ایران در منطقه آقایی می‌کند | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 7127
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۹:۰۴ | 9 بازدید |
«رسالت» پیامدهای توقیف کشتی حامل سوخت قاچاق را تبیین می‌کند؛

ایران در منطقه آقایی می‌کند

بازهم سپاه، اقتدارش را به رخ جهانيان کشيد و اعلام کرد که در صورت تجاوز به خاک يا آب‌هاي سرزمين ايران با برخورد نيروهاي نظامي ازجمله سپاه پاسداران روبه‌رو خواهند شد.
ایران در منطقه آقایی می‌کند

|راضيه فراهاني|
بازهم سپاه، اقتدارش را به رخ جهانيان کشيد و اعلام کرد که در صورت تجاوز به خاک يا آب‌هاي سرزمين ايران با برخورد نيروهاي نظامي ازجمله سپاه پاسداران روبه‌رو خواهند شد.
روز گذشته روابط عمومي منطقه دوم نيروي دريايي سپاه از توقيف يک فروند کشتي خارجي حامل سوخت قاچاق در اطراف جزيره فارسي به‌وسيله رزمندگان سپاه خبر داد. ، اين موضوع در حالي اتفاق افتاد که مي‌توان گفت يک ماه از توقيف نفتکش انگليسي و سرنگوني پهپاد آمريکايي نگذشته است.
دو کشوري که مدعي قدرت در جهان بودند گويا حال سرشان را به زير انداخته و ديگر سخني براي گفتن ندارند چراکه هر تيري مي‌زنند به سنگ خورده و بيش از پيش مورد مضحکه جهانيان قرار مي‌گيرند.
در اين باره گفت‌وگويي با صاحبنظران در حوزه سياست خارجي داشتيم. هر دوکارشناس به اين موضوع معتقد بودند که سپاه پاسداران با اقدامات امنيتي خود در منطقه قصد دارد پيامي به آمريکا و اروپا داشته باشد تا از تهديد ايران دست بکشند.
* توقيف کشتي حامل سوخت قاچاق نشان‌دهنده اقتدار سپاه است
ابوالفضل ظهره‌وند، کارشناس مسائل بين‌الملل با اشاره به خبر توقيف کشتي حامل سوخت قاچاق در خليج فارس توسط سپاه پاسداران به «رسالت» گفت: «توقيف کشتي موردنظر توسط سپاه، سندي بر اقدام خلاف قانون کشتي موردنظر است. امنيت آب‌هاي ساحلي در تنگه هرمز و صدها مايل ساحل مشرف‌به خليج‌فارس بر عهده نيروهاي سپاه پاسداران است که بااقتدار از آن دفاع کرده و مي‌کند.»
او با اشاره به اين‌که برخورد با پديده قاچاق سوخت يا کالا ذيل ماموريت‌هاي ذاتي اين نيرو است، ادامه داد: «انتشار اين خبر موجب مباهات، گوياي اقتدار و تسلط نيروهاي جان‌برکف سپاه در مرزهاي آبي ايران و بخشي از منطقه است.»
* سپاه تامين‌کننده امنيت در منطقه است
ظهره‌وند افزود: «توقيف اين کشتي حامل سوخت قاچاق نشان‌دهنده آن است که منطقه براي آنکه بتواند کشتيراني امني را داشته باشد نياز به يک تامين‌کننده امنيت دارد و سپاه پاسداران تاکنون اين موضوع را بااقتدار نشان داده است. آنچه که اکنون اهميت دارد مسئله باز بودن اين آبراهه است که همراه با رعايت مقررات و عدم ماجراجويي (قاچاق هم نوعي ماجراجويي) است؛ هنگامي‌که سپاه از اين‌گونه ماجراجويي‌ها باقدرت و اقتدار جلوگيري مي‌کند تنها نشان‌دهنده آن است که امنيت اين بخش از منطقه و تردد کشتيراني را تامين مي‌کند، همان‌گونه که درگذشته هم اين اقدام را انجام مي‌داد.»
او گفت: «اقدامات اخير سپاه در خليج‌فارس مي‌تواند موجب اطمينان در کشورهاي منطقه باشد که نيروي مقتدري وجود دارد تا نياز به مداخله بيگانه و خارجي در منطقه نباشد و به‌خوبي مي‌توان از اين آبراهه صيانت کرد. درنتيجه با حفظ امنيت منطقه در خليج‌فارس توسط سپاه مسير تعاملات تجاري در امنيت هموار مي‌شود چراکه اين موضوع براي منافع تمام کشورهاي منطقه ازجمله جمهوري اسلامي ايران مفيد است.»
توقيف اين کشتي پيام سپاه به آمريکا و اروپا بود
رحمان قهرمان‌پور کارشناس مسائل بين‌الملل نيز در اين زمينه با ابوالفضل ظهره‌وند هم‌عقيده بود و به «رسالت» گفت: «اين اقدامات بخشي از فعاليت‌هايي است که سپاه پاسداران در آب‌هاي سرزميني ايران انجام مي‌دهد. ايران موظف است براساس حقوق بين‌الملل و معاهدات مربوط به حقوق درياها از اقداماتي که به‌نوعي به کشتيراني آزاد يا منافع ملي خود آسيب مي‌زند جلوگيري کند، قاچاق سوخت نيز يکي از اقداماتي است که به ضرر منافع ايران است.»
او با اشاره به اين‌که سپاه پاسداران درگذشته نيز اين‌چنين از مرزها دفاع کرده اما بعضا رسانه‌اي نمي‌شد، گفت: «سپاه قصد دارد تا اقتدار خود را در تامين امنيت تنگه هرمز حتي امنيت کشتيراني در خليج‌فارس نشان دهد. اين اقدام سپاه پيامي به کشورهايي ازجمله آمريکا و اروپا است که آن‌ها اين پيام را جدي بگيرند و در محاسبات خود آن را لحاظ کنند.»
* اقتدار سپاه اقتدار ملي کشور است
قهرمان‌پور بابيان اين‌که اقتدار سپاه اقتدار ملي کشور است، گفت: «به‌هرحال ايران از مدت‌ها پيش اعلام کرد که باسياست‌هاي آمريکا موافق نيست. همچنين سپاه پاسداران جديت خود را در راستاي دفاع از آب‌هاي سرزميني و مرزها عنوان کرده است که به‌طور مثال مي‌توان به زمين‌گير شدن پهپاد آمريکايي و توقيف نفتكش انگليسي اشاره کرد؛ همچنين بايد در نظر داشت که تمام اين اقدامات ذيل تصميم ايران مبني بر آن است که طرف‌هاي خارجي، ايران را تهديد نکنند.»

نویسنده : راضيه فراهاني |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.