ترکیه؛ بهشت متقاضیان تحصیل دندانپزشکی | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 58612
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵ | 91 بازدید |

ترکیه؛ بهشت متقاضیان تحصیل دندانپزشکی

ایران دارای جمعیتی جوان است و بخش زیادی از جوانان ایرانی را دانشجویانی تشکیل می‌دهند که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌های پردرآمد در دانشگاه‌های کشورهای خارجی هستند.
ترکیه؛ بهشت متقاضیان تحصیل دندانپزشکی

ترکیه؛ بهشت متقاضیان تحصیل دندانپزشکی

ایران دارای جمعیتی جوان است و بخش زیادی از جوانان ایرانی را دانشجویانی تشکیل می‌دهند که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌های پردرآمد در دانشگاه‌های کشورهای خارجی هستند. در بین گرایش‌های رشته پزشکی، دندانپزشکی از محبوب‌ترین رشته‌ها است. بسیاری از متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی، برای ادامه تحصیلات خود کشور ترکیه را انتخاب می‌کنند. ترکیه شرایط بسیار مناسبی را برای مهاجران فراهم می‌کند و به همین علت به یک مقصد عالی برای دانشجویان دندانپزشکی تبدیل شده است. مزایای فراوان تحصیل در ترکیه باعث شده است تا هر ساله صدها نفر برای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه اقدام کنند. بنابراین در این مطلب به بررسی کامل شرایط تحصیل در کشور ترکیه خواهیم پرداخت.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

قبل از اینکه تصمیم شما برای تحصیل در ترکیه جدی شود، باید در ابتدا با مزایای تحصیل در ترکیه آشنایی پیدا کنید. نکته جالب این است که به غیر ایرانیان، دانشجویان مختلفی از کشورهای عربی به ترکیه می‌آیند و دوران تحصیل خود را در آن پشت سر می‌گذرانند. برای آگاهی بیشتر در این زمینه، مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور را بیان خواهیم کرد.

وجود دانشگاه‌های معتبر و با رتبه بالا

برای اینکه شما بخواهید تحصیل خود را آغاز کنید، در مرحله اول باید نگاه ویژ‌ه‌ای به دانشگاه و رتبه آن بکنید. تمامی دانشگاه‌های فعال در دنیا رنکینگ خاصی دارند که بر اساس آن دسته‌بندی می‌شوند. خوشبختانه در سال‌های اخیر رتبه دانشگاه‌های ترکیه افزایش پیدا کرده است. شما در طول دوران تحصیل خود در کشور ترکیه، زیر نظر بهتری اساتید هر رشته تحصیل می‌کنید. سطح علمی اساتید و دانشجویان در رشته دندان‌پزشکی نیز بسیار بالا است و شما در بهترین شرایط آموزشی قرار خواهید گرفت. همچنین دانشگاه‌های ترکیه به غیر از دروس اصلی، طرح‌های فوق‌برنامه را هم اجرا می‌کنند که به شکوفایی بیشتر شما منجر خواهد شد. در بین انواع دانشگاه‌های ترکیه بهترین آن‌ها را انتخاب کنید و تحصیل خود را آغاز نمایید.

دانشگاه‌هایی با امکانات پیشرفته و به‌روز

رشته دندانپزشکی به دلیل داشتن دوره‌های تخصصی نیاز به تجهیزات مختص به خود دارد که باید آن‌ها در اختیار دانشجویان قرار بگیرد. در واقع بدون داشتن امکانات مناسب نمی‌توان به بسیاری از مباحث آموزشی تسلط پیدا کرد. خوشبختانه کشور ترکیه در چند سال اخیر بودجه زیادی را برای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی اختصاص داده است. وجود آزمایشگاه‌ها و لابراتوار‌های متعدد و مجهز در دانشگاه‌های ترکیه، باعث افزایش کیفیت سطح آموزشی در این کشور شده است.

نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی این دو کشور

زمانی که برای تحصیل در دندانپزشکی تصمیم به مهاجرت می‌گیرید، باید شرایط اقامتی در کشور مقصد را به خوبی بررسی کنید. کشور ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد و به دلیل فاصله نزدیک امکان رفت‌وآمد برای دانشجو فراهم خواهد بود. همچنین در چنین شرایطی هزینه‌های ناشی از رفت‌و‌آمد نیز کمتر می‌شود و از این لحاظ صرفه‌جویی خوبی انجام می‌شود. نکته بعدی که باید به آن دقت کنید، نزدیکی فرهنگ ایران و ترکیه است. دین رسمی در کشور ترکیه اسلام است و در بسیاری از آداب و رسوم بین این دو کشور اشتراک وجود دارد. با توجه به این اشتراکات، تحصیل دندانپزشکی در ترکیه یک انتخاب عالی برای دانشجویان ایرانی خواهد بود و آینده شغلی آنان را تامین خواهد کرد.

فرصت‌های شغلی مناسب بعد از فارغ‌التحصیلی

زمانی که تحصیل خود در رشته دندانپزشکی را تمام کردید، می‌توانید در مراکز درمانی کشور ترکیه مشغول به کار شوید. از آنجایی که کشور ترکیه مهاجرپذیر است، هر ساله تعداد زیادی از مهاجران از کشورهایی نظیر سوریه و عراق به آن وارد می‌شوند. از همین رو نیاز به دندانپزشک متخصص در ترکیه همواره وجود دارد. با توجه به تقاضای زیاد برای کار دندانپزشکی در ترکیه، مسلما بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانید در یک عنوان شغلی عالی استخدام شوید. خوشبختانه همگام با اشتغال در این کشور، امکان گرفتن اقامت دائمی ترکیه نیز فراهم خواهد بود. بعد از اخذ اقامت دائمی به عنوان شهروند ترک شناخته می‌شوید و از تمامی مزیت‌ها در این زمینه خاص بهره‌‌مند خواهید شد.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چقدر هزینه دارد؟

اگر می‌خواهید در کشور ترکیه به تحصیل بپرازید، باید هزینه‌هایی مختلف اقامت و شهریه را در نظر بگیرید. هر دانشگاه در بحث شهریه به صورت مجزا عمل می‌کند و برنامه خاص خود را دارد. به طور کلی دانشگاه‌های دولتی ترکیه شهریه کمتری دارند ولی گرفتن پذیرش برای آن‌ها مستلزم گذراندن آزمون‌های مختلف است. اگر مشکل مالی خاصی ندارید بهتر است که به تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه ادامه دهید. میزان شهریه در دانشگاه‌های دولتی بین ۲ تا ۴ هزار دلار است که با توجه به دانشگاه و نوع رشته تعیین می‌شود. در صورتی که بخواهید در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل کنید، باید هزینه‌ای حدود ۱۰ هزار دلار را بابت شهریه کنار بگذارید. البته این هزینه‌ها فقط برای شهریه است و مواردی همچون خوابگاه و غذا شامل آن نخواهد شد.

زبان تحصیلی شما در ترکیه به صورت مستقیم بر روی مبلغ شهریه تاثیر دارد. کسانی که آموزش خود را به زبان انگلیسی می‌بینند باید شهریه بیشتری پرداخت نمایند. سایر هزینه‌های شما برای زندگی در ترکیه حدود ۵۰۰ دلار در ماه است که باید برای تامین آن برنامه‌ریزی کنید.

در بعضی از دانشگاه‌های ترکیه بن تخفیف برای غذا یا سیستم حمل و نقل در نظر گرفته می‌شود تا هزینه‌های دانشجو پایین بیاید. طرح‌های دیگری همچون وام دانشجویی برای بعضی از دانشجویان در نظر گرفته می‌‌شود تا هزینه‌های تحصیل خود را پرداخت نمایند. به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در کشور ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر است. امکان تحصیل ارزان دندانپزشکی در ترکیه باعث افزایش تعداد متقاضیان آن در این بخش شده است.

 بهترین گزینه‌ها برای تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

قبل از اینکه بخواهید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید، حتما لیست دانشگاه‌های ترکیه را بررسی کنید و بر اساس شرایط خود آن را انتخاب کنید. برای اینکه اطلاعات کاملی در این مورد داشته باشید،‌ چند مورد از مهم‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را نام می‌بریم.

  • دانشگاه آنکارا
  • دانشگاه بیلکنت
  • دانشگاه حاجت تپه
  • دانشگاه آتاتورک
  • دانشگاه اژه

تعداد دانشگاه‌هایی که در رشته دندانپزشکی دانشجو می‌پذیرند زیاد است ولی سطح علمی دانشگاه‌های یاد شده بیشتر از آن‌هاست. اگر بتوانید در دانشگاه‌های گفته شده پذیرش بگیرید، از تحصیل ارزان و باکیفیت برخوردار خواهید شد. دانشگاه آنکارا برترین دانشکده دندانپزشکی را در ترکیه به خود اختصاص داده است و اکثر دانشجویان ممتاز در این مرکز علمی در حال تحصیل هستند.

پذیرش دندانپزشکی در ترکیه با خدمات آرال گام

شرایط مناسب کشور ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی باعث افزایش آمار مهاجرت به این کشور شده است. بخشی از این دانشجویان در رشته دندانپزشکی مشغول به تحصیل می‌شوند و دوره تحصیلی خود را در ترکیه تمام می‌کنند. بعد از فارغ‌التحصیلی این افراد می‌توانند در یکی از مراکز درمانی یا مطب‌ها در ترکیه مشغول به کار شوند و یا اینکه برای اشتغال به کشور خود باز‌‌گردند. تحصیل در ترکیه مزایایی همچون ارزان بودن تحصیل، امکانات بالا و اشتغال بعد از تحصیل را به دنبال دارد.

با توجه به مزایای زیاد این روش، موسسه مهاجرتی آرال گام برای پذیرش دانشجویان ایرانی برنامه‌ریزی دقیقی انجام داده است. از آنجا که گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه نیاز به مدارک متعدد و گذراندن مراحل گوناگون دارد، بهتر است که برای انجام این کار از خدمات یک موسسه مهاجرتی معتبر مانند آرال گام (www.aralgam.com) کمک بگیرید. کارشناسان موسسه مهاجرتی آرال گام به دلیل داشتن تجربه بالا در امور مهاجرتی، طی کوتاه‌ترین زمان ممکن روند اخذ پذیرش را انجام می‌دهند.

| منبع خبر : محتوا این متن تبلیغاتی بوده و توسط رسالت رد یا تایید نمی شود
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.