي قرار دهند.»
سبحاني‌نيا بابيان اينکه نمايندگان بايد مطالبات مردم را پيگيري کنند، افزود: «مجلس را نبايد يک‌طرفه مورد قضاوت قرار داد اما از سوي ديگر مجلس نيز بايد زمينه‌ انتقادات را با تصويب طرح‌هايي مانند «شفافيت آراي نمايندگان» و «بيان مطالبه مردم» فراهم كند تا زمينه اين‌گونه بحث‌ها فراهم نشود.»
او تأکيد کرد: «مجلس بايد ضعف‌هايش را از بدنه دور کند و در صورت ارتکاب جرمي از سوي نماينده‌اي با او برخورد کند. هيئت نظارت نيز به جهت جلوگيري از لغزش‌هاي نمايندگان تشکيل شده است اما متأسفانه تا امروز اين هيئت نظارت حتي يک گام مثبت برنداشته تا عملکردش احساس شود.»

نویسنده : راضيه فراهاني |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.