این خدمت، فروشی نیست! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 6476
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱:۲۷ | 293 بازدید |
گزارش رسالت از طرح فروش خدمت سربازی

این خدمت، فروشی نیست!

درروزهاي پاياني سال 97 شايعاتي درمورد منتفي شدن فروش خدمت سربازي به گوش مي‌رسيد که گويا واقعيت دارد؛ با پايان سال ۹۷، طرح خريد خدمت سربازي منتفي شد و بسياري از مشمولان يا به دليل عدم توانايي مالي يا به دليل عدم پر شدن سقف ۸ سال غيبت، نتوانستند براي خريد خدمت سربازي اقدام نمايند.
این خدمت، فروشی نیست!

درروزهاي پاياني سال ۹۷ شايعاتي درمورد منتفي شدن فروش خدمت سربازي به گوش مي‌رسيد که گويا واقعيت دارد؛ با پايان سال ۹۷، طرح خريد خدمت سربازي منتفي شد و بسياري از مشمولان يا به دليل عدم توانايي مالي يا به دليل عدم پر شدن سقف ۸ سال غيبت، نتوانستند براي خريد خدمت سربازي اقدام نمايند.
اواخر سال ۹۷ سردار کمالي، رئيس اداره سرمايه انساني سرباز ستادکل نيروهاي مسلح در اين باره گفت:«طرح خريد خدمت سربازي يک طرح تبعيض آميز بود. اين طرح مشمولان را به انجام غيبت سربازي ترغيب مي کرد. خوشبختانه طرح خريد خدمت سربازي در پايان سال ۹۷ متوقف مي شود. مشمولان متقاضي خريد خدمت سربازي تا پايان امسال مي توانند نسبت به درخواست خريد خدمت اقدام کنند. اين افراد مي توانند تا پايان امسال مبلغ خريد خدمت سربازي را يا به صورت نقد پرداخت کنند يا يک قسط آن را قبل از پايان سال پرداخت نمايند. الباقي مشمولان که افدام به خريد خدمت سربازي به هر دليلي نکرده اند
بايد نسبت به اعزام به خدمت سربازي اقدام کنند.»
طبق بيانيه ها و خبرهاي سازمان نظام وظيفه اين طرح تاکنون عملي نشده است و مشمولاني که سال ۹۸، ۸ سال غيبت‌شان تکميل مي‌شود بايد به خدمت سربازي اعزام و جريمه را هم بپردازند.
*جزئيات پرداخت جريمه ريالي غيبت سربازي در سال ۹۸
همچنين سردار تقي مهري، رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا هم سال ۹۷ تاکيد کرده بود مشمولاني که هنوز اقدامي براي خريد سربازي خود انجام نداده‌اند با مراجعه به دفاتر پليس +۱۰ يا دفاتر معاونت‌هاي وظيفه عمومي ناجا در استان‌ها نسبت به تعيين وضعيت خود اقدام کنند. درصورتي که اين افراد اقدامات لازم را نسبت به تعيين وضعيت خود انجام ندهند، از اين طرح محروم مي شوند زيرا اين طرح ديگر در سال ۹۸ کاملا بسته مي شود.
ازطرفي هم برخي نمايندگان مجلس بيان کرده بودند امکان ندارد سازمان وظيفه، خدمت سربازي را نفروشد زيرا بسياري از افراد هستند که شرايط رفتن به سربازي را ندارند و بايد آن را بخرند؛ اما براي بررسي بيشتر با دو تن از نمايندگان گفت‌وگو کرديم.
دبير کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي، روح الله بابايي صالح دراين باره به «رسالت» گفت:«امسال فروش سربازي نداريم و در قانون برنامه بودجه ۹۸ چيزي در اين مورد ذکر نشده است، اگر هم بنا باشد تصميمي گرفته شود بايد ستاد مشترک نيروهاي مسلح اين تصميم را بگيرد و بعد به مجلس بيايد.»
*هيچ رديف بودجه اي براي خريد سربازي تعريف نشده است؟
«خير تعريف نشده و تصميم گيري به عهده سازمان نظام وظيفه و ستاد مشترک کل نيروهاي مسلح است»
در ادامه هم عضو کميسيون اقتصادي، علي اکبر کريمي همين خبر را به «رسالت» داد و افزود:«شايعاتي درمورد فروش سربازي وجود ندارد و فروش خدمت سربازي در بودجه سال ۹۸ منتفي شده است و ممکن نيست امسال به فروش برسد، برخي از افراد که سال ۹۷ سربازي خود را به صورت اقساطي خريدند بايد خريد خود را تکميل مي‌کردند سازمان نظام وظيفه تا ۳۰ فروردين ۹۸ به آن‌ها مهلت داد، اما طبق قانون بودجه ۹۸ فروش سربازي با شکلي که در چند سال اخير بوده منتفي شده است.»
*مشمولاني که ۸ يا ۹ سال از غيبت‌شان گذشته و به دلايل مختلف اعم از کامل نشدن مدت ۸ سال غيبت در سال ۹۷ يا استطاعت مالي که در سال‌هاي گذشته نداشتند و اکنون نيازمند خريد سربازي هستند، بايد چه کنند؟
«ديگر نمي‌توانند سربازي را بخرند و طبق قانون با آن‌ها برخورد مي‌شود، هم بايد به سربازي بروند و هم مجازات غيب خود را بکشند.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.