اظهارات آمریکایی‌ها برای فریب مردم ایران است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 6621
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۹:۰۱ | 272 بازدید |
احمد خرم در گفت‌وگو با «رسالت»؛

اظهارات آمریکایی‌ها برای فریب مردم ایران است

بارها شاهد تناقض سياست‌هاي دولتمردان آمريکايي چه درگذشته و چه زمان حال در قبال ايران بوديم و مي‌توان گفت دست آنان براي ايران کاملا رو شده است.
اظهارات آمریکایی‌ها برای فریب مردم ایران است

| راضيه فراهاني |
بارها شاهد تناقض سياست‌هاي دولتمردان آمريکايي چه درگذشته و چه زمان حال در قبال ايران بوديم و مي‌توان گفت دست آنان براي ايران کاملا رو شده است. هرازگاهي يکي از دولتمردان کاخ سفيد درباره موضع آمادگي آمريکا براي مذاکره بدون پيش‌شرط با ايران سخن مي‌گويد و اين‌گونه ابراز عقيده مي‌کنند که هيچ مشکلي در ميان نيست، گويي از ياد بردند که همين کشور از برجام خارج شده است.
آمريکايي‌ها به دنبال آن هستند تا به مردم ايران اين‌گونه القا کنند که آنها آماده مذاکره براي حل مسائل و برداشتن تحريم‌ها بوده و تنها دولتمردان ايراني به دنبال جنگ هستند اما بايد به آنها يادآوري کرد که دست آنها براي مردم فهيم ايران رو شده و مردم ما فريب سخنان و لبخند ظاهري آنها را نخواهند خورد.
جمعه گذشته (۴ مرداد) مايک پمپئو براي چندمين بار از آمادگي آمريکا براي مذاکره بدون پيش‌شرط با ايران سخن گفت. وزير امور خارجه آمريکا در گفت‌وگويي که با شبکه بلومبرگ داشت مجدد براي حضور يافتن در تلويزيون ايران تمايل نشان داد و مطرح کرد که آماده است به تهران بيايد و در تلويزيون ايران «با خوشحالي»، استدلال آمريکا براي تحريم‌ها را توضيح دهد. پمپئو مدعي شد که از فرصت گفت‌وگوي مستقيم با مردم ايران درباره آنچه حکومتشان انجام داده و آسيبي که به ايران وارد کرده، استقبال خواهد کرد.
اظهارات آمريکايي‌ها براي فريب مردم ايران است
احمد خرم وزير راه دولت اصلاحات درباره تناقض‌گويي‌هاي دولتمردان آمريکا در گفت‌وگو با «رسالت» بيان کرد: «اين اظهارات تنها به جهت فريب مردم ايران است و هيچ انتظار ديگري از آنها نبايد داشت. دولتي مقابل ايران ايستاده که تنها به دنبال فريب و خنجر زدن به مردم ما است بنابراين بايد بسيار دقت کرد تا فريب آنها را نخوريم چراکه اين اقدامات فريبنده جزو لاينفک برخورد دشمن است.»
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب بابيان اين‌که مذاکره يک اصل است، افزود: «نتيجه مذاکره ميان دو طرف با «برد- برد»، «باخت- باخت» يا «برد-باخت» همراه است. اما بايد در نظر داشت که در برخي موارد شرايط و بستر مناسب براي مذاکره وجود ندارد.»
او ادامه داد: «براي برگزاري يک مذاکره خوب نخست بايد نقشه راهي تهيه و سپس به دنبال اهداف مذاکره حرکت کرد؛ البته اين موضوع را هم نبايد از ياد برد که امروز مذاکره بايد تنها به سمت «برد- برد» حرکت کند چراکه نبايد ميز مذاکره را با نتيجه «برد- باخت» ترک کرد.»
خرم افزود: «ايران شهامت مذاکره با ۱+۵ يعني قدرت‌هاي برتر دنيا را داشت و توانست سخن خود را خلاف عقيده آمريکا به کرسي بنشاند. آمريکا در اين مذاکره باخت خود را مقابل ايران مشاهده کرد بنابراين از برجام خارج شد؛ مي‌توان گفت برجام افتخار بزرگي در تاريخ ديپلماسي کشور است.»
ايران به عدم صداقت ۱+۵ موضع دارد
وزير راه دولت اصلاحات به بيان راهکار پرداخت وگفت: «يکي از راه‌ها پذيرفتن و ادامه راه برجام است؛ راه ديگر پذيرفتن همين برجام ولا غير است، يعني امکان ادامه مذاکره وجود ندارد. در اين باره عده‌اي معتقدند ادامه مسير با کشورهاي ۱+۵ هيچ منفعتي براي ايران نخواهد داشت چراکه نمي‌توان گفت ۵ کشور به تعهدشان عمل کردند و تنها آمريکا خلاف تعهدش عمل کرده است. ۶ قطعنامه عليه ايران صادر شد و روس‌ها و چيني‌ها که اعلام کرده بودند از ايران حمايت خواهند کرد؛ نه‌تنها شاهد حمايتشان نبوديم بلکه تمام قطعنامه‌ها را هم امضا کردند.»
آمريکا به دنبال سوءاستفاده از هر فرصتي است
او بابيان اين‌که موضع ما بي‌صداقتي تمام اين کشورها است، افزود: «آمريکا جزو همين گروه است. برخي معتقدند حتي اگر شرايطي هم وجود ندارد بايد زمينه مذاکره را براي حل مسائل ايجاد کرد البته نبايد از ياد برد که آمريکا به دنبال سوءاستفاده از هر فرصتي است تا بر کل جهان سلطه پيدا کند.»

نویسنده : راضيه فراهاني |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.