یک‌قدم تا شروع همدلی | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 6089
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۸:۵۹ | 140 بازدید |
رسالت در گفت وگو با کارشناسان، ازدواج آسان را بررسی می‌کند؛

یک‌قدم تا شروع همدلی

اعضای هیئت مدیره کانون پیوند مهر اصفهان از نحوه آسان‌سازی ازدواج جوانان و لزوم فراگیر شدن آموزش‌های قبل از ازدواج می‌گویند.
یک‌قدم تا شروع همدلی

اعضای هیئت مدیره کانون پیوند مهر اصفهان از نحوه آسان‌سازی ازدواج جوانان و لزوم فراگیر شدن آموزش‌های قبل از ازدواج می‌گویند.
تسهیل ازدواج جوانان اگرچه موضوعی روشن به نظر می‌رسد اما در مقام عمل، نیاز به الگوهایی دارد که جوانان با اطمینان خاطر طی مراحل ازدواج آن را به کار گیرند و دغدغه آزمون و خطا نداشته باشند. امیرحسین بانکی‌پور استاد دانشگاه اصفهان و نویسنده کتاب‌هایی چون مطلع مهر و سر دلبران، عضو هیئت مدیره کانون پیوند مهر اصفهان و عضو شبکه فعالان ازدواج کشور است که به همراه رضا طیب‌نیا مدیرعامل این کانون در گفت‌وگو با رسالت به شرح الگویی پرداخته‌اند که با آسان‌سازی ازدواج،وصلت بیش از ۱۸ هزار زوج را در پی داشته است.

​​​​​​​اميرحسين بانکي‌پور درباره علت تمرکز خود بر پروژه ازدواج جوانان گفت: برخوردهاي زيادي با جوانان داشته‌ام،از جلسات و سخنراني‌هاي مربوط به ازدواج گرفته تا کلاس‌هاي درس و دانشگاه، بايد بگويم که جامعه ما با اين تعداد بالاي مجردان از خلأ محبت و عاطفه رنج مي‌برد، انسان ذاتا دوست دارد که توسط جنس مخالف به عنوان همسر دوست داشته شود و اين جزئي از خلقت انسان است.
*خلأ اصلي به انحراف کشيدن مسائل جنسي
اين استاد دانشگاه تاکيد کرد: خلأ اصلي که دشمن از طريق آن به جامعه ما ضربه مي‌زند نبود ازدواج به موقع با به انحراف کشيدن مسائل جنسي و عاطفي است و تنها راهکاري که داريم تا جلوي هجمه‌هاي غير اخلاقي و غيرشرعي را بگيريم همين بحث ازدواج نسل جوان است.
عضو هيئت مديره کانون پيوند مهر اصفهان افزود: اين فرصت جمعيت جوان وقتي که با حربه جنسي به دست تهاجم دشمنان بيفتد به يک تهديد براي ما تبديل مي شود و ما تنها راه مبارزه با اين قضيه را رواج و مطالعه دقيق و عميق روي مسئله ازدواج مي‌دانيم.همين دو مسئله باعث شد که کار زيادي را در عرصه‌هاي گوناگون از صدا و سيما و مجلس گرفته تا دولت و مردم شروع کنيم.
وي تاکيد کرد: علي‌رغم اينکه حرکت‌هاي خودجوش بسياري در زمينه ازدواج در حال انجام است اما ميزان هجمه‌هايي هم که به خانواده ها وارد مي‌شود، بسيار زياد است به همين دليل متاسفانه روز به روز آمار طلاق رو به گسترش است، با اين که شتاب جمعيت رو به رشد است اما در ۵-۶ سال اخير تعداد ازدواج‌هايمان هر سال کمتر از سال قبل بوده يعني در اين پنج سال اخير اتفاق خيلي ناگواري در حال رخ دادن است.
بانکي‌پور در مورد نحوه شروع کار در کانون پيوند مهر گفت: در رصدهايي که از اوايل دهه ۸۰ در مجموعه حديث راه عشق در اصفهان داشتيم متوجه شديم که متولي خاصي براي ميليون‌ها جوان مجرد در آن موقع وجود نداشت. لذا فعالان مردمي که در کشور احساس دغدغه در زمينه ازدواج جوانان داشتند براي هم‌افزايي در اين زمينه در همايش کشوري در دانشگاه صنعتي اصفهان دور هم جمع شدند.
اين فعال حوزه خانواده و ازدواج عنوان کرد: در اين همايش که در سال ۱۳۸۷ برگزار شد نهايتا تصميم بر راه‌اندازي شبکه‌اي به نام شبکه فعالان ازدواج يا شفا گرفته و دفاتر آن در استان‌هاي مختلف داير شدکه در عرصه آسان‌سازي ازدواج يا فرهنگ‌سازي آن کار مي‌کنند و در اين شبکه با همديگر مرتبط شده‌اند. برخي از اين مجموعه‌ها در برنامه‌هاي آموزشي، برخي در فرهنگ‌سازي عمومي، عده‌اي در پژوهش، عده‌اي در زمينه تسهيلات قانوني،تيم هاي اجرايي و مشاوره فعاليت دارند.
بانکي‌پوراظهار داشت: ما و همکارانمان در اصفهان به اين نتيجه رسيديم که براي تکميل فعاليت شفا(شبکه فعالين ازدواج) بايد مجموعه‌اي در زمينه تسهيل امور مربوط به ازدواج و خانواده طراحي شود لذا متعاقباً کانون پيوند مهر را با حضور بسياري از دوستان فرهنگي، استادان دانشگاه، روحانيون و مشاوران خانواده طراحي کرديم.
وي افزود: هرگز در مدل سازي براي آسان‌سازي ازدواج بدون تحقيق کار نکرده‌ايم، سعي ما در طول اين سال‌ها اين بوده که از متون علمي سازگار با آب و هواي ديني، فرهنگي و ملي خود بهره ببريم، همچنين پايان نامه‌هاي متعددي در کانون نخبگان اصفهان براي اين موضوع زير نظر استادان حوزه و دانشگاه تعريف شده است و هيئت امنا و هيأت علمي متشکل از فعالان با سابقه عرصه فرهنگ و خانواده، روحانيون و استادان دانشگاه ما را در اين مسير راهنمايي مي‌کنند.
در ادامه رضا طيب‌نيا مديرعامل کانون پيوند مهر اصفهان گفت: کانون پيوند مهر مختص اصفهان نيست و در دوازده شهر ديگر چون مشهد، تهران، قم و يزد هم داير شده است که البته ساختار و روش اجرايي همه آنها به روش کانون پيوند مهر اصفهان نيست.
طيب‌نيا تصريح کرد: در کانون پيوند مهر اصفهان فقط به دنبال افزايش جذب جوانان نيستيم بلکه به دنبال ايجاد يک زندگي مشترک پايدار به همراه وصلت آسان براي جوانان هستيم.
وي در ادامه گفت: يکي از اصلي‌ترين مشکلات جوانان براي ازدواج هزينه‌هاي بالا است، اما در کانون به دنبال روش‌هايي بوده‌ايم که بتوانيم هزينه‌هاي ازدواج را حتي تا يک سوم کاهش دهيم و هيچ کدام از مراسمات مثل آرايش و لباس عروس و داماد، گل‌آرايي ماشين، فيلمبرداري، عاقد و آتليه، دفترخانه، سفره عقد و سفرهاي زيارتي و سياحتي و تالار پذيرايي را حذف نکنيم در ضمن يک جلسه مشاوره رايگان و شرکت درکارگاه آموزشي و ارائه بسته فرهنگي در کانون نيز انجام مي‌شود.
طيب‌نيا در مورد نحوه تهيه جهيزيه براي جوانان در شرف ازدواج تصريح کرد: براي تهيه جهيزيه هم با شرکت‌هاي توليد لوازم خانگي جهت همکاري و تخفيف قيمت کالاها براي زوجين همکاري مي‌کنيم.
طيب‌نيا در مورد سبک کانون پيوند مهر در مشاوره به جوانان در امر ازدواج گفت: ابتدا در مراجعه حضوري مدارک و مشخصات دختر يا پسر مجرد را دريافت کرده و در يک جلسه مشاوره در مورد شرايط خودشان و انتظاراتشان از زندگي مشترک و همسر آينده با آنها صحبت مي‌کنيم . پس ازبررسي فرد از همه جهات روحي، اخلاقي، اعتقادي، خانوادگي و… متخصصان مرکز نزديک‌ترين مورد را به فرد مراجعه‌کننده معرفي مي‌کنند.
مدير عامل کانون پيوند مهر اصفهان در ادامه گفت: بر نقش خانواده در امر ازدواج جوانان تاکيد زيادي داريم لذا از معرفي مستقيم دختر و پسر بهم ديگر خودداري کرده و نقش معرفي جوانان به يکديگر را به خانواده‌ها واگذار کرده‌ايم.
وي اظهار داشت: توانايي يافتن همسر براي دختران و پسران سن بالا را دار يم و اينطور نيست که فرصت ازدواج براي اين عزيزان به انتها رسيده باشد، ما در جامعه‌مان هم دختر سن بالاي مجرد داريم و هم پسر، فقط کافي است اين جوانان را پيدا و آنهايي که به هم شرايط و روحيات نزديکتري دارند را معرفي کنيم، همچنين بيش از ۶۰۰ جلد عنوان کتاب در رابطه با ازدواج، خانواده و تربيت فرزند منتشر کرده‌‌ايم و کارگاه‌هاي آموزشي زيادي هم برگزار مي‌کنيم و سعي کرده‌ايم جوانان در شرف ازدواج را ملزم به آموزش‌هاي قبل از ازدواج کنيم چون اصرار داريم که مراجعه‌کنندگان ما چه براي ازدواج و چه بعد از ازدواج و فرزندداري به سمت مطالعه، تفکر و قدرت حل مسئله پيش ببريم.
طيب‌نيا افزود: هم اکنون اجباري شدن آموزش‌هاي قبل از ازدواج مورد تاييد مجلس شوراي اسلامي است و به نظر بهترين زمان براي گذراندن اين آموزش‌ها،زمان اقدام جوانان براي دريافت وام ازدواج باشد البته اين امر متولي خاصي ندارد اما کانون پيوند مهر اصفهان آمادگي دارد که در اين زمينه الگوي اجرايي و کاربردي ارائه دهد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.