«مزدک» کجایی، دقیقا کجایی؟ | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 6618
  پرینتخانه » فرهنگی تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۹:۰۰ | 4369 بازدید |
«رسالت» در گفت‌وگو با کارشناسان تبعات حضور گزارشگر سیما در انگلیس را بررسی می‌کند

«مزدک» کجایی، دقیقا کجایی؟

خبر به‌سرعت در سطح شبکه‌هاي اجتماعي چرخيد و بااينکه باور آن دشوار بود ولي با اماواگرهاي فراوان سرانجام تاييد شد. مزدک ميرزايي، گزارشگر باسابقه تلويزيون، ايران را براي هميشه ترک کرد و قرار است با شبکه ايران اينترنشنال که توسط وهابيون سعودي تأمين مالي مي‌شود همکاري نمايد
«مزدک» کجایی، دقیقا کجایی؟

| حسن شجاعي |
خبر به‌سرعت در سطح شبکه‌هاي اجتماعي چرخيد و بااينکه باور آن دشوار بود ولي با اماواگرهاي فراوان سرانجام تاييد شد. مزدک ميرزايي، گزارشگر باسابقه تلويزيون، ايران را براي هميشه ترک کرد و قرار است با شبکه ايران اينترنشنال که توسط وهابيون سعودي تأمين مالي مي‌شود همکاري نمايد.در ادامه اين خبر، همراه بردن تعداد زيادي از آرشيوهاي ورزشي صداوسيما هم اضافه شد که هنوز صحت‌وسقم آن مشخص نيست؛ اما به نظر مي‌رسد ميرزايي که براي ساخت برنامه‌اي براي شبکه مستند با اين مجموعه قرارداد امضا کرده بود بخشي از آرشيو در اختيار را نيز با خود از ايران خارج کرده است. شنيده‌ها حاکي از آن است که پدر و مادر و خواهرش در کانادا اقامت دارند و هدف اوليه او از رفتن، پيوستن به خانواده بوده اما درنهايت سر از لندن درآورده است.

پيچيدگي اين اتفاق به حدي است که کسي دقيقاً نمي‌داند چه اتفاقي افتاده و قرار است در آينده چه اتفاقي بيفتد. تنها خبري که حکايت از رفتن او به شبکه ايران اينترنشنال دارد صحبت‌هاي محمد تقوي بازيکن سابق استقلال و تيم ملي و کارشناس ورزشي اين شبکه است که خبر از بازديد مزدک ميرزايي از ساختمان اين شبکه دارد.
برخي در اين مدت رسانه ملي را مقصر جلوه داده و اين سازمان را درزمينه، حفظ و نگهداشت نيروي انساني شماتت کردند و عده‌اي ديگر به مزدک ميرزايي تاخته و او را فردي بي‌مسئوليت نسبت به حرفه و موقعيت اجتماعي و نيز خائن به کشور قلمداد کردند.
براي شنيدن اين دست از اظهارنظرها‌ گپ و گفتي با تعدادي از مديران رسانه‌هاي ورزشي و خبرنگاران اين حوزه انجام‌شده که در ادامه مي‌خوانيد.
سيامک رحماني سردبير روزنامه «شهروند» از خبرنگاران باسابقه ورزشي که سابقه دوستي با مزدک ميرزايي را نيز در کارنامه دارد در مورد اين اتفاق به رسالت مي‌گويد: «متأسفانه صداوسيما در ايران بدون رقيب فعاليت مي‌کند و به همين خاطر چندان تمايلي به ارتقاء کمي و کيفي فعاليت‌هاي خود ندارد و بالطبع در حفظ نيروي انساني توانمند خود نيز چندان حساسيت به خرج نمي‌دهد.»
وي در خصوص همکاري اين گزارشگر با شبکه ايران اينترنشنال هم گفت: «به نظر من مزدک ميرزايي حتماً پي اين را به تنش ماليده که مي‌خواهد با شبکه‌اي که با کشور ها در تعارض و تقابل است همکاري نمايد. اين کار ريسک بزرگي است و بايد از خيلي چيزها گذشته باشد که تصميم به چنين همکاري گرفته است. بايد ديد چرا به اين نتيجه رسيده و چه عواملي دست‌به‌دست هم داده تا يک گزارشگر حرفه‌اي تلويزيون ايران عطاي ماندن را به فعاليت در چنين شبکه‌اي ترجيح دهد.»
رحماني خاطرنشان کرد: «شايد پيش‌تر از اين به نظر مي‌رسيد که عادل فردوسي پور دست به چنين اقدامي بزند اما خبر رفتن مزدک ميرزايي همه را غافلگير کرد.»
سردبير روزنامه «شهروند» در مورد اينکه گفته مي‌شود ميرزايي بخشي از آرشيو ورزشي صداوسيما را نيز با خود برده اظهار داشت: «در اين مورد فکر مي‌کنم جنجال رسانه‌اي صورت گرفته است. اينکه دسترسي به آرشيو صداوسيما کار بسيار دشواري باشد چنين چيزي نيست. ميرزايي به دليل برنامه‌هاي مستندي که ساخته به بخش زيادي از آرشيو گذشته ورزش ايران دسترسي داشته و مي‌توانسته تمام اينها را روي هاردي ذخيره کند. ضمن اينکه افراد زيادي به آرشيو صداوسيما دسترسي دارند و براي برنامه‌هاي مختلف مي‌توانند به‌راحتي به آن دسترسي يابند. بااين‌حال من فکر مي‌کنم اين موضوع بايد از جهات مختلف بررسي شود و تقصيرها يک‌طرفه گردن کسي نيفتد.»
رضا خسروي دبير گروه ورزشي خبرگزاري «مهر» نيز در پاسخ به پرسش «رسالت» مبني بر چرايي رفتن مزدک ميرزايي گفت: «اين موضوع يک اتفاق شخصي است و حتماً مزدک ميرزايي تمام جوانب کار را بررسي کرده که دست به اين اقدام زده است. به نظر من در اين شرايط اظهارنظر خاصي نمي‌شود کرد زيرا اطلاعات کافي هم در اختيار ما نيست. ضمن اينکه با اتفاقاتي که براي عادل فردوسي پور رخ‌داده به نظر مي‌رسيد او گزينه چنين ريسکي باشد بااين‌حال بايد منتظر بود تا ميرزايي در اين زمينه اظهارنظر کند و بعد در اين خصوص قضاوت کرد.»
خسروي با تأکيد بر اين نکته که صداوسيما يکي از نيروهاي زبده خود را ازدست‌داده گفت: «طبيعتاً پر کردن جاي ميرزايي چندان آسان نيست اما بايد در نظر داشت که اين اتفاق بر اساس يک تصميم شخصي صورت گرفته و نمي‌تواند اظهارنظر خاصي در اين خصوص داشت.»
محمد جماعت دبير گروه ورزشي خبرگزاري تسنيم نيز با تقبيح اين حرکت مزدک ميرزايي روي سخن را به سمت مديران ارشد رسانه ملي کرده و با گلايه از نحوه رفتار اين سازمان در مديريت نيروي انساني خود گفت: «متأسفانه طي ۲۰ سال گذشته تغيير محسوسي در گروه گزارشگران تلويزيون ديده نشده و اين انحصار موجب شده تا شاهد ظهور افرادي باشيم که به خود اجازه مي‌دهند اعتبار و عزت کشور و ملت را فداي حضور در شبکه‌اي معاند که تمامي هزينه‌هايش از سوي وهابيون سعودي تأمين مي‌شود کنند.»
وي ادامه داد: «ميرزايي وقاحت را به‌جايي رسانده که ۱۲۰ ميليون تومان از دستمزد تهيه برنامه شبکه مستند را نيز دريافت کرده و با خود برده است تا نشان دهد برخلاف آنچه در مورد وي گفته مي‌شود از تعهد اخلاقي به دور است.»
جماعت با تأکيد بر اين نکته که بايد توجه داشت اين افراد بااعتبار رسانه ملي چهره شده و از اين اعتبار درآمدهاي زيادي نيز کسب کرده‌اند، گفت: «جاي تأسف است که رسانه ملي در طي اين مهروموم‌ها اين انحصار را نشکسته تا عده‌اي با پول و هزينه بيت‌المال چهره شده و حالا با اين اعتبار در شبکه‌اي معاند به تبليغ ضد نظام بپردازند. اين نشان مي‌دهد اين افراد نه‌تنها از ارزش‌هاي اعتقادي بويي نبرده‌اند بلکه ارزش‌هاي ملي را نيز ناديده گرفته و در دامان رسانه‌هايي قرار است فعاليت کنند که چهره‌شان در ضديت با نظام بر همگان روشن است. اين موضوع نشان مي‌دهد اين افراد تا چه اندازه منفعت‌طلب بوده و همه‌چيز را فداي اين منفعت‌طلبي مي‌کنند.»
ناصر تقي پور از ورزشي نويسان مطبوعات کشور هم در گفت‌وگو با «رسالت» با اشاره به اينکه گفته پس از اتفاقاتي که براي فردوسي پور افتاد مزدک ميرزايي بيشترين گزارش‌هاي ورزشي را در رسانه ملي داشته و بحث تحريم او در رسانه ملي اشتباه است افزود: «به نظر مي‌رسد افرادي براي تطهير حرکت ميرزايي اين موضوع را مطرح مي‌کنند وگرنه طبق مستندات موجود ميرزايي بيشترين گزارش‌ها را پس از نبود فردوسي پور در گزارش‌هاي ورزشي داشته است. ميرزايي در اين سال‌ها هيچ‌گاه تحت‌فشار نبوده و موضوع رفتن او دلايل ديگري دارد که به‌مرورزمان مشخص خواهد شد.»
وي ادامه داد: «از سوي ديگر گلايه به رسانه ملي است که چرا به جوانان ميدان داده نمي‌شود تا افرادي خود را تا اين اندازه برتر از بقيه ديده و بتوانند بااعتباري که رسانه ملي براي آنها فراهم کرده است دست به چنين اقداماتي بزنند. متأسفانه رسانه ملي ارزش جايگاه خود را نمي‌داند و با استفاده از ظرفيت‌هايي که دارد به جوانان ميدان نمي‌دهد وگرنه بعدازاين همه‌سال تعداد گزارشگران صداوسيما به‌اندازه انگشتان يک دست نمي‌رسيد.»

نویسنده : حسن شجاعي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.