از داستان اتم تا داستان ماتم | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 9032
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸ | 287 بازدید |

از داستان اتم تا داستان ماتم

مطالعه سیره معصومین علیهم السلام از پبامبر خاتم (ص) تا امیرالمؤمنين و فرزندان ایشان، اين نكته را براي همه احرار و آزادگان، روشن و مبرهن ميكند كه هميشه مبناي فكري آن بزرگواران، روشنگري و ايجاد بينايي و بصيرت فكري و سياسي براي آحاد جامعه در پذيرش حق و بازگشت از راه انحرافي به مسير روشن ولايت بوده است
از داستان اتم تا داستان ماتم

مطالعه سیره معصومین علیهم السلام از پبامبر خاتم (ص) تا امیرالمؤمنين و فرزندان ایشان، اين نكته را براي همه احرار و آزادگان، روشن و مبرهن ميكند كه هميشه مبناي فكري آن بزرگواران، روشنگري و ايجاد بينايي و بصيرت فكري و سياسي براي آحاد جامعه در پذيرش حق و بازگشت از راه انحرافي به مسير روشن ولايت بوده است؛ هيچ گاه بنا بر اجبار قرار داده نشده است و روشنگري در ميان خواص و بوسيله آنها در بطن جامعه، خط فكري و مشی و مرام آن بزرگواران بوده است. در انقلاب اسلامي ما هم مبناي امام راحل (ره) و پس از ايشان، خلف صالحش امام خامنه اي نيز چنين بوده است. گاهي مانند ماجرای بنی صدر با يك انتخاب مردم يا مثل قضیه منتظری با نظر خواص و گاه با حركت هایی در جريانهاي سياسي، مخالف بوده اند اما صرفا با بيان حقايق و شاخصه ها سعي در بالا بردن سطح آشنايي مردم با خط اصيل انقلاب داشته و هيچ گاه نظر بر حق خويش را بر اجماع جامعه تحمیل نمی کردند. در ماجراي برجام وقتي خواص و برخي نخبگان و عامه مردم به سمتي متمايل گشتند كه راه را در مذاكره با آمریکا ديدند، رهبر حكيم ما در عين روشنگري و نشان دادن راه از بيراهه با نرمش قهرمانانه و شروطي همچون پايبندي به اصول و ارزشها به دولتي كه به عنوان منتخب مردم بود و شعار انتخاباتي اش برون رفت از تحريمها و گفت و گو با به اصطلاح، كدخدا بود، اجازه مذاکره را دادند.
سكوت برخي خواص و عدم شفافيت در اطلاع رساني، نتيجه مذاكرات را آنگونه پيش برد كه امروز خوشبین ترین افراد به مذاکره هم لااقل با بدبینی مذاکرات را پیگیری می کنند چرا که می دانند در دوره مکر ماکرون ها و نیرنگ ترامپ ها خوشبینی جز خسارت محض بعید است دستاوردی داشته باشد.
علی ای حال، خط فكري توافق بد، بهتر از عدم توافق، توانست برجام نافرجام را بر ایران اسلامی تحمیل نماید. حال در زماني كه تجربه شكست خورده برجام در سالهاي گذشته را پشت سر گذاشته ايم، دولت فخيمه براي مصالحه اي ضايعه بارتر اينبار با اروپا، که حکم دست آموز آمريكا با همان جريان فكري را دارد، با همان مذاكره كنندگان و با همان شيوه القاء بر جامعه و … در تلاش است.
در اين كارزار، شبكه سه سيما با يك مستند به نام “داستان اتم” كام دلسوزان انقلاب را شيرين نمود مستندي كه واقع گرايانه به تمام ابعاد و زواياي دستهاي پنهان و آشكار، اشتباهات و ساده انگاری های تیم دولت و مذاکره کنندگان و البته سعه صدر رهبري و نيز نجابت نيروهاي انقلابي پرداخت. اشتباهات محاسباتی که نه تنها گره ای از اقتصاد کشور باز نکرد بلکه تحریم ها را بیشتر هم کرد و بر سر اقتصاد و سياست خارجه و فرهنگ آنچه را كه نميبايست مي آمد را تحمیل کرد.
داستان اتم می توانست، داستان شکوه و اقتدار این کشور به دست نخبگان و دانشمندان باشد اما با بی تدبیری گروهی که مدعی زبان دانی دنیا بودند این داستان، رنگ و بوی درام به خود گرفت و داستان ماتم شد تا به عنوان تجربه تلخ و درس عبرتی برای تاریخ این مرز و بوم ثبت و ضبط شود.

نویسنده : زینب آزادی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.