سرانجام مقاومت، پيروزي است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 7228
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۹:۰۶ | 592 بازدید |

سرانجام مقاومت، پيروزي است

سرانجام دادگاه نيجريه به «شيخ زکزاکي» رهبر شيعيان اين کشور و همسرش اجازه داد تا براي درمان به هندوستان فرستاده شوند و به اين ترتيب به سال ها حبس خانگي اين روحاني شيعه پايان داد.
سرانجام مقاومت، پيروزي است

سرانجام دادگاه نيجريه به «شيخ زکزاکي» رهبر شيعيان اين کشور و همسرش اجازه داد تا براي درمان به هندوستان فرستاده شوند و به اين ترتيب به سال ها حبس خانگي اين روحاني شيعه پايان داد.
اين درحالي است که دولت نيجريه پيشتر مخالفت خود با رسيدگي به اوضاع جسماني وخيم شيخ زکزاکي را اعلام کرده بود. به نظر مي رسد مقاومت اين روحاني بزرگ شيعه در برابر زياده خواهي هاي دولت نيجريه پاسخ داده و اين کشور با اعزام وي و همسرش براي درمان موافقت کرده است.
شيخ زکزاکي که در جريان حمله‌ ارتش نيجريه به خانه‌اش در سال ۱۳۹۴، به شدت زخمي و زنداني شده بود در طي اين سال ها با بيماري و مشکلات عديده اي دست و پنجه نرم کرده و دولت نيجريه به دلايل واهي به او و همسرش اجازه درمان در خارج از كشور را نمي داد.
شيخ ابراهيم زکزاکي کسي بود که انقلاب اسلامي ايران را الگو قرار داد و خواست به پيروي از امام خميني شرعيات فراموش شده اسلام را در نيجريه يادآوري کند و با قيام عليه کفر و استبداد مردم کشورش را از زير بار ظلمي که مستکبران به آنها تحميل کردند بيرون بياورد. شيخ ۴۰ سال است پرچم مبارزه را برافراشته و توانسته قدم‌هاي جدي در راه اعتلاي اسلام و بيداري مردم نيجريه بردارد. او و همسرش مدت‌ها در کشورشان به جرم آزادي خواهي زنداني بودند و اين آزادي نشان از سال ها مقاومت براي دستيابي به پيروزي به شمار مي رود.
امسال يک گروه از پزشکان خارج از نيجريه براي بررسي وضعيت سلامت شيخ زکزاکي و همسرش آزمايش‌هاي متعددي را انجام دادند که در گزارشات‌ آنها اين‌گونه نتيجه‌گيري شد که شيخ و همسرشان مشکلات متعددي دارند.شيخ زکزاکي از ناحيه سر، گردن، چشم، دچار مشکلاتي است و همسرش نيز همين‌طور. حتي دکترها تشخيص دادند وي مشکل مسموميت دارد و پس از آزمايش خون متوجه شدند ميزان اين مسموميت بسيار بالاست و بدن شيخ داراي مقادير قابل توجهي سرب و کادميوم است. بررسي‌ها نشان داد که ميزان سرب حداقل ۲۰ برابر بيشتر از ميزان نرمال است. حتي اگر شخصي ميزان کمتري از اين سرب را در بدن داشته باشد بايستي بلافاصله بستري شده و تحت مراقبت‌هاي اورژانسي قرار بگيرد و بايد به بيمارستان تخصصي مناسب منتقل شود و اين يک مراقبت و درمان پاک سازي بسيار پيچيده و تخصصي است چون خيلي از چيزهاي ديگر نيز بايستي همزمان مورد نظارت قرار بگيرند. اما در مورد کادميوم هم مشاهده شد که ميزان آن در بدن شيخ حداقل ۲۰ برابر ماکزيمم حد کادميوم در بدن است. اشخاص با کادميوم بسيار کمتر از اين مقدار نيز بايد تحت درمان پاک سازي اورژانسي قرار بگيرد. درحال حاضر ميزان کادميوم در بدن شيخ حداقل ۳ برابر کسي است که بايستي بلافاصله به اورژانش منتقل شود و تحت درمان پاک سازي سم قرار بگيرد. سرب يک عنصري است که به همه سيستم ارگانيزم بدن آسيب مي‌زند و هيچ فايده‌اي براي بدن ندارد. سرب در يک نقطه بدن نمي ماند و به همه قسمت هاي بدن مي رود، به مغز آسيب مي زند، ميزان کلسيم را در استخوان ها کاهش مي دهد، ميزان آهن گلبول هاي قرمز خون را کاهش مي دهد و ميزان مس بدن را کاهش مي دهد. و بر اساس ميزان سرب در خون، مشکلات مختلفي ايجاد مي شود، مشکلات سيستم عصبي با مقادير کمتر از آنچه در بدن شيخ هست، شروع مي شود همچنين از بين رفتن کبد، از بين رفتن پروتئين و افزايش کراتين، ضعف در عضلات، درد در زانوها و استخوان ها و … و در مقادير بالاتر که شيخ در اين وضعيت هست، احتمال سکته مغزي، به کما رفتن و … نيز هست. ضمن اينکه خطر کادميوم هم شامل مشکلات متعددي در بدن مي شود که از جمله آنها سرطان است. کادميوم کبد را نابود مي کند، به دستگاه تنفس آسيب مي زند و موجب سرطان ريه و خطرات ديگري
مي شود. اما اکنون اين وضعيت خطرناک براي شيخ و همسرش وجود دارد و ضرورت داشت که فورا شيخ به بيمارستاني در خارج از کشور که بتواند همه اين مشکلات را مديريت کند منتقل شود. بيمارستان‌هاي تخصصي براي اين کار در هند وجود دارند که شناسايي هم شدند. پاکسازي سم در اين وضعيت نيازمند کنترل مشخصه‌هاي متعددي به طور همزمان است و طبق تحقيقات صورت گرفته، مرکزي با اين تخصص در نيجريه وجود نداشت و فقط دو مرکز براي سم زدايي‌هاي حجم بالاي سرب و کادميوم هستند که يکي در شهر انکا هست و اين مرکز درمان را فقط براي کودکان زير ۵ سال انجام مي‌دهد و يکي هم در نيجر که آن هم ويژه کودکان زير ۵ سال است. لذا آنچه که مسلم است جايي که بتواند همه اين ۷ بخش مشکلات را با هم کنترل کند وجود نداشت. تنها گزينه باقي مانده براي شيخ و همسرش انتقال به يک بيمارستان در هند هست که مي‌توانند همه‌ مشکلات را با هم کنترل کنند. اميد است با اعزام به هندوستان و انجام معاينات و درمان هاي لازم سلامتي شيخ و همسرش حاصل شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.