رادیو طنین صدای حجاج | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 6699
  پرینتخانه » فرهنگی تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۹:۰۸ | 207 بازدید |
معاون صدای رسانه‌ملی در گفت‌و‌گو با «رسالت» تشریح کرد

رادیو طنین صدای حجاج

موسم حج فصل تطهير از ناپاکي هاست و حجاج با استفاده از اين فرصت الهي جسم و جان خود را براي بهتر شدن و رهايي از زنگارهاي دنيوي آماده مي کنند.
رادیو طنین صدای حجاج

| حسن شجاعي |
موسم حج فصل تطهير از ناپاکي هاست و حجاج با استفاده از اين فرصت الهي جسم و جان خود را براي بهتر شدن و رهايي از زنگارهاي دنيوي آماده مي کنند. حجاج ايراني نيز در موسم حج ۹۸ با حضوري گسترده و پرشکوه در اين فريضه الهي شرکت کرده تا نداي وحدت و همدلي را در سرزمين وحي در کنار ساير برادران ديني خود سر دهند.
حميدرضا شاه آبادي معاون صداي رسانه ملي درگفت و گو با رسالت ضمن تشريح برنامه هاي اين معاونت در ايام حج ابراهيمي از پوشش ويژه برنامه هاي فرهنگي ، وضعيت حجاج ،حال و هواي سرزمين وحي و انعکاس پيام حج در شبکه هاي مختلف راديويي خبر داد.
وي با اشاره به تدارک وسيع صداي جمهوري اسلامي ايران براي اين ايام گفت: راديو در برنامه هاي مختلفي به بررسي موضوع حج و اثرات معنوي آن مي‌پردازد. برنامه« سرزمين وحي» که از ۲۷ تير تا ۷ شهريور از راديو معارف پخش مي شود به پوشش برنامه هاي فرهنگي و وضعيت حجاج مي پردازد. راديو ايران در برنامه هاي «سلام صبح بخير»، «خانه و خانواده»و «ايران را بشنويم»در گفت وگو با کارشناسان مذهبي به هفته حج و تشريح برنامه هاي مرتبط به آن مي پردازند.
ضمن اينکه «راه شب بامداد پنج شنبه» در مطالبي درباره حج و اهميت آن صحبت مي کند. همچنين اين شبکه راديويي با استفاده از ظرفيت ايران ياران در برنامه «صفحه من» با مسئولان سازمان حج و زيارت در باره برنامه هاي اين سازمان براي حجاج گفت وگو مي‌کند و از مراسم حج گزارش هايي را پخش خواهد کرد.
برنامه ميزگرد«ميزبان» نيز با طرح سوالاتي در باره
اعزام حاجي و نحوه اعزام صحبت مي کند که خدمات ،
تفاوت بين اين حج با سال‌هاي پيش ، اهميت حج امسال ، روابط با حجاج ساير کشورها از ديگر موضوعات اين برنامه است.
*مطالبه انتظارات مقام معظم رهبري از کارگزاران حج
وي با اشاره به کلام مقام معظم رهبري و مطالبه انتظارات ايشان از کارگزاران حج گفت: موضوع مطالبه انتظارات مقام معظم رهبري از کارگزاران حج و آخرين اخبار و اطلاعات حج و آگاهي از وضعيت حجاج بيت الله الحرام نيز در برنامه
«گفت وگوي ۲۱» از راديو معارف از ۱۳ تير تا ۷ شهريور پخش مي شود.
*وحدت مذاهب اسلامي در فلسفه حج
معاون صدا تصريح کرد: حج فرصت همفکري امت اسلامي در خصوص مهم ترين چالش‌هاي جهان اسلام بوده که واژه همبستگي اسلامي حاوي جهت گيري
وحدت و تقريب پيروان مذاهب اسلامي است که يکي از مهم ترين رسالت هاي حجاج به ويژه علما و فرهيختگان دراين سفر الهي است. در همين راستا راديو ايران در برنامه «جهان سياست»که از شنبه ۱۵ تير تا چهارشنبه ۱۹ مرداد پخش مي شود به وحدت مذاهب اسلامي در هفته حج و استکبار ستيزي مي‌پردازد.
در فواصل پخش اين شبکه راديويي نيز به موضوعاتي همچون بيان اهميت و جايگاه حج در دين مبين اسلام، تبيين جايگاه حج و نقش مراسم حج در همبستگي و اقتدار مسلمانان و نمايش قدرت آنان ، پرداختن به نام گذاري روزهاي اين هفته ، اطلاع رساني برنامه هاي متنوع فرهنگي و مذهبي در سراسر کشور به مناسبت هفته حج ، بيان خبرهاي مربوط به سفر زائران بيت الله الحرام ،
حج در آيات الهي و روايات و احاديث بزرگان دين مي پردازد. راديو تهران نيز در برنامه «گفتاورد» به فلسفه حج و مراسم مناسک از حج به اين فريضه سياسي- عبادي اشاره خواهد داشت.
*کلام امام راحل و مقام معظم رهبري
در باره حج
شاه آبادي ادامه داد: راديو ايران در برنامه «راه امام ، کلام امام» کلام ايشان در باره حج را پخش مي کند. ضمن اينکه در برنامه «نشاني» سخنان ارزشمند مقام معظم رهبري در خصوص حج پخش مي شود.
*پخش دعاهاي ندبه،کميل و عرفه از سرزمين نور و پوشش مستقيم مراسم برائت از مشرکان
معاون صدا در خصوص پخش دعاهاي ندبه،کميل و عرفه از سرزمين نور و پوشش مراسم برائت از مشرکان از راديو گفت: دو شبکه راديويي معارف در برنامه «شرح اشتياق» و قرآن به پخش دعاي ندبه و دو شبکه راديويي معارف در برنامه «محراب دل» و ايران به پخش دعاي کميل از سرزمين حج مي پردازند. راديو ايران در برنامه اي ،دعاي عرفه را از سرزمين حج پخش مي کند. ضمن اينکه راديو معارف در نهم ذي الحجه دربرنامه «عارفانه» دعاي عرفه را از حرم حضرت معصومه (س)پخش مي کند. دو شبکه راديويي معارف در برنامه «پيام حج » و ايران در ويژه برنامه اي به پوشش مستقيم مراسم برائت از مشرکان مي پردازند. راديو جوان نيز در برنامه زنده «روز رحمت» به روز عرفه و نيايش و حج مي پردازد.
*برنامه هاي توليدي در سرزمين وحي
شاه آبادي خاطر نشان کرد: برنامه سازان و گزارشگراني که به سرزمين وحي مشرف مي شوند ، گاهي فرصت کرده و بخش هايي را تهيه و توليد مي کنند که پخش آن در ايام حج بهترين فرصت براي آشنايي با مناسک اين فريضه الهي است. راديو ايران و جوان ميان برنامه هاي
کوتاهي را در سرزمين وحي توليد کرده که از ۲۰ تير تا ۷ شهريور پخش مي شود، همچنين دو شبکه راديويي معارف و قرآن برنامه هاي اذان ظهر و مغرب که توليدي سرزمين وحي است و شامل بيان و آداب احکام حج و استفاده بهتر حجاج از فضاي معنوي حج است را پخش مي کند. راديو جوان نيز در برنامه اذان گاهي «قرار» به موضوع حج مي پردازد.
*نمايش‌هايي با موضوع حج
وي با اشاره به نمايش هايي که با موضوع حج توسط هنرمندان اداره کل هنرهاي نمايشي تهيه شده گفت: هفت نمايش«صلح حديبيه فتحي عظيم»،«چشمان منتظر»، «راز طواف»، «افسانه گذشتگان»، «درمحضر خدا»، «حج پينه دوز» و «شکوه سادگي» از راديو نمايش پخش مي شود.
*ويژه برنامه هاي عيد قربان
معاون صدا با اشاره به عيد قربان گفت: راديو فرهنگ درويژه برنامه «آستان ارادت» از تجلي عيد قربان در ادبيات فارسي مي گويد.«تا انتها ايمان» نيز برنامه محيطي با حمايت از بيماران ام اس ايران است که فضاي دلنشين در روز ايمان و بندگي براي مخاطبان اين شبکه راديويي به وجود مي آورد.ضمن اينکه «جوانه ها» به آموزه هاي اخلاقي عيد قربان براي نوجوانان مي پردازد. «چهار باغ» به پخش ترانه و شعر خواني به مناسبت عيد قربان مي پردازد.راديو معارف در برنامه «مناي دل» به بيان اعمال و فضايل عيد قربان مي پردازد.
*ديگر برنامه ها
همچنين راديو فرهنگ در برنامه «ناز و نياز» که از ۲۰ تا ۲۵ مرداد پخش مي شود به دهه ولايت و امامت ، ضرورت نيايش و جايگاه دعا در انديشه اسلامي، عرفه و فرصت خدا شناسي مي پردازد.«هفت کوچه» به موضوع فرهنگ نواحي مردم ايران در عيد قربان و «گفتارش» به گفت و گو و گزارش درباره عيد قربان و خبرهاي فرهنگي مي پردازد.
همزمان با سالروز شهادت مسلم بن عقيل ويژه برنامه «مهمان کوفه» از راديو معارف پخش مي شود
که به بيان ويژگي ها ي آن بزرگوار پرداخته و نقش ايشان را نهضت بزرگ کربلا بيان مي کند.
*راديو تهران در «کتاب شب» سفرنامه حج شريعتي را روايت مي‌کند
معاون صدا خاطر نشان کرد: راديو تهران در برنامه سعادت آباد بخشي به نام «حجانه » دارد که هر روز ضمن ارتباط با گزارشگران مستقر در مکه و مدينه و ارتباط با حاجيان به اطلاع رساني از وضعيت حجاج مي پردازد ضمن اينکه در تمامي بخش هاي خبري راديو با خبرنگاران و گزارشگران اعزامي ارتباط برقرار مي شود.

نویسنده : حسن شجاعي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.