دفاعیاتی از جنس اصلاح‌طلبان | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 6050
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۶ | 454 بازدید |
رسالت، پرونده «قتل میترا استاد» و تناقض‌گویی اصلاح‌طلبان را بررسی می‌کند

دفاعیاتی از جنس اصلاح‌طلبان

قتل همسر «نجفي» مي‌توانست تا به اين حد جنجالي و حاشيه ساز نباشد، اما مشکل از آنجا آغاز شد که اصلاح طلبان به منظور فرار رو به جلو و دفاع از عملکرد خود در انتخاب نجفي به عنوان شهردار و قبل از آن وزیر و رئیس سازمان برنامه و بودجه، نگرشي صرفا سياسي را نسبت به يک قتل خانوادگي در سطح جامعه تسري دادند
دفاعیاتی از جنس اصلاح‌طلبان

قتل همسر «نجفي» مي‌توانست تا به اين حد جنجالي و حاشيه ساز نباشد، اما مشکل از آنجا آغاز شد که اصلاح طلبان به منظور فرار رو به جلو و دفاع از عملکرد خود در انتخاب نجفي به عنوان شهردار و قبل از آن وزیر و رئیس سازمان برنامه و بودجه، نگرشي صرفا سياسي را نسبت به يک قتل خانوادگي در سطح جامعه تسري دادند و اين امر بيش از همه نمايانگر بي‌اخلاقي و تقديس متهم است. سقوط اخلاقي اصلاح طلبان بعد از ماجراي قتل «ميترا استاد» بيش از گذشته برهمگان آشکار شد.
البته براي اظهارنظر درباره ابعاد اين ماجرا بايد جانب تقوا و اخلاق را نگه‌داشت اما فراموش نکنيد که اصلاح طلبان، هيچ گاه ذره‌اي از لغزش‌ِ رقباي خود، کوتاه نيامده‌اند و آن خطاهاي ولو کوچک را دستاويزي براي ترور شخصيتي افراد در جهت منافع حزبی خود قرار داده‌اند.
حالا چگونه است که مدافع حقوق فردي شده اند که مرتکب قتل شده است. نکته تاسف بارتر اينکه سال گذشته، ازدواج دوم نجفي را عادي جلوه مي‌دادند و سخني از نهادهاي امنيتي نبود اما حالا او را پرستو مي خوانند!! اساسا چرا بايد يک سياستمدار مستعفي، به عنوان يک سوژه امنيتي مورد توجه باشد؟
چرا نجفي بايد از خود نقطه ضعف بروز داده و اين زن را به عقد دائم خود درآورد و بعد از وقوع قتل، ادعا شود که ميترا استاد، پرستوي نهادهاي امنيتي بوده؟ به نظر مي رسد پروپاگاندايي عظيم همچنان تلاش دارد، مقتول را مقصر و از قاتل يک قرباني و مظلوم تمام عيار بسازد که به اسارت يک پرستور درآمده است. اما اين ادعاي پرستو بودن آنقدر مضحک است که «عباس عبدي» از چهره هاي شناخته شده جريان اصلاح‌طلب در يادداشتي به ماجراي «پرستو سازي» واکنش نشان داده و عنوان کرده است: « اولين نکته‌اي که به وفور (در ماجراي قتل ميترا استاد) مطرح شد و رنگ غالب تحليل‌ها را به خود گرفت، سناريوي پرستو بود. متاسفانه اين رفتار غيراخلاقي و ناجوانمردانه‌اي است که حتي توهين به شعور و فهم آقاي نجفي هم هست. اين برداشت محصول نگاه سياسي است. البته از پيش از سال ۱۳۷۶ مواردي از اين رفتارها ديده مي‌شد و همان موارد عامل يا زمينه‌ساز چنين برداشت‌هايي در امروز شده است. اين برداشت در درجه اول هدفش لکه‌دار کردن دستگاه‌هاي اطلاعاتي است ولي پيش از آن يک زن را متهم کرده که عملي به غايت غيراخلاقي است.»
*مگر اصلاح طلبان با خشونت عليه زنان مبارزه نمي‌کردند؟
ضمن اينکه برخي از مدعيان اصلاح طلبي تا همين مدتي قبل خود را سينه چاک و مدافع حقوق زنان معرفي مي کردند، حال به يکباره چه شد که در ماجراي ارتکاب به قتل هم جناحي خود، رويه رفتاري خويش را تغيير دادند؟ اصلاح طلبان با خشونت عليه زنان مبارزه مي‌کردند، حالا از هر تهمت زشتي براي تبرئه شهردار اسبق استفاده
مي کنند و اينجاست که مي گوييم اصلاح طلبان اخلاق را ذبح کردند تا منافع سياسي و جناحي شان خدشه دار نشود و در اين مسير از حربه هاي متعددي بهره گرفته اند.
* اتهام زني و تبرئه هم جناحي
از سوي ديگر بي گناه جلوه دادن متهم و ارتباط اين قتل با افشاگري‌ها عليه قاليباف، ازجمله تيرهاي به سنگ خورده اصلاح طلبان است که مي خواهند همزمان با ورشکستگي خود، رقباي سياسي شان را هم ناجوانمرد و ورشکسته جلوه دهند. بي ترديد اتهام زني به منظور تبرئه هم جناحي خود، اوج ابتذال اخلاقي و انساني است.
تازه بماند که اين روزها اظهارات ضد و نقيضي از سوي مقتول يعني محمدعلي نجفي مطرح مي شود که اين امر تامل برانگيز بوده و نشان مي دهد سناريوي اصلاح طلبان به درستي طراحي نشده و سرشار از ايراد و اشکال است. شهردار اسبق تهران روز گذشته در دومين جلسه رسيدگي به اتهامات خود بعد از مهدورالدم خواندن همسرش در دفاعيات قبلي خود، سخناني مطرح کرد که با اظهارات پيشين او تناقضي آشکار دارد. او مدعي شد، «قصد شليک به ميترا استاد را نداشته و فقط مي‌خواسته اسلحه را به او نشان بدهد و بگويد ممکن است کارمان به اينجا کشيده شود و در آن روز با خشم و عصبانيتي که داشته، چشمش به اسلحه خورده اما با قصد قتل از آن استفاده نکرده است.»
*عمق تناقض گويي جريان اصلاحات
اما مهيار صفري، فرزند ميترا استاد در پاسخ به اين سؤال قاضي محمدي کشکولي مبني بر اينکه آيا آقاي نجفي با مادرتان اختلاف داشت؟ گفت: «بله کمابيش اختلاف داشتند و بارها آقاي نجفي با اسلحه مادرم را تهديد کرده و گفته بود با همين اسلحه، تو را مي‌کشم.»
در ادامه، حاجي‌لويي، وکيل خانواده مقتول تاکيد کرد که آقاي نجفي گفته است: «چون همسر مرحومش مهدورالدم بوده، او را کشته اما بعد حرف خود را پس گرفت و گفت قصد من کشتن ايشان نبود.» در مقابل محمدعلي نجفي برخلاف ادعاي سابق اش،
اذعان کرد که مهدورالدم را در دفاعيه ابداً و اصلاً مطرح نکرده و بارها بازپرس قصد داشته اين را در دهانش بگذارد.
وقتي اين عبارات را همچون پازل در کنارهم قرار مي دهيم به عمق تناقض گويي جريانات اصلاحات پي مي بريم، از طرفي وقتي نجفي مي‌گويد: «من قصد قتل نداشتم»، چرا همسرش را مهدورالدم خطاب مي کند؟
مطابق اظهارات وکيل خانواده مقتول، مگر مي شود، «متهم يک بار بگويد، همسرش مهدورالدم است و بار ديگر بگويد قصد قتل نداشتم.»
*محمدعلي نجفي: اتهام قتل عمد را قبول ندارم
آنچه بيش از همه اسباب حيرت و تعجب بوده، اين است که در جلسه روز گذشته، قاضي محمدي کشکولي خطاب به نجفي گفت: «اتهامات نسبت داده شده به شما عبارت از مباشرت در قتل عمدي ميترا استاد فرزند کاکابرار ۳۶ ساله به واسطه سلاح شکاري نيمه خودسر، حمل و نگهداري از سلاح پس از انقضاي مهلت استفاده از سلاح و ايراد جراحت عمدي منتهي به فوت است، آيا اين اتهامات را قبول داريد؟»
محمدنجفي پاسخ داد: «اتهام قتل عمد را قبول ندارم؛ هيچ وقت همسر مرحومم را به قتل تهديد نکردم و در خصوص اين پرونده تا حدودي خود را مقصر مي‌دانم، اما به هيچ عنوان قصد برائت خود را ندارم.»
اگر به راستي عرصه بر شهردار اسبق اصلاح طلبان تنگ شده بود چرا تصميم به قتل گرفت؟ در دست‌نوشته‌اي که از نجفي پيدا شده نوشته است: «در طول يک سال گذشته تمام تلاشم را کردم تا بدون خونريزي، مشکلاتمان را حل کنيم.» حال پرسش اين است که آيا اين سياستمدار کهنه کار نمي توانست با بازگو کردن ماجرا، از نهادهاي امنيتي درخواست کمک کند؟ بالاخره اين مرد سياست، مطابق اظهارات خودش بعد از عقد دائم با ميترا استاد متوجه اشتباهش شده، چرا تا مدتها صبر پيشه کرد و سرانجام دست به اسلحه برد؟
* وکيل خانواده مقتول: حق طلاق با مرد است و نجفي مي‌توانست همسرش را طلاق بدهد
او در دفاعياتش مطرح کرده است: « ۶ ماه قبل از وقوع اين حادثه به نتيجه‌ رسيدم که زندگي مشترک ما توأم با اختلافات شديدي است و بنده به ميترا استاد پيشنهاد دادم که به صورت توافقي از يکديگر جدا شويم و ۲ يا ۳ ماه به من فرصت دهد تا مهريه‌‌اش را که مبلغ سنگيني است، بپردازيم، اما او اين پيشنهاد را نپذيرفت و ادامه زندگي را ترجيح داد.» اما آن طور که حاجي لويي،
وکيل خانواده مقتول گفته است: حق طلاق با مرد است و نجفي هر زمان که اراده مي‌کرد، مي‌توانست با پرداخت حق و حقوق همسرش، را طلاق بدهد.
او در ادامه تاکيد کرد:« آقاي نجفي گفته بود همسرش پرستو بوده و مي‌خواسته اطلاعات شخصي مرا به خبرنگار بدهد.
از طرف اولياي دم مي‌گويم، شما ۴۰ سال است در پست‌هاي سياسي بوده‌ايد از ما بهتر مي‌دانيد نهاد اطلاعاتي، اطلاعات را طبقه‌بندي مي‌کنند و کار خبرنگار انتشار اخبار است. البته ما مي‌دانستيم خانم استاد چه چيزي مي‌خواسته به آن خبرنگار بگويد و مطالبي را که آقاي نجفي مي‌گويد، از سوي وکيل معزول‌شان به ايشان ياد داده شده است.»
حاجي لو خطاب به نجفي عنوان کرد: «نوک مداد را که نشکانديد، جان يک زن مسلمان را گرفتيد؛ اينجا صحنه سياست نيست که هر اشتباهي کنيد و استعفا کنيد و کنار بکشيد.» اين ها از جمله نکات شائبه برانگيزي است که به راحتي نمي توان به آنها پاسخ داد. آنهم در شرايطي که نجفي در جايگاه متهم در ادامه دفاعيات خود مطرح کرده است: «واقعاً من ايشان را دوست داشتم اما مي‌ترسيدم با اين همه اختلاف، اگر پيش برويم، اين محبت به نفرت تبديل شود حتي از ريش‌سفيدان فاميل هم خواستم بابت موضوع طلاق ما پيشقدم شوند. من نمي‌خواستم ايشان را يکطرفه طلاق بدهم»
بي ترديد نجفي و اصلاح طلبان بايد به اين سوال پاسخ بدهند که قرار بود چه مسئله مهمي عيان شود که هزينه آن قتل ميترا استاد بود؟ زني که همسرش در دادگاه روايت مي کند: دوستش داشته و نمي خواسته اين محبت به نفرت تبديل شود!! به نظر مي رسد اصلاح طلبان بيش از اين نبايد آبروي خود را بريزند و به بهاي اهداف سياسي، خون ريخته شده زني بي گناه را پايمال کنند. نجفي خوب مي داند، تشت رسوايي اصلاح طلبان از بام افتاده و خودش هم يک سياستمدار ورشکسته است، حتي اگر تبرئه شود باز بايد در مقابل وجدانش پاسخگو باشد.عرصه سياست همانند شمشير دو دم است، همه جريان هاي سياسي بايد مراقب باشند.
به گزارش رسانه ها، ادامه رسيدگي به اين پرونده به دوشنبه (۳۱ تيرماه) موکول شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.