راز ماندگاری نهضت کربلا | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 8764
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۳۰ | 557 بازدید |

راز ماندگاری نهضت کربلا

جهاني که در آن زندگي مي کنيم جهان تغيير است همه چيز در حال حرکت است، سکوني وجود ندارد، خاصيت جهان ماده چنين است که هر لحظه آنچه بوده تغيير مي کند ، کهنه و نو مي شود .
راز ماندگاری نهضت کربلا

|جواد سعيد تهراني|
جهاني که در آن زندگي مي کنيم جهان تغيير است همه چيز در حال حرکت است، سکوني وجود ندارد، خاصيت جهان ماده چنين است که هر لحظه آنچه بوده تغيير مي کند ، کهنه و نو مي شود .
بدون ترديد، يکي از اصول اساسي در طبيعت، اصل تحول و تغيير است هر ذره و کهکشان را که بنگريم آن را در حرکت مي بينيم که راه مشخصي را در پيش گرفته و به سوي هدفي به حرکت ادامه مي دهد. هيچ استثنائي در اين قانون طبيعت وجود ندارد ازکوچک‌ترين ذرات حياتي تا کهکشان‌هاي عظيم همه محکوم اين قانون هستند تا آنجا که فيلسوف شهير اسلام مرحوم صدرالمتالهين مي گويد حرکت نه تنها در اعراض بوده بلکه در جواهر و ذوات اشياء نيز حاکم است .
اکنون اين سؤال مطرح است که چرا نهضت کربلا کهنه نمي شود چرا هر چه زمان مي گذرد درخشش واقعه کربلا چشمگيرتر مي شود و دريک جمله راز ماندگاري نهضت کربلادر چيست ؟ از امام صادق (ع) سؤال کردند چرا قرآن کهنه نمي شود ، ما هر چه اين کتاب را مي خوانيم همچنان براي ما تازگي دارد، در حالي که بهترين کتابهــا و نوشتــه ها را هر گاه دو سه مرتبه بخوانيم احســـــاس مي‌کنيم بايد آن را بايگاني کنيم ، اما يک مسلمان ۵۰ سال ۶۰ سال قرآن را
مي‌خواند باز احساس نياز به آن پيدا مي کنـــد راز ماندگاري قرآن چيست ؟ امام صادق (ع) فرمود : قرآن مثـــل شمس و قمر است. آيا اگر کسي ۵۰ سال ۶۰ سال طلوع و غـــــروب خورشيد را ببيند خسته مي شود ؟ آيا تاکنون کسي از مهتاب شب و روشنائي خورشيد خسته شده است ؟ خير، علت آن است که ماه و خورشيد همواره نور افشاني مي کنند و انسان احساس نياز به آنها دارد. لذا همواره طلوع و غروب خورشيد براي انسان لذت بخش است. قرآن چنين حالتي دارد، هدايت هاي قرآني منطبق با فطرت انسان است و انسان در هر مراجعه به قرآن احساس مي کند با چشمه جديدي از علم آشنا مي شود.
واقعه کربلا هم چيزي شبيه ماه و خورشيد و قرآن است، با فطرت انسان همنوائي دارد ، و هر چه با فطرت انسان همنوائي داشته باشد همواره زنده است و کهنه شدني نيست و همه شاهد هستيم که بعد از ۱۴۰۰ سال واقعه کربلا همچون موجي خروشان همه جهان اسلام و بشريت را تحت تاثير قرار داده است.
ماندگاري نهضت کربلا در زبان پيامبر اعظم (ص) اين چنين بيان شده است :
انّّ لقتل الحسين حرارة في قلوب المؤمنين لن تبرد ابداًشهادت امام حسين (ع) در دلهاي مردم با ايمان حرارتي ايجاد مي کند که هرگز خاموش نخواهد شد.امام حسين رهبري که گمشده آزادي خواهان جهان است:از آنجا که امام حسين (ع) در مبارزه با روحيه استکباري حاکمان وقت، در مقابل طاغوت زمان ايستاد وبا شعار هيهات مني الذله با سر بلندي در پيشگاه خداوند شربت شهادت نوشيد، آزادي خواهان و همه انسان هايي که از عزت وشرف انسان در مقابل طاغيان وباغيان زمان دفاع مي کنند حسين (ع) را الگوي بي بديلي مي شناسند ولذا هر سال با برپايي مراسم عزاداري در سرتا سر جهان ميليون هاانسان با مطالعه شخصيت امام حسين (ع) روح وجان خود را در مسير تا بش نور الهي قرار مي دهند ونکته لطيف اين که همين استقبال جهاني يکي از دلائل زنده ماندن نهضت کربلا مي‌باشد.

نویسنده : جواد سعيد تهراني |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.