تحولات در کشور تنها به دست جوان‌ها رخ می‌دهد | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 8442
  پرینتخانه » سیاسی, ویژه تاریخ انتشار : ۰۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۰ | 377 بازدید |
محمد‌باقر قاليباف مطرح کرد:

تحولات در کشور تنها به دست جوان‌ها رخ می‌دهد

محمدباقر قاليباف عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در جلسه‌اي با عنوان «گفتمان‌سازي و مطالبه‌گري شهيد ديالمه» با محوريت انتخابات مجلس که توسط سازمان بسيج دانشجويي کشور برگزار شد، اظهار داشت: اگر از من سؤال شود، چالش بزرگ کشورمان چيست و ريشه اين موضوعات کجاست؟
تحولات در کشور تنها به دست جوان‌ها رخ می‌دهد
محمدباقر قاليباف عضو مجمع تشخيص مصلحت   نظام در جلسه‌اي با عنوان «گفتمان‌سازي و مطالبه‌گري شهيد ديالمه» با محوريت انتخابات مجلس که توسط سازمان بسيج دانشجويي کشور برگزار شد، اظهار داشت:  اگر از من سؤال شود، چالش بزرگ کشورمان چيست و ريشه اين موضوعات کجاست؟ بنده بر اين باور هستم، مهم‌ترين چالش ما ناکارآمدي است و اين ناکارآمدي ريشه در مديريت و نحوه اداره و نوع نگاهمان به اداره  کشور دارد. 
​​​​​​​ برخي از اين ناکارآمدي‌ها ريشه در رفتارهاي فردي مديران و برخي ديگر ريشه در ساختارها دارد. وي افزود: اگر قصد داشته باشيم تا   از اين چالش‌ها نجات پيدا کنيم بايد اجزاي اين نظام، کارآمد شوند.
من معتقدم بسياري از مشکلاتي که امروزه با آن دست‌وپنجه نرم مي‌کنيم به جهت وجود نااميدي در ميان جوانان، مردم و بخش‌هاي مختلف است، علتش نيز ناکارآمدي است. اگر امروز در حوزه اقتصاد با چالش‌هاي جدي روبه‌رو هستيم به جهت ناکارآمدي است.
او ادامه داد: هر جامعه‌اي براي اداره خود نيازمند سرمايه‌هاي اجتماعي است چراکه اين سرمايه يک جامعه را منسجم مي‌کند و به دنبال آوردن ظرفيت براي کار است تا ناکارآمدي‌ها را از بين ببرد و مجموعه نظام، کشور، ملت و دولت را کارآمد کند، درصورت ناکارآمد بودن، اعتماد مردم را از دست خواهيم داد و  مشارکت، کاهش جدي خواهد داشت.
قاليباف تاکيد کرد: ما نيازمند به آن هستيم که بدانيم براي حل مشکل ناکارآمدي بايد از کجا آغاز کنيم. تصورم آن است که ما نيازمند يک اجماع سياسي ميان نيروهاي انقلابي هستيم و اين اجماع سياسي در پشت درهاي بسته انجام نمي‌شود.
اين عضو مجمع تشخيص مضلحت نظام تصريح کرد: حدود ۲۶ ماه پيش نامه‌اي دو صفحه‌اي خطاب به جوان‌ها نوشتم. در آن نامه يادآور شدم که کشور نياز به تغيير و تحول جدي و اساسي دارد، در حقيقت نياز به سياست‌ورزي است. در اين نامه از کلمه «نواصولگرايي» ياد کردم. ما نيازمند تغيير و تحول اساسي در روش‌ها، ابزارها  و سياست‌ورزي‌هاي‌مان هستيم. همچنين همانجا عنوان کردم اين تغيير جز به دست جوانها اتفاق نخواهد افتاد. البته آن زمان نقدهاي جدي را نيز شنيدم.
قاليباف افزود: در نواصولگرايي سخني گفتيم که
 سه شاخص مهم براي ما وجود دارد و بايد به آن دقت کنيم. اولين شاخصه آن است که واقعا مردم را باور داشته باشيم يعني شعار ندهيم. نمي‌توان گفت ما مردم‌باور هستيم و مي‌خواهيم مشکل اقتصاد که بزرگ‌ترين چالش ما است را حل کنيم اما اقتصاد ۸۰ درصدش دولتي باشد؛ اين حرف بي‌ربطي است، يعني کلاه سر مردم گذاشتن است.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت:  اين نوگرايي را پيش از آن‌که در ساختار و بخش‌هاي کارکردي مشاهده کنيم ابتدا در جوان‌گرايي مي‌بينم، اگر در اين نوگرايي، جوان‌گرايي اتفاق نيفتاد ديگر موضوعات نيز اتفاق نخواهد افتاد، يعني روحيه محافظه‌کاري اجازه نخواهد داد که اين تغييرات اتفاق بيفتد، در گام دوم بايد بايستيم و جوانگرايي را پي بگيريم.
قاليباف تصريح کرد: براي گام دوم بايد گفت که ميدان پيش روي جوانان، مجلس است، دوم اسفند پيش روي ما است. اگر اقدامي انجام ندهيم و اجازه دهيم در بر همان پاشنه گذشته بچرخد چيزي درست نمي‌شود. نبايد ترديد کنيم و واقعا بياييم اين مجلس نو را که در کليپ چند دقيقه اي، منتشر شد درست کنيم. به اين معنا که افرادي به مجلس آمده و کرسي بگيرند که کارآمد باشند. اگر اين مجلس نيز کارآمد نباشد بهتر است که وارد نشويم.او ادامه داد: من معتقدم کارآمدي تنها با نوگرايي و نواصولگرايي اتفاق خواهد افتاد البته در اينجا بايد بگويم که جوان‌گرايي هرگز به معناي پير زدايي نيست. مجلس در رأس امور قرار دارد و مرکز قدرت است. قانون اختياراتي به او داده است. آيا مجلس، نظارتي که بايد داشته باشد را دارد؟ آيا نماينده ما در مجلس نقشش را در حوزه محلي، ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي به‌خوبي ايفا کرده است؟ در بحث قانون‌گذاري اشکالاتي وجود دارد. در حال حاضر مجلس، مسائلي را که در حوزه شفافيت بوده ناديده گرفته است. طرحي درباره رسيدگي به اموال مسئولان در مجلس عنوان شد و در ادامه شاهد رد آن بوديم، همچنين طرح شفافيت آرا رد شد. اگر ما سخن از مجلس مي‌گوييم مجلس بايد کارآمد باشد. هر کسي که به کارآمدي مجلس مي‌افزايد و مي‌تواند اين مجموعه را کارآمد کند بايد کمک کند و دست‌به‌دست هم کار را پيش ببريم.
عضو مجمع تشخيص مصلحت افزود: در شوراي وحدت به روشني عنوان کردم که وحدت براي ما اولويت دارد، اما وحدت اصالت ندارد. چرا مي‌گويم وحدت اولويت دارد، به اين جهت که وحدت حتما مقدمه‌اي براي پيشرفت کار است. چرا اصالت ندارد؟ چون اگر بخواهد در بر همين پاشنه بچرخد و ميدان را به جوانها ندهيم مجلس کارآمد درست نکنيم 
هر کسي با هر زد و بندي وارد مجلس مي‌شود. اين اقدام چه فايده‌اي دارد؟ اينجا بايد بگويم که اين بحث‌ها در شوراي وحدت دنبال شده است. نخستين بار است که پس از دو الي سه دهه، جمعيت اين شورا تشکيل شده است؛  از ۵۰ درصد جوان و ۵۰ درصد پيشکسوت و همگي اين اتفاق مهم را پذيرفتند. اگر در ميدان نباشيم و جوان‌هاي انقلابي پاي کار نيايند من به شما مي‌گويم اين در بر همان پاشنه خواهد چرخيد. 
قاليباف درباره رابطه نواصولگرايي با اصولگرايي ابراز داشت: سخن ما اين است که ما اصولگرايي را پيش از اينکه بگوييم يک جريان سياسي است يک اساس سياسي است. ما معتقديم اصول و اصولگرايي مبتني بر مباني انديشه سنت‌هاي الهي است. در حوزه سياست‌ورزي براي تحقق اهداف ما نيازمند يکسري موضوعات هستيم. در اينجا عقلانيت، کارکردها، ساختارها موضوعيت دارد. در اين موضوعات نمي‌خواهيم بگوييم که نبايد تغيير کنند. اين بحث‌ها اصول ما نيستند. ما در حوزه نواصولگرايي معتقديم که بايد مبتني بر اسلام سياسي، مبتني بر مردم و مردم‌باوري و مبتني بر نوگرايي باشد. نوگرايي بايد در جهت تحول انساني باشد يعني جوان‌گرايي بايد شروع شود تا اين اتفاقات بيفتد.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.